ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Зона вільної торгівлі (ЗВТ) з СНД: політичні та соціально-економічні наслідки

зона вільної торгівліВільна торгівля з країнами Співдружності дозволяє нашій економіці динамічно розвиватися, але при цьому не виключає євроінтеграцію України.

На сьогоднішній день у світі існує 315 економічних об’єднань і союзів, причому у виграші виявляються в першу чергу країни, що розвиваються. Так що вітчизняні експерти, обговорюючи перспективи України у зв’язку з її приєднанням до зони вільної торгівлі з країнами СНД, налаштовані дуже оптимістично.

– Вільна торгівля з країнами Співдружності – це реальний фактор, який дозволить нашій економіці динамічно розвиватися, – вважає урядовий уповноважений з питань співпраці з СНД Валерій Мунтіян. – Сьогодні Україні потрібно терміново посилювати свої позиції на будь-яких ринках, і найбільш реальні можливості і надійна перспектива у нас насамперед у напрямку СНД і Росії.

Експерт наводить конкретні цифри: на сьогоднішній день Україна торгує з 209 країнами світу, але найбільший товарообіг у нашої країни з державами СНД: 71 млрд. доларів в 2011 році! Цілі галузі національної економіки отримують унікальний шанс, яким ми обов’язково повинні скористатися! Адже вже підраховано: якщо договір про зону вільної торгівлі буде працювати, товарообіг збільшиться на третину – до  92-96 млрд. $.

Нагадаємо, що на сьогоднішній день до ЗВТ вже приєдналися п’ять країн: Росія. Україна, Білорусь, Вірменія і Молдова. Очікується, що до кінця року список поповнить Казахстан, а наступний на черзі – Азербайджан.

– Участь України в інтеграційних проектах з країнами СНД – це можливість закріпитися на ринку розміром в більш ніж 285 млн. чоловік, – говорить Мунтіян. – При цьому важливо, що участь у зоні вільної торгівлі ніяк не суперечить нашій співпраці з ЄС.

Економічна і політична стабільність

З тим, що наші взаємини з СНД не завадять євроінтеграції, згоден 31 відсоток українців. Такі результати показало соціологічне дослідження, проведене компанією Research & Branding Group. При цьому 39 відсотків упевнені, що участь України в ЗВТ матиме позитивний вплив на вітчизняну економіку, а кожен третій сподівається, що торговельних воєн стане менше.

– Про плюси зміцнення взаємин з Європою у нас говориться багато, але ж є чимало аргументів і на користь співпраці з СНД, – каже соціолог, засновник компанії Research & Branding Group Євген Копатько. – І я вважаю, що суспільству потрібно надати якомога повнішу інформацію. У першому півріччі нинішнього року експорт до країн СНД становив 37% в загальній структурі, а в Європу – 25%. Тобто обидва ринки, а також економічна і політична стабільність на них для нас дуже важливі, тому робити вибір між Сходом і Заходом не слід.

Обмін симпатіями

Тісна співпраця в торгівлі – це не тільки труби і карамель і це не просто обмін товарами. Це ще й обмін думками, психологією, симпатіями, духовністю, настроями, вважає політолог Дмитро Видрін.

– Мене дивує надмірна прагматичність людей, яких цікавить виключно торговий баланс, – говорить політолог. – Цифри, що характеризують економічний приріст, звичайно, хороші, але мені більше цікавий приріст оптимізму або, наприклад, виконання мрії. Тобто нематеріальні цінності надбудови для мене важливіші матеріальних цінностей базису. І в цьому є логіка: адже мрія рухає прогресом! Погодьтеся: спочатку була мрія, а вже потім – айфон п’ятого покоління. І ні в якому разі не навпаки.

Гарний настрій, оптимізм і драйв – важливіше мільйонів, запевняє експерт. І пояснює, що для нього поняття спільного, скажімо, російсько-українського підприємства означає не тільки роботу партнерів з двох країн. Це ще й обов’язково співробітники з “новими обличчями” – тобто захоплені справою фахівці, які своєю роботою символізують нові можливості.

До речі ратифікація Україною договору про ЗВТ дає нашій країні можливість перейти до другого етапу переговорів – про вільну торгівлю послугами. А це теж великий крок вперед: на сьогоднішній день оборот торгівлі послугами України з країнами СНД становить 9 млрд. доларів.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами