ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Миколі Азарову готують заміну?

уряд

Основні групи впливу у владі активізували промо своїх кандидатів на прем’єрський пост. Зміна парламентського складу дає їм шанс реалізувати давно очікувану рокіровку в прем’єрському кріслі. Нейтральні і часом недружні дії по просуванню своїх кандидатів на прем’єрські позиції розраховані на президента, керівництво ЄС, США і Росії. А наслідки зміни прем’єра відчує і бізнес.

Несподівані витоку компромату на фініші виборчих перегонів зачепили не тільки кандидатів у нардепи, але й основних претендентів на посаду прем’єра. “Арбузов розбазарив гроші Нацбанку на створення приватного телеканалу БТБ. Із держбюджету викинуто на вітер понад 70 млн грн.”, – Стаття-викриття глави НБУ з’явилася на ресурсі ОРД, що спеціалізується на розміщенні скандальних матеріалів.

Потім була передрукована ще кількома інтернет-сайтами. Після чого хтось дбайливо “розкидав” посилання на цей матеріал в коментарях на інших ресурсах. Класична ілюстрація інформаційних війн спливла в Мережі як раз в той день, коли журналісти оприлюднили цікаві відомості про амбіції головного банкіра країни. Мовляв, у Вашингтоні на зустрічах з представниками МВФ, Держдепартаменту та Держказначейства США оточення Сергія Арбузова нібито представляє його як … наступного прем’єр-міністра України.

Інформаційний удар, пов’язаний зі значними ТВ-витратами Нацбанку, на Інститутській відбили зі спокоєм. Виправдовуватися або шукати замовників не стали. Зате зараз резонансний матеріал неможливо відкрити ні на одному сайті. А при переході на першоджерело – сайт ОРД – можна прочитати хіба що: Page not found (error 404). Ймовірно, хтось оперативно подбав про те, щоб очистити інтернет-простір від неприємних публікацій. Як уже писала “ВД”, зняти скандальний текст з інтернет-ресурсів коштує в середньому $ 1-1 -, 5 тис. Але власники майданчиків для інформвійн добре відчувають кон’юнктуру. За видалення компромату в даному випадку могли попросити і куди більшу суму. Адже мова, можливо, йде про репутацію нового глави Кабміну.

Старі і нові гріхи

Викриття претендентів на прем’єрське крісло конкуруючими командами останнім часом велося без зайвого галасу. Частина політконсультантів навіть не встигла відстежити черговий виток боротьби за прем’єрський пост у медіа-просторі. Але від старожилів партії влади дії соратників не вислизнули. “Я не хочу називати прізвища, – говорить Володимир Рибак, нардеп-засновник Партії регіонів. – Безумовно, такі люди є (зацікавлені в публікації компромату на прем’єра – прим.” ВД “). Перш за все в опозиції. І в більшості є. Але називати прізвища неправильно”.

Найбільше за всіх дісталося саме Миколі Азарову – критику на його адресу забезпечували відразу кілька провладних груп впливу. Коли на каналі “Інтер” вийшов емоційний сюжет про те, що в ході візиту прем’єр-міністра в Бровари охорона і місцеві чиновники перешкоджали журналістам, в політичних колах вирішили, що Валерій Хорошковський (контролює телеканал) почав війну. “Чомусь багато хто приписує цей” наїзд “Хорошковському, – підтверджує Олексій Голобуцький, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій. – І справа навіть не в тому, правда це чи ні, а в тому, що ситуація в 97-му окрузі в Броварах (тут змагалися кандидати, близькі до Азарова і Хорошковського) використовувалася для того, щоб “зіштовхнути лобами” прем’єра і першого віце-прем’єра. Можливо, за цим взагалі стоїть якась третя сторона, наприклад, група “Сім’ї”.

Це припущення могло б здатися фантастичним, якби одного разу головний банкір країни не продемонстрував, наскільки може бути самостійним у відносинах з прем’єр-міністром. У минулому році у сенсаційному “листі Арбузова Азарову” глава НБУ гнівно розкритикував дії прем’єра. У ньому на голову Кабміну покладена провина за зрив співпраці з МВФ, підвищення реальних показників інфляції і гальмування економічного зростання. Навряд чи хтось дасть однозначну відповідь на питання, наскільки випадково цей лист потрапив у ЗМІ.

Але провідні політтехнологи не побоялися публічно зробити сміливі припущення. Мовляв, публікація цього листа була санкціонована на Інститутській в рамках кампанії з побудови іміджу Сергія Арбузова як альтернативи Миколі Азарову. Причому сам Арбузов справжність письма спростовувати не став, заявивши у відеозверненні, що таке листування – стандартна світова практика.

Прем’єрські проекти

Після “оглядин” у Вашингтоні Сергій Арбузов впевнено утримує першість серед вірогідних наступників Миколи Азарова. “Сама реальна кандидатура на сьогоднішній день на місце прем’єра – глава НБУ. Але його шанси можуть дуже серйозно знизитися у зв’язку з ситуацією з гривнею, – вважає Тарас Березовець, політтехнолог, директор Berta Communications. – Якщо всі зусилля щодо втримання курсу будуть безуспішними і гривня таки впаде до 17 грудня, тоді кандидатура номер два – це Андрій Клюєв. Ця людина сьогодні забезпечує владі результат виборів. Якщо йому вдасться створити більшість у Раді без будь-яких союзників, тільки на основі Партії регіонів і мажоритарників, тоді це дуже ймовірна кандидатура”.

В якості запасної альтернативи Арбузову від “Родини” (на випадок негативного курсового сценарію) називають главу Мінфіну Юрія Колобова. Групі Клюєва-Ахметова протистоїть претендент від групи Фірташа-Льовочкіна – Валерій Хорошковський. До “газовиків” лояльний і Сергій Тігіпко. Петро Порошенко – поки єдиний з усіх обговорюваних претендентів на прем’єрське крісло, не асоціюється з якоюсь із груп впливу в Партії регіонів. Втім, у нього є серйозний “мінус” – аж надто самостійна і амбітна фігура.

Президент не може не враховувати той факт, що прем’єрська посаду – це стартовий майданчик для президентських виборів. Тому призначення Хорошковського, Порошенка або Тігіпко – вірний спосіб виростити серйозного конкурента до 2015 р. Чому багато хто вважає ці кандидатури нереалістичними. Якщо, звичайно, не враховувати ще більш несподіваний сценарій, озвучений нам відомим політконсультантом, що побажали зберегти інкогніто: “Я не виключаю, що боксера можуть випробувати на головному рингу”.

Заяви Віталія Кличка про об’єднання з опозицією йдуть врозріз з цим припущенням, але стійкі розмови про фінансування УДАРу Дмитром Фірташем залишають шанс настільки неймовірного прогнозом.

Як би там не було, а переконувати главу держави і зарубіжних партнерів одним лише компроматом на конкурентів було б занадто недалекоглядно для претендентів на призначення такого рівня. Не обмежуючись демонстрацією вад у роботі колег, потенційні глави Кабміну намагаються з усіх сил довести власну успішність.

Тому Валерій Хорошковський узявся за євроінтеграцію, Андрій Клюєв пообіцяв перетворити РНБО в центр по боротьбі з корупцією, а глава НБУ відправився на переговори з МВФ у Вашингтон. На створення позитивного іміджу кандидати не шкодують коштів, сил і часу. З цією метою кожним з них були зібрані команди експертів і піар-фахівців, які готують можливі рішення та їх популяризацію в ЗМІ.

“Всі ці люди (кандидати в прем’єри – прим.” ВД “) час від часу ініціюють проекти, які виходять за рамки їхніх безпосередніх обов’язків, – констатує Дмитро Видрін, політолог, письменник, радник президента. – Практично у всіх є проекти, які швидше прем’єрські, ніж міністерські. Це і є нагадування про свої можливості. Наприклад, переговори з Євросоюзом, які вів Хорошковський, – це, в принципі, рівень прем’єра. Стабілізація та утримання курсу грошової одиниці – це теж фактично рівень прем’єра. У всіх кандидатів є якийсь проект, який можна назвати прем’єрським”.

В оточенні чинного глави Кабміну вже відчувають, що сфери впливу Азарова “по частинах” відходять до конкурентів, але не хочуть з цим миритися. “У Миколи Яновича дуже хороші стосунки із зовнішніми партнерами, – захищає прем’єра Василь Кисельов, нардеп від Партії регіонів, радник прем’єр-міністра. – І з тим же МВФ він ладнає. Так, їздять на переговори інші, але ладить ж з ними він. Ми знаємо, що з Росією у нього хороші відносини – подивіться, скільки разів його до Путіна відправляв Віктор Федорович. Три рази на зустріч до Путіна він їздив особисто”.

Прем’єр-2013

Кандидатура наступного прем’єра визначить стилістику роботи з малим і середнім бізнесом і відносини з фінансово-промисловими групами. “Думаю, що як представникові” Сім’ї “Арбузову необхідно буде в першу чергу наповнювати бюджет – це основне завдання в кризовий рік, – прогнозує Андрій Семидідько, глава Антирейдерського союзу підприємців. – І тому пресинг на малий і середній бізнес продовжиться однозначно. Якусь сакральну жертву виберуть і з олігархів. Клюєв більш обережна людина, але і перед ним стоятимуть ті ж завдання – наповнення бюджету за рахунок бізнесу, газові домовленості, отримання зовнішніх запозичень”.

Практика роботи з банківським сектором переконала спостерігачів у тому, що Сергій Арбузов не схильний трепетно ​​прислухатися до побажань “знизу”. Менш жорсткого стилю управління очікують від Андрія Клюєва, якому дісталася роль парламентера з учасниками Податкового Майдану, коли підприємці навідріз відмовилися спілкуватися з реформатором Сергієм Тігіпком. Причому кожне з цих призначень обіцяє необмежений доступ до фінансових потоків одній з груп у владі. Головний претендент – “Сім’ї”, яку курує старший син президента Олександр Янукович.

Але разом з тим ні глава держави, ні навіть основні бізнес-групи в його оточенні не зацікавлені в якнайшвидшій зміні прем’єра. “На мою думку, президенту зараз не можна міняти прем’єр-міністра, – вважає Ігор Уманський, екс-перший заступник міністра фінансів. – Ситуація адже досить непроста, м’яко кажучи. Хтось за цю ситуацію повинен буде відповісти. Чому не той, хто її допустив ? Мені здається, що Азаров повинен залишитися після виборів. Як мінімум – до Нового року”.

Так що робота бізнес-груп над просуванням своїх кандидатів у прем’єрське крісло і нейтралізацією конкурентів – це робота на майбутнє. Їм і самим невигідно форсувати події. Принаймні, найближчі пару місяців. Тоді на тлі прорахунків “старої команди” успіхи їхніх кандидатів будуть виглядати дуже навіть непогано. Тим часом президент зможе насолоджуватися конкуренцією позитиву. Схоже, у гаранта є стимули як можна довше зберігати крісло за Миколою Азаровим, щоб фінансові групи в його оточенні рвалися в бій в надії на зміну прем’єра.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами