ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Хто на радість всім буржуям світову пожежу роздує?

криза

Економіку планети чекає масштабна криза, і врятує її тільки світова революція. З такою несподіваною заявою виступив головний економіст Saxo Bank Стін Якобсен. Раніше до таких ідей вдавалися тільки більшовики і люди похожі на Льва Троцького, які вірили, що з Росії революція перекинеться в усі інші країни.

Чому західні банкіри марять про масштабні бунти?

Банкіри багатіють – народи бідніють

Якобсен накинувся на політику центробанків західного світу. Вони заливають кризу грошима. Заборгували Греція, Португалія, Іспанія? Та не біда! Ми грошей надрукуємо і їм ще більше в борг дамо. А що буде завтра – не важливо.

Критика сама по собі не нова – так зараз тільки ледачий не міркує. Але подальші висновки Якобсена свіжі. Ця політика, заявляє він, б’є по простих громадянах, які в результаті зубожіють.

Але який тут зв’язок? Друкують гроші, а народу-то що? Але подивимося хоча б на Грецію. Їй дають все нові і нові кредити. Але при цьому вимагають, щоб ця країна “затягнула пасок”. “Поясок”-то, проте, надітий на талії народу, а не на банкірів. Банкіри отримують пахнущі друкарською фарбою єврики і в вус не дують. Зате скорочуються соціальні програми, бюджетні зарплати, пенсії та допомоги.

Всього через два роки після того, як Грецію взялися “рятувати”, за межею бідності (вона становить 350 євро) в цій колись благополучній країні виявився кожен третій. Більш того, днями представники грецької церкви заявили: відмови батьків від дітей набули масового характеру. Дітей або просто не забирають із садка, або підкидають до церков. Батькам нічим їх годувати.

Можна багато розмірковувати про те, що греки, мовляв, ледарі і самі в усьому винні. Вони були “ледарями” до того, як країна вступила в Євросоюз, але тоді чомусь проблем в країні не було.

Схожа ситуація в Іспанії. Там за межею бідності опинилися 22% громадян. Цікаво: компанія Domestos оголосила, що не буде більше продавати там свої засоби для миття та прання – багато іспанців вже не можуть собі дозволити навіть цього, воліють содою відтирати кахель. Та й справді, якщо без роботи сидять 25%, не до паст і порошків.

Ось все це і спровокує революцію, говорить Якобсен. Причому він зауважив: рівень життя народу знижується завжди, як тільки США, Японія, Англія або ЄС запускають друкарський верстат. Так, США днями знову вирішили зайнятися старою забавою – доларів надрукувати, і ось підсумок: такої низької частки зарплат у ВВП країни там ще ніколи не спостерігалося.

– Я дуже здивований, що соціальний вибух ще не трапився, – говорить Якобсен.

Поки люди не візьмуться за каміння, вила та інші підручні засоби революціонерів, спасіння світу не буде. Чи не занадто дорога ціна?

А хто цей пророк?

Але нам би не завадило зрозуміти, хто такий сам-то Якобсен: черговий спраглий до лаврів пророк, який заради них шокує публіку гучними заявами чи серйозна людина, що говорить від імені свого класу?

Послужний список Якобсена включає в себе провідні світові банки, які, як вважають конспірологи, складають кістяк так званого “світового уряду”. Він працював в Citibank, в лондонському представництві Chase Manhattan, в нью-йоркському відділенні UBS і так далі. І ось ця  людина, яка може дозволити собі рукостискання в середовищі “капіталістів”, постійно виступає зі страшилками.

Мета демаршу Якобсена – налякати центробанки країн Європи і вплинути на їх політику в своїх інтересах, вважає директор російського Інституту глобалізації та соціальних рухів Борис Кагарлицький. Але при цьому він по суті правий.

– Влада країн класичного капіталізму відмовляється щось міняти і йти на поступки в той час, як ситуація загострюється, і це завжди загрожує неконтрольованими наслідками, – говорить Кагарлицький. – Однак справа тут не в безвідповідальності центробанків: проблема глибше, ніж бачиться Якобсену. Реальність вимагає рішень, які несумісні якщо не з капіталізмом як таким, так з його неоліберальним різновидом. А щоб її повалити, елітам, по суті, доведеться скинути самих себе. Це майже неможливо.

Так що не виключено: скидати еліти доведеться насильно. З одного боку, у жителів Європи виробилося неприйняття та насильства, і диктатури. Але “тупість” і впертість еліт досягла такої стадії, що “нарив” прориває.

– І тут може статися таке, чого ніхто не чекає: скажімо, повернення до диктатури, яка ще років десять тому в Європі здавала неможливою, – продовжує Кагарлицький.

А ось політолог Павло Пряників в європейську революцію не вірить. Не вірить в неї і сам Якобсен, вважає Пряників:

– Просто він вирішив шокувати колег по класу, щоб вони вже нарешті взялися боротися із наступом кризи.

Справжніх буйних мало

Але залишимо осторонь мотиви заяви Якобсена. Чи реальний таки його “брутальний” сценарій?

Людина, яка живе благополучно, справді до насильства не схильна, вважає директор Інституту соціальної політики Вищої школи економіки Сергій Смирнов, але треба пам’ятати, що в світі благополучних-то мало.

– Країни так званого третього світу, якщо станеться що, панькатися не стануть, – говорить він. – Я не дуже вірю, що загроза планеті виходить від Північної Кореї. Але якщо хтось стравить Туреччину, припустимо, і Сирію, то всім мало не покажеться.

Борис Хейфец з Інституту економіки РАН в революцію не вірить, але не виключає, що помиляється:

– Я не дуже схильний розглядати такий варіант, але можливо все. Так просто ця криза не розв’яжеться. Курс на накачування грошима поганий тим, що розганяє інфляцію, а за цим стоїть якщо не крах євро, так серйозна струс.

Якобсен не врахував одного, резюмує Хейфец, – нові технології. Вперше в історії людства винахід і впровадження якоїсь новинки – це не просто поява чергової “зручної штуки”, а фактор, який впливає на рух планетарних процесів.

– Ніхто не знає, що винайдуть завтра, як це змінить розклад сил у світі, як це підстьобне розвиток одних країн і “опустить” інші, – вважає він.

Тут все вирішує час, резюмує Смирнов:

– Насправді важливо, що трапиться раніше: вичерпання традиційних ресурсів чи винахід джерел нових, наприклад термоядерного синтезу або використання сланцевого газу. Якщо вийде так, що ресурсів вже не вистачає, а нових технологій ще немає, світовий соціальний вибух можливий.

В той же час не можна забувати, що революції відбуваються несподівано. Якщо вірити розповіді Солженіцина, Ленін впустив виделку від несподіванки, коли дізнався, що Росія повстала.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами