ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Феросплавникам запропонували почекати?

феросплав

Народна мудрість стверджує, що немає нічого гіршого, ніж чекати і наздоганяти. Здавалося б, ситуації ці прямо протилежні, але якщо замислитися, обидві вони викликають схожі негативні емоції. Хоча чекати – гірше. Якщо виникає необхідність наздоганяти, принаймні, конкретно знаєш, що саме упущено, а тут знаходишся у невизначеному, “підвішеному” стані. Особливо пригнічує очікування, коли вирішується твоя доля…

Можна тільки поспівчувати працівникам трьох українських феросплавних заводів – Запорізького (ЗЗФ), Стахановського (СЗФ) і Нікопольського (НЗФ). І не можна сказати, що все, що відбувається є якоюсь несподіванкою. Ніяких тобі «раптово», «непередбачено», «як сніг на голову» і т.д. Тут скоріше не форс-мажор, а фарс-мажор, який влаштували окремі чиновники від енергетики.

З 1 січня 2011 р. Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики (НКРЕ), переклала ЗЗФ з 1-го на 2-й клас споживання електроенергії. «Підвищення в класі» означало, що тепер запорізьким Феросплавники ам доведеться платити за електроенергію на 30% дорожче. В результаті щомісячні витрати на її купівлю зросли на 20 млн. грн., А частка електроенергії в собівартості виробництва феросплавів досягла 60%. Крім того, ВАТ «Запоріжжяобленерго» (60,25% його акцій належить НАК «Енергетична компанія України», ЕКУ) відмовилося продовжувати з ЗЗФ договір оренди підстанції «Феросплавна-2», через яку завод отримував по першому класу споживання близько 40% необхідної йому електроенергії. Але і цим справа не обмежилася.

Протягом 2010 р. НКРЕ збільшувала тариф на електроенергію для промислових підприємств чотири рази (сумарно – на 30,9%), в 2011 р. – вісім разів (на 21,4%), в 2012 р. – чотири рази (на 10 , 8%). Тут вже зовсім несила стало навіть СЗФ з НЗФ, які знаходяться на першому класі енергоспоживання. Справа в тому, що ціни на феросплави на світових ринках стагнували (тобто перестали рости), нерідко демонструючи навіть тенденцію до зниження. З урахуванням постійного зростання ціни на електроенергію, рентабельність випуску феросплавів на українських заводах початку балансувати на межі нульових або негативних значень. Звідси невтішні результати: 2011 рік ЗЗФ завершив з чистим збитком у 758,92 млн. грн., Тоді як роком раніше був отриманий чистий прибуток в 105,413 млн. грн.; СЗФ – з чистим збитком у 235,16 млн. грн. (У 2010 р. – чистий прибуток в 5,54 млн. грн.; НЗФ за рік наростив збиток майже вдвічі – до 2 810,81 млн. грн.). Не варто пояснювати, що працювати нерентабельно протягом тривалого часу дозволити собі не може ніхто.

Причому впродовж двох останніх років феросплавники регулярно їздили в столицю, де намагалися довести чиновникам з Міненерговугілля, НКРЕ та НАК ЕКУ згубність їх рішень. Пояснювали, розповідали, наводили цифри збитків, які завдаються державі, пропонували різні шляхи вирішення – безрезультатно. Навіть такий незначний в масштабах нашої країни питання, як продаж або передача в оренду ЗЗФ підстанції «Феросплавна-2» (весь цей час вона не працює), і той не був вирішений. «Мені обридли слова, слова, слова. Я більше не можу звеличувати права на мову розумну…» – ця фраза з вірша Арсенія Тарковського найкраще характеризує митарства феросплавників в столичних коридорах влади.

Ситуація змінилася нинішньої осені. 30 вересня президент України Віктор Янукович підписав Доручення прем’єр-міністру Миколі Азарову. У першому пункті цього документа сказано: «Вжити заходів щодо розробки і впровадження справедливих тарифів для великих електрометалургійних підприємств України (зі споживанням не менше 60 млн. кВт-год на місяць, у собівартості продукції яких електроенергія займає значну частину) на рівні експортних цін на електроенергію». Тобто саме те, про що так довго говорили феросплавники.

Для великих промислових підприємств, які в силу використовуваної технології виробництва споживають великі обсяги електроенергії, доцільно встановити пільговий або диференційований тариф на електроенергію. Не можна всіх міряти під одну гребінку і займатися зрівнялівкою. ЗЗФ – наочний тому приклад.

Недалеко від заводу розташований легендарний Дніпрогес, на якому виробляється найдешевша в Україні електроенергія. У сусідньому (100 км) Енергодарі знаходиться Запорізька АЕС. Однак для ЗЗФ встановлений, мабуть, самий високий (серед феросплавних підприємств) в світі енерготарифи – $ 93/МВт. І в той же час на експорт українська електроенергія йде за цінами, на 30-40% менше тих, за якими вона продається вітчизняним підприємствам. Близько $ 60/МВт.

Зростання тарифу на електроенергію на 1 копійку збільшує витрати ЗЗФ на її покупку на 3 млн. грн., Тому обсяги закуповуваної електроенергії доводиться постійно знижувати. За підсумками 2011 р. – на 908,27 млн. грн. в грошовому вираженні, за 7 місяців 2012 р. – майже на 600 млн. грн. А переклад заводу на 2-й клас енергоспоживання фактично поставив його на один рівень, скажімо, з закладами громадського харчування, прирівнявши потужні феросплавні печі до кухонних печей і мікрохвильовки, виробництво феросплавів – до процесу приготування або розігрівання їжі.

19 вересня Кабінет міністрів створив спеціальну Міжвідомчу комісію під головуванням першого віце-прем’єра Валерія Хорошковського. Їй доручено до 15 жовтня розробити та подати на затвердження уряду пакет пропозицій щодо комплексного розв’язання проблем феросплавної галузі. Тут виникає питання: чому «до 15 жовтня», коли в Дорученні Президента сказано «до 1 жовтня»? Чиновникам, як водиться, просто потрібен час на розгойдування, або ж вони хочуть таким способом «покласти під сукно» пряме доручення глави держави…

Чекати відповіді залишилося недовго. Феросплавники Запоріжжя, Стаханова та Нікополя від цього не легше, однак вони вірять президенту. Зупинка ЗЗФ, СЗФ і НЗФ загрожує Україні втратою всієї феросплавної галузі. Так, рано чи пізно її все одно почнуть відновлювати, що означає наздоганяти пішли вперед зарубіжних конкурентів і намагатися повернути втрачені нашою країною позиції на світових ринках.

Спочатку – чекати, потім – наздоганяти. Чи не занадто…

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами