ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Судова практика в Україні: підсумки та перспективи

судова практика

У 2010 році в процесуальне законодавство було внесено багато змін у зв’язку з прийняттям Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а рік 2011 та 2012 рік вже продемонстрував нам практику застосування даних новацій. Слід зазначити, що серйозних змін процесуального законодавства в цьому році не трапилося. Навпаки у зв’язку з недосконалістю деяких норм господарського та адміністративного процесу варто відзначити в цьому контексті плутанину в підсудності земельних спорів між адміністративними та господарськими судами.

Деякий час адміністративні та господарські суди за власним розсудом брали або не брали в роботу справи у господарських спорах – іноді перехоплювали їх один у одного, іноді навпаки, обопільно відмовлялися, ставлячи позивачів у безвихідну ситуацію. Оскільки суперечки між судами такого плану просто неприпустимі, а законодавець не врегулював дане питання, Вищий господарський Суд України взяв ситуацію у свої руки і прийняв власне рішення про те, що земельні спори будуть належати до компетенції господарських судів, яке виразилося у тексті відповідної Постанови Пленуму ВГСУ .

Адміністративні суди очевидно залишилися незадоволені таким рішенням, тому як буде розвиватися даний «конфлікт» спрогнозувати складно. З усього вищесказаного випливає, що процесуальне законодавство потребує якнайшвидшого удосконалення та врегулювання даного питання на законодавчому рівні, оскільки суди не повинні самостійно приймати рішення про підсудність їм справ та про власну компетенцію.

Що стосується обсягу ринку в сфері судової практики, то він різко збільшився в основному за рахунок податкових спорів в адміністративних судах. Особливо «посприяв» цьому нещодавно прийнятий Податковий кодекс. Пішли за ним запевнення влади про те, що вона не буде заважати бізнесу працювати і створить для нього сприятливі умови, в дійсності виявилися лише порожньою декларацією. Податкові органи проводять величезну кількість перевірок у реальному секторі економіки, Донараховано при цьому величезні суми податкових зобов’язань. Як показує практика, часто ці суми опиняються нарахованими неправомірно. Таким чином, значно зросла кількість справ по захисту від контролюючих органів, а по суті, по захисту від держави.

Судебная практика Украины, яку ще можна назвати «вічною» практикою, безумовно  розвивається. Вона не залежить ні від політичної, ні від економічної ситуації в країні і завжди буде затребувана. Змінюються лише категорії справ, які схильні до різних факторів і є більш популярними в той чи інший період. До прикладу, коли держава почала активно боротися з корупцією, різко зросла кількість звернень по кримінальних справах. Виходячи з цього, підсумувавши дані за перші п’ять місяців роботи в цьому році, багато юридичних фірма прийшли до висновку про необхідність відкриття нової практики – практики кримінального права.

Традиційно динамічними були і залишаються практики захисту бізнесу та судового захисту інтересів. Якщо говорити про перспективи на бізнес-сезон 2011-2012, існує прогноз, що будуть найбільш активно розвиватися саме практики адміністративного процесу та кримінального права.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами