ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як подолати економічну кризу?

чи буде криза

Українські роботодавці і уряд намітили план подолання економічної кризи та підвищення зайнятості. Ці питання були в центрі уваги учасників IX з’їзду Федерації роботодавців України, який пройшов у столиці 27 листопада.

З’їзд більше походив на розширену нараду українського бізнесу та уряду. Близько 300 власників і керівників середніх і великих українських підприємств відкрито обговорювали з прем’єр-міністром Миколою Азаровим і ще 20 представниками державних відомств гострі питання розвитку української економіки. Серед них – невдоволення податковою політикою, засилля імпорту, високі мита на ввезення устаткування, відсутність стимулів інвестувати в нове виробництво. За відвертою дискусією стежили понад 100 журналістів і 20 телевізійних груп.

Купувати українське

Одна з головних проблем української економіки – надлишок імпорту в країні. Багато в чому цьому сприяли умови, на яких Україна приєдналася до Всесвітньої торгової організації, коли фактично відкрила кордони для товарів закордонних виробників. Через кілька років виявилося, що багато рішень були непродуманими, і в ряді галузей ми загубили вітчизняного виробника. Адже одночасно з введенням нульових мит на ввезення готових товарів в Україну були підвищені мита на ввезення устаткування.

– Наша країна є чи не єдиною країною в Європі, яка стимулює імпортні закупівлі, – зазначив, виступаючи на з’їзді, Анатолій Гіршфельд, голова ради директорів Індустріальної групи УПЕК. – Ми маємо сьогодні нульові ставки на готову продукцію і митні збори на імпорт обладнання, на якому ми можемо виготовляти таку ж продукцію. І все це ми зробили в 2005-2006 роки, вступаючи до СОТ.

– Сьогодні всі країни захищають себе і вводять непомірні акцизи, – розповіла Алла Коваленко, президент корпорації “Бісквіт-Шоколад”. – Ми дійсно експортно-орієнтовані, при тому що ми – національний виробник. І що сталося з нашою, зокрема, корпорацією, коли Росія і Казахстан ввели мита, причому мита явно не економічного характеру… Ми втратили в обсязі виробництва 3 тис. тонн.

Роботодавці сходяться на тому, що потрібно захищати український ринок і держава повинна проводити політику імпортозаміщення. В іншому випадку виробництво в Україні буде скорочуватися, а значить – буде зменшуватися кількість робочих місць.

Створювати нові робочі місця

Свою основну місію український бізнес сьогодні бачить у розвитку виробничих потужностей і створення нових робочих місць. Країна, в якій кожен п’ятий молодий чоловік – безробітний, а в Україні зараз саме така ситуація, не може нормально розвиватися.

– Єдиний на сьогоднішній день радикальний рецепт подолання кризи – це збереження та створення нових робочих місць. І, власне кажучи, головним лейтмотивом виборів було очікування людей – а чи зможе новий парламент, владу зберегти й розвинути робочі місця. Безумовно, це завдання можна вирішувати тільки в діалозі роботодавців і уряду, – сказав Анатолій Гіршфельд.

Звичайно, для того щоб підприємці створювали нові робочі місця, їм необхідно максимальне сприяння з боку уряду. Зокрема, на з’їзді йшлося про надання преференцій українським підприємствам при державних закупівлях.

– Якщо ми подивимося на держзакупівлі, то побачимо, що це близько 300 мільярдів гривень на рік. Частка вітчизняного виробника – мізерна, не більше 20-25%. Якщо ми покращимо ситуацію хоча б на 50%, це значно підсилить нашу позицію. Це буде відразу поповнення бюджету та нові робочі місця, – заявив голова Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ. Він зазначив, що скорочення імпорту всього на один відсоток дозволяє створити до 10 тисяч нових робочих місць. Тому скорочення імпорту позитивно позначиться на ринку праці.

Допомогти малим

Ще один напрямок, який зможе повністю вирішити проблему працевлаштування в Україні, – розвиток малого бізнесу. Дмитро Фірташ зазначив, що сьогодні 85% бюджету країни наповнюють 350 компаній і тільки 15% – малий і середній бізнес. У європейських країнах малий бізнес дає бюджету не менше 40-50%. І основна проблема починаючих бізнесменів – відсутність стартового капіталу. Але це питання, як виявилося, можна вирішити. Свідченням тому є Інвестиційний фонд “Буковина”, який в цьому році почав працювати у Чернівцях. Його інвестором став ініціатор створення Дмитро Фірташ, а також четверо чернівецьких бізнесменів. Фонд виділяє кошти для початку бізнесу і пільгові кредити вже існуючим компаніям.

Дмитро Фірташ закликав бізнесменів підтримати цю ініціативу Федерації роботодавців України і створити подібні фонди у всіх регіонах.

– Якщо ми з вами дамо по 20 або по 100 тис. гривень, то ми допоможемо молодим хлопцям зробити свій бізнес, – підкреслив він.

Відродити село

Ще одним способом подолання кризи в економіці учасники з’їзду назвали розвиток глибокої переробки в сільському господарстві. Це дозволить скоротити розрив у рівні життя між селом і містом.

Дмитро Фірташ зазначив, що Україні потрібно переглянути стратегію розвитку сільського господарства і перейти від експорту зерна до максимально глибокої переробки сільгосппродукції. Він запропонував, щоб Федерація роботодавців і уряд спільно розробили систему стимулів, яка дозволить зробити прибутковою переробку сільськогосподарської продукції. Тоді агропромислові холдинги почнуть інвестувати і будувати нові підприємства і ферми. У результаті село отримає достатньо потужний приплив інвестицій, а в бюджетах сільських рад з’являться гроші.

Микола Азаров погодився з цим і запропонував розвивати сільськогосподарську кооперацію.

– Створювати виробництво на селі – це не просте питання. Тому ми пропонуємо найпростішу форму – це кооперація на селі. З’являється можливість починати з кооперації створювати дрібні або середні товарні господарства на селі, а це робочі місця, це і дохід місцевих сільських рад, – сказав прем’єр-міністр України.

Повернути обігові кошти

Основна проблема для бізнесу сьогодні – брак обігових коштів. Все менше приходить в Україну інвестицій, а держава змушує бізнес платити податки авансом і не повертає ПДВ.

За інформацією ФРУ, на 1 жовтня 2012 неповернення ПДВ в Україні складає 40 млрд грн., 16 млрд грн. – Це переплата податку на прибуток. Повернути ці кошти безпосередньо з бюджету неможливо, тому бізнесмени як тимчасову міру запропонували повернутися до випуску ПДВ-облігацій.

– У нас пропозиція проста – випустити ПДВ-облігації. Вони нам дадуть два рішення. Перше – це будуть не безкоштовні гроші для підприємств, ми будемо мати якусь процентну ставку і зможемо якось компенсувати збитки. Друге – у нас буде можливість отримати заставу, отримати кредити. Ми отримаємо фінансовий інструмент, з яким можна буде працювати. Це, звичайно, не ідеальний варіант, але він кращий, ніж сьогоднішня ситуація, – відзначив Дмитро Фірташ.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров підтримав роботодавців і заявив, що Кабінет міністрів розглядає можливість з 1 січня 2013 року повернутися до практики ПДВ-облігацій.

– Що стосується ПДВ, то така проблема є. Уряд її знає. Ми розглядаємо можливість чергового випуску цінних паперів. Вони нам все одно потрібні, тому що у нас в країні немає повноцінного ринку цінних паперів, а це перешкоджає довгими кредитами. І тому, швидше за все, з 1 січня наступного року таке рішення буде прийнято і приблизно на таких же умовах, що і були, і ця проблема буде вирішена, – зазначив Микола Азаров.

Анатолій Гіршфельд, член президії Федерації роботодавців України, голова ради директорів Індустріальної групи УПЕК: “Про захист інтересів підприємців у парламенті”

У Верховній Раді нового скликання буде створено міжфракційне об’єднання роботодавців. Ми об’єднаємося для того, щоб спільними зусиллями працювати над законами, які необхідні українській економіці. Іншими словами, ми будемо працювати над створенням сприятливих умов для ведення бізнесу – скорочення імпорту, нова тарифна політика, ліберальна банківська політика.

Олексій Мірошниченко, заступник голови Федерації роботодавців України: “Про переорієнтації освіти”

Федерація роботодавців під час вивчення питання професійної освіти в Україні прийшла до висновку, що нам потрібно якнайшвидше створити нову систему державного замовлення при навчанні у вищих та середніх навчальних закладах, яка б враховувала реальні запити економіки. Держава повинна більше коштів вкладати в підготовку кваліфікованих робітників та інженерів, яких так не вистачає підприємствам.

Григорій Дашутін, член президії Федерації роботодавців України, генеральний директор концерну “Укрроссметалл”: “Про користь ПДВ-облігацій”

Введення ПДВ-облігацій для підприємців вигідно. У всякому разі це краще, ніж нічого. Теоретично можливості використання ПДВ-облігацій досить широкі. До прикладу, під них можна отримати банківський кредит. А при неповерненні ПДВ – це заморожені гроші, які ми не можемо ніяк використовувати.

А в цей час

Влада почула бізнес

Микола Азаров, вислухавши всіх виступаючих, пообіцяв роботодавцям, що найближчим часом буде відновлене кредитування економіки і уряд фінансуватиме саме виробництво. А в середу на засіданні уряду він сказав, що уряд в рамках СОТ підпише угоду про держзакупівлі.

– Ми серйозно змінюємо пріоритети бюджетних закупівель в бік вітчизняних товарів і послуг, у бік вітчизняного виробника. Відповідні завдання поставлені всім міністерствам і відомствам, – сказав Микола Азаров.

Прем’єр-міністр зазначив, що підписання угоди забезпечить доступ вітчизняних виробників до ринків держзакупівель в країнах – членах СОТ.

– Ми почали переговори про поліпшення умов приєднання до секторальних угод, щоб збільшити рівень захисту нашого внутрішнього ринку. Ми вважаємо розставлені пріоритети правильними. Робочі місця в Україні важливіші, – додав Микола Азаров.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами