ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Нові гоніння на курців

куріння

Менш ніж через місяць Україна має стати вільною від тютюнового диму – з 16 грудня починають діяти нові, більш жорсткі заходи по боротьбі з курінням. Ми опинимося 21-ю країною Європи, де диміти не можна буде практично скрізь – лише у власній квартирі, на вулиці або в спеціально відведених місцях, якщо такі є. Наприклад, в органах держвлади (Верховна Рада, Кабмін) та місцевого самоврядування (міськради, сільради) курилок з 16 грудня бути не повинно, хочеш покурити – йди за поріг. Зараз в Європі в 20 державах повний “no smoking” в громадських місцях, ще в 12 країнах куріння обмежене частково, і лише в десяти, включаючи Росію, Україну і Білорусь, некурящі вважаються незахищеними від тютюнового диму.

І зараз гоніння на курців і виробників сигарет жорсткі: майже два місяці як заборонена будь-яка реклама сигарет (зовнішня, в ЗМІ, навіть на тютюнових кіосках), за винятком текстової розміром не більше 40 на30 см, а також промоакції і лотереї тютюнових виробів. За порушення – штраф 30-50 тис. грн! Затягтися димком не можна ні на робочому місці, ні в транспорті (потяги, літаки, таксі), правда, покарання набагато менше – штраф від 51 грн для новачків до 340 грн для “рецидивістів”. Як роз’яснив нам заввідділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський, головний удар по курцям – введення табу на сигарети, сигари, трубки і навіть електронні сигарети і кальян у всіх кафе, ресторанах, пабах та інших закладах, де люди їдять. Нині там повинні бути виділені столики для курящих (до 50% площі, обладнаної витяжною вентиляцією). Що стосується заборони на електронні сигарети і кальян, то, за словами автора закону депутата Євгена Царькова, заборона обумовлена ​​тим, що закон спрямований не проти тютюнопаління, а проти куріння в принципі.

“ЗА” І “ПРОТИ”. З 16 грудня за попільничку на столі власника кафе можуть оштрафувати на 1000 грн, а коль там ще і палять – на 10 тис. Втім, якщо попільничок немає, але клієнти димлять (звичайно, не регулярно і не масово. – Авт.), В закладі мають право заявити, що вони це роблять самовільно – тоді міліція або інспектор з питань захисту прав споживачів накладе штраф на винних, а не на власника ресторану.

Виробники сигарет не заперечують, що їх продукція шкідлива для здоров’я, але вважають, що повнолітній і дієздатний споживач повинен, по-перше, про це знати, по-друге, мати право на вибір: курити чи не курити. А влада зобов’язана зрівняти в правах некурящих і курців, наприклад, виділивши для них ізольовані зали, як це зроблено в Польщі. “Ми підтримуємо розумні обмеження, але в ресторанах, кафе, на дискотеках у їх власників має бути право вибору щодо дозволу, обмеження або заборони куріння”, – сказала нам менеджер великої тютюнової компанії Олеся Оленіцкая.

Курець із багаторічним стажем Дмитро Довгий вважає, що якщо сигарети продають відкрито, значить, не заборонено і відкрито їх палити. “Я плачу ресторану такі ж гроші, як і некурящий, чому я не можу відпочити з таким же комфортом, як і він, адже у нас всі громадяни є рівними перед законом, незалежно від того, чи курять вони чи ні! Можна відкрити окремі ресторани або зали – тільки для курців”, – пропонує харків’янин Дмитро. Некурящий киянин Станіслав впевнений, що не повинно бути загальних залів, де половина місця відведена для людей з сигаретою: “Я своєю присутністю не заважаю тим, хто курить, а вони мені заважають, вентиляція дим не витягує, тому заборона палити в загальному залі обгрунтований” .

Поки до переліку місць, де заборонено створення курилок (нагадаємо: курилка з 16 грудня – це вентильоване приміщення з написами “Місце для куріння” та “Куріння шкодить вашому здоров’ю”) додані театри, кінотеатри, бібліотеки, територія, а не тільки саме приміщення, як зараз, лікарень, поліклінік, санаторіїв, дитячих садків, шкіл, коледжів і вузів, стадіонів, дитячих і спортивних майданчиків, зупинки-павільйончики громадського транспорту. Як і раніше, не можна курити в парадних, ліфтах, підземних переходах.

Курилці можна обладнати готелі, гуртожитки, аеропорти, вокзали та підприємства всіх форм власності, але вони не повинні займати більше 10% загальної площі. Але на кафе і ресторани, розташовані в готелях, дозвіл мати місця для куріння не поширюється.

Ресторани: про закон знають не всі

Як показав моніторинг, навіть у Києві у багатьох кафе і ресторанах за місяць до повної заборони куріння в обідніх залах про прийдешнє нововведенні або зовсім не знають, або “щось чули”. Що вже говорити про глибинку. Так в ресторані “Рось” в Корсунь-Шевченківському на Черкащині нам відповіли, що якщо такий закон буде (?! – Авт.), Його стануть виконувати, але як, уточнити не змогли. Але у відомих закладах столиці вже вживають заходів, щоб не розігнати клієнтів. Найпопулярніша – облаштування до зими відкритих терас і балконів, там де вони є, і створення нових біля входу в ресторан.

У той же час ресторатор Олександра Сазонова (ресторани “Ріо-Ріта”, “Стара фортеця”), побоюється нерозуміння і конфліктів з боку відвідувачів: “Як раз почнуться новорічні корпоративи, дуже складно буде переконати гостей вийти курити на холод, не виводити ж їх силою!”. На думку Сазонової, закон незрозумілий – багато її колег вважають, що ресторани і кафе мають право виділити 10% приміщення для курців відвідувачів, оформивши як окремий зал. І несправедливий: наприклад, офісні працівники мають право на теплу курилку в приміщенні, а офіціанти і кухарі чомусь немають, їх женуть диміти на вулицю.

За словами гендиректора компанії “Ресторанний консалтинг” Ольги Насонової, більшість рестораторів очікують, коли закон набуде чинності і збираються діяти по обстановці. Найпростіший і дешевий спосіб – просити клієнтів покурити на вулиці, але багато хто сподівається, що з контролерами (насамперед з фахівцями інспекції з питань захисту прав споживачів, які маю право перевіряти і штрафувати) вдасться “домовитися” – читай відкупитися за мзду.

“Брендові ресторани планують заборонити куріння в залах, але організувати місця для куріння перед входом. Вже листопад, проте навіси на багатьох літніх майданчиках стоять, їх утеплюють плівкою, взимку встановлять нагрівачі, перетворивши під всесезонні, хоча це не кращим чином позначиться на здоров’ї клієнтів, – говорить Насонова. – Інший шлях – відкриття віп-залів для курців, куди потраплять тільки постійні клієнти по іменний магнітній картці-пропуску. Перевіряючий туди не увійде і довести нічого не зможе. Правда, багато хто побоюється громадських організацій, які борються з курінням”.

Найбільше, на думку Насонової, постраждають від перевіряючих демократичні заклади у великих містах, де курили завжди: нічні клуби, паби, ресторани швидкого харчування, там встежити, щоб клієнти не курили, дуже складно. У невеликих населених пунктах як диміли в “шинках”, так і будуть. Там перевірок не бояться, адже всі один одного знають, а надто запопадливим контролерам може і на горіхи перепасти.

Самі контролери обіцяють: і перевірять, і оштрафують. У прес-службі Інспекції у справах захисту прав споживачів “Сегодня” відповіли, що за місяць підготують інструкцію для співробітників, як діяти, перевірки почнуться вже 16 грудня. Захисники споживачів обіцяють, що кафе і ресторанами вони не обмежаться. Якщо будуть скарги, що курять у недозволених місцях в школах і лікарнях – нагрянуть і туди. А ось міліція приїде тільки за викликом, спеціально заходити в приміщення ресторанів-кафе-барів і дивитися, не курять там, у них повноважень немає, роз’яснив нам начальник управління по зв’язках з громадськістю МВС Володимир Поліщук. Але за куріння в інших заборонених місцях – підземні переходи, зупинки громадського транспорту, вокзали – міліція штрафувати буде, як і колись.

Влада і вузи без диму

Зараз в Раді і Кабміні є курилки в самій будівлі, в туалетах палити заборонено. Як повідомили нам у прес-службах головних держустанов країни, їх, швидше за все, приберуть. У травні, коли приймався закон, збиралися обладнати місця для куріння у внутрішньому дворику, але поки питання не вирішене, можливо, доведеться депутатам і співробітникам диміти на порозі будівель. Нардеп Юрій Стець, курець з багаторічним стажем, все ж упевнений, що місце, де можна вдихнути нікотину, не закриють, але пускати туди сторонніх (наприклад, журналістів, щоб не писали, що в Раді не дотримуються закону. – Авт.) Не стануть . Крім того, нардепи продовжать курити в своїх кабінетах. А ось його колега Василь Грицак з сигаретою не дружить і вважає, що в парламенті не повинно бути ніяких курилок: “Раз прийняли закон – повинні подавати приклад його дотримання. Мені особисто неприємно, що по коридорах звідти несе димом. Крім того, в Раді багато некурящих жінок, треба їх поважати”.

А ось в Адміністрації президента курилок точно не буде, повідомив нам начальник Головуправління із забезпечення доступу до публічної інформації АП Денис Іванеско. Він нагадав, що і президент, і глава АП, і більшість колективу – некурящі, тому людей з сигаретою там не шанують. За словами Іванеско, якщо раніше навіть деякі депутати могли дозволити собі палити в коридорі АП, то вже півроку такого немає, всі йдуть у дві курилки на території – біля керсправами та відділення пожежної охорони. Але через місяць їх закриють, і доведеться бажаючим покурити йти “за ворота”, стверджує Іванеско.

Будуть боротися з курцями і у вузах, коледжах, школах, обіцяють у Міносвіти. Так проректор Київського нацуніверситету ім. Шевченка Володимир Бугров повідомив нам, що зараз у них можна палити тільки на вулиці біля навчальних корпусів, за цим стежать чергові співробітники адміністрації, з туалетів всіх ганяють на вулицю. “Як тільки введуть закон, будемо відправляти курців “за паркан”, – запевняє Бугров.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами