ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українські АЕС будуть працювати на вітчизняному паливі

АЕС

4 жовтня Україна приступила до реалізації одного з найбільших за роки незалежності проектів в галузі атомної енергетики. Прем’єр-міністр Микола Азаров, глава Мінвуглепрому Юрій Бойко і гендиректор держкорпорації з атомної енергії Росії “Росатом” Сергій Кирієнко поклали початок будівництву першого в Україні заводу з виробництва ядерного палива.

Будівельний майданчик в 7 гектарів розташований неподалік від селища Смоліне у Кіровоградській області – це місце фахівці визначили як відповідне спеціальним критеріям. Микола Азаров та Сергій Кирієнко по черзі забили символічний кілочок, що символізує початок робіт зі зведення заводу.

Значимість проекту не можна недооцінювати. Україна, маючи найбільші в Європі запаси уранової руди, змушена десятиліттями купувати ядерне паливо за кордоном – тільки одному з постачальників, Росії, країна щорічно платила близько 600 мільйонів доларів. Маючи власну базу з виробництва ядерного палива, Україна зробить серйозний крок на шляху до власної енергетичної незалежності.

– Це, напевно, самий великий за всі роки незалежності проект по забезпеченню енергетичної незалежності нашої країни. І те завдання, яке ми поставили перед собою, вже набуває цілком реальних обрисів, – зазначив прем’єр-міністр.

За словами Юрія Бойка, після того як буде здана друга черга, підприємство стане одним з найсучасніших на території України. Завод дасть поштовх до розвитку всіх галузей промисловості. Більш того, його реалізація дозволить нашій країні увійти в елітний світовий клуб держав – виробників ядерного палива.

– Доведеться ударно попрацювати, щоб у 2015 році запустити першу чергу заводу. Я впевнений, що з цим завданням ми впораємося, тому що у нас хороша команда, націлена на досягнення кінцевого результату, – зазначив Юрій Бойко.

За його словами, додатковою перевагою реалізації проекту стане також розвиток соціальної інфраструктури регіону, адже нове підприємство забезпечить Кіровоградщину новими робочими місцями – постійно на ньому будуть задіяні 400 співробітників.

– Будівництво заводу – проект інвестиційно привабливий: в якості вкладень в Україну надійде не менше половини його кошторисної вартості – близько 1 мільярда 180 мільйонів гривень, – підкреслив міністр.

Приклад кооперації з Росією

Микола Азаров особливо відзначив той факт, що проект відкриває нову смугу співпраці з Російською Федерацією. Відповідна угода була підписана з Володимиром Путіним (у той час займав пост прем’єр-міністра РФ) у жовтні 2010 року. Приступаючи до практичної реалізації проекту, обидві держави наповнюють існуючі домовленості “цілком реальним змістом”, вважає Микола Азаров.

У спільному підприємстві, яке зводить новий завод, частка України становить 50% плюс 1 акція (так звана “золота акція”), частка Російської Федерації, відповідно, – 50% мінус 1 акція. Юрій Бойко називає новий об’єкт успішним прикладом кооперації двох країн. Міністр упевнений, що реалізація проекту дасть старт новим спільним ініціативам у питаннях розвитку мирного атому.

Спорудження всіх технологічних приміщень підприємства, налагодження виробництва нержавіючих сталевих і цирконієвих комплектуючих завершаться вже до 2015 року. Трохи пізніше, до 2020-го, на підприємстві почнуть виробництво порошку діоксиду урану і паливних добавок – це найбільш технологічно складна частина роботи підприємства. А ось збагачення урану на території України не планується.

До речі, виробництво буде максимально безпечним для місцевих жителів – це також відзначив прем’єр.

– Важливо, що цей проект прорахований з точки зору безпеки людей, відповідає всім необхідним вимогам, – сказав Микола Азаров. Рівень радіації, яка буде фіксуватися в околицях підприємства, прогнозують приблизно в 500 разів нижче встановлених лімітів – в рік доза опромінення буде в кілька разів менше тієї, яку одержує людина при проходженні процедури флюорографії і приблизно дорівнює опроміненню після годинного перельоту в літаку.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами