ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна освоїть глибоководний шельф

бурові установки

“Нафтогаз України” оголосив конкурс на поставку двох сучасних напівзаглибних бурових установок, які будуть видобувати газ на глибоководному шельфі.

Тим часом в країну прибуває установка “Незалежність”, яка буде працювати на Одеському родовищі.

“Незалежність” почне роботу до кінця року

Україна всерйоз зайнялася власною енергетичною незалежністю. НАК “Нафтогаз України” оголосив конкурс на покупку двох напівзаглибних плавучих морських бурових установок. Компанії, що бажають взяти участь у конкурсі, надсилали заявки на участь у відкритих торгах до 29 жовтня.

Орієнтовна вартість двох установок – 1,4 мільярди доларів. Сума економічно виправдана: нинішня вартість покупного газу настільки висока, що установки принесуть Україні більше 20 мільярдів доларів прибутку. Тому і приблизний термін їх окупності буде дуже коротким – всього 7-8 років, при цьому Україна отримає можливість диверсифікувати власні джерела постачання вуглеводнів, що, за словами фахівців, є великим досягненням.

Тим часом незабаром у Чорне море прибуде самопідйомна бурова установка “Незалежність” – її спустили на воду в грецькому порту Кавала після тривалого переходу з верфі в Сінгапурі. За півтора місяця “Незалежність” пройшла 11 тисяч миль через два океани і чотири моря на спеціальному судні Xiang Yun Kou. Після того, як цю установку проведуть через Босфорську протоку, буксири візьмуть курс на турецький порт Гіресун. Там “Незалежності” наростять опорні колони (їх демонтували, щоб транспортувати установку через океан і Босфорський міст), змонтують необхідне обладнання, проведуть випробування та пусконалагоджувальні роботи. Після чого установку відбуксують на Одеське родовище газу – планується, що вона почне роботу до кінця року.

Варто відзначити, що на початку року завершився монтаж самопідйомної бурової установки “Петро Годованець” – вона пройшла ті ж етапи, що і “Незалежність”. У червні установка вже почала експлуатаційне буріння на платформі БК-1 Одеського родовища. Менше місяця тому на промислі відбувся пуск промислового газу: українські буровики підключили дві свердловини на платформі і зараз “Годованець” завершує буріння третьої.

Майбутнє – за глибинним бурінням

У найближчих планах “Нафтогазу” – освоїти ще 7 нових родовищ, дооблаштувати два вже діючих і збільшити видобуток в 3 рази (до 3 мільярдів “кубів” на рік). Коли буде доставлена “Незалежність”, вона разом з “Петром Годованцем” буде освоювати Одеське і Безіменне родовища. До речі, нафтогазоносні пласти на Одеському родовищі, запаси якого оцінюють в 21 мільярд кубометрів природного газу, були відкриті ще у 80-х роках минулого століття. Але за його розробку взялися тільки зараз – це стало можливим завдяки наявності сучасної техніки.

А за допомогою двох новітніх напівзаглибних бурових установок, які запланував придбати “Нафтогаз”, планується розробка акваторії Прикерченського шельфу, Фороську і Скіфську ділянки. Але найбільш перспективною, на думку експертів, буде розробка “Структури Паласу”, на якій прогнозовані запаси вільного газу в українській частині шельфу складають близько 86 мільярдів “кубів”, а також близько 45 мільйонів тонн нафти і газоконденсату.

Коли Україна приступить до освоєння надр на “Структурі Паласу”, вона стане більш незалежною від зовнішніх джерел енергоносіїв. Проблема лише в тому, що ця частина шельфу знаходиться досить глибоко – поклади вуглеводнів розташовані на глибині моря від 450 до 850 метрів. Працювати на таких глибинах не можуть ні “Таврида”, ні “Сиваш”, наявні в розпорядженні “Нафтогазу” і побудовані ще в радянський час. Очікується, що нові бурові без проблем впораються з такою глибиною, їм належить пробурити близько 200 експлуатаційних свердловин глибиною від 5 до 6 кілометрів. До речі, експерти вважають, що саме за розробкою нафтогазоносних пластів глибинного залягання лежить майбутнє видобутку вуглеводнів.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами