ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Туреччина готова пустити в Україну газ

газ

Україна і Туреччина погодили питання про транспортування танкерів зі зрідженим газом на український ринок. Але офіційні документи з цього приводу ще не підписані. Крім того, Анкара ще не визначилася зі своєю участю в проекті з будівництва ЗПГ-термінал а під Одесою, що може ускладнити його реалізацію.

Владислав Каськів: «Ми будемо всіляко враховувати інтереси турецької сторони заради наших спільних інтересів» Фото Олександра Глазьєва.

Прем’єр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про готовність пропускати щомісяця вісім танкерів із зрідженим природним газом для України через протоки Босфор і Дарданелли.

Очікується, що ємність кожного судна складе 150 тис. т палива і воно буде доступне українським споживачам завдяки експлуатації СПГ-терміналу, який Київ планує побудувати до 2017 р. на Чорноморському узбережжі спільно з турецькими, американськими та іспанськими партнерами.

Відсутність домовленостей з турецькою стороною про своєчасному проходженні танкерів для СПГ-терміналу в останній час було головною перешкодою в реалізації цього проекту. Без гарантій Анкари потенційні інвестори сприймали плани Києва як надмірно ризиковані.

Глава Міненерговугілля Юрій Бойко повідомив, що більшість технічних питань з будівництва ЗПГ-терміналу вже вирішено, тому проект переходить у стадію практичної реалізації. Керівник Держагентства з інвестицій та управління нацпроектами Владислав Каськів підтвердив, що створені передумови для участі Туреччини в цьому проекті, який дозволить Україні скоротити залежність від дорогого російського імпорту газу.

Крім попередньої згоди Анкари на проходження суден в українську акваторію Чорного моря через Босфор і Дарданелли, турецька влада також оголосили про намір побудувати нові канали в обхід європейської частини Стамбула, щоб розширити пропускну спроможність діючих шляхів для оптимізації транспортного сполучення. «Ми будемо всіляко враховувати інтереси турецької сторони заради наших спільних інтересів», – констатував Владислав Каськів. Він вважає, що проблема транспортування зрідженого газу вже вирішена, незважаючи на відсутність офіційно підписаних документів.

Президент Віктор Янукович озвучив більш обережну заяву. За його словами, Туреччина ще не ухвалила рішення про участь у будівництві українського ЗПГ-терміналу. «Є пропозиція України Туреччині взяти участь в будівництві ЗПГ-терміналу. Але сьогодні поки що немає однозначної відповіді», – зазначив глава держави. Він повідомив, що також є пропозиція Анкари про участь України в будівництві ЗПГ-терміналу в Туреччині, яке дуже цікаво з точки зору перспектив і експлуатації нині переобтяженого каналу Босфор.

Експерти вважають, що без офіційно підписаних домовленостей залишається ризик, що проблема з транспортуванням танкерів зі зрідженим газом в Україну може перешкодити планам Києва диверсифікувати поставки блакитного палива. «Але остання заява прем’єра Туреччини вселяє надії, що Анкара дійсно буде позитивно налаштована до розвитку співпраці з Україною в енергетиці», – сказав Сергій Дубов з інвесткомпанії «Профіт Гарант». Він також нагадав про останні домовленості українських властей з Європейським банком реконструкції та розвитку, які були позитивно оцінені інвесторами, зацікавленими взяти участь в будівництві ЗПГ-терміналу.

На початку червня прем’єр Микола Азаров повідомив про завершення переговорів з ЄБРР щодо виділення кредиту на реалізацію проекту, попередня вартість якого – близько EUR846 млн. Однак таких коштів у України немає. Тому було вирішено, що для підвищення інвестпривабливості проекту держава залишиться його учасником, володіючи блокуючим пакетом 25% +1 акція. А решта буде розподілена за підсумками конкурсу між інвесторами, зацікавленими вкласти гроші в його реалізацію, забезпечити завантаження скрапленим газом, а також ринки збуту для тих обсягів палива, які виявляться незатребуваними українськими споживачами. Також планується, що фінансування будівництва ЗПГ-терміналу буде здійснюватися за принципом: 30% від загальної вартості складуть кошти консорціуму, в який увійде Україна, а 70% – за рахунок позикових коштів.

Щоб добитися диверсифікації поставок газу і скоротити залежність від російського «Газпрому», Київ активізував реалізацію проекту з будівництва терміналу на Чорноморському узбережжі для прийому зрідженого природного газу загальною потужністю 10 млрд. куб. м в рік. Термін будівництва – до кінця 2017 р. 17 грудня 2010 р. в Україні було створено державне підприємство «Національний проект «СПГ-термінал», яке координує здійснення проекту. 8 серпня 2012 Кабмін затвердив ТЕО будівництва терміналу.

Вартість CПГ-терміналу, за попередніми розрахунками, складе до $ 2,5 млрд. У вересні 2011 р. іспанська компанія Socoin виграла тендер на розробку техніко-економічного обгрунтування терміналу.

Основним постачальником газу уряд визначив Азербайджан, з яким були підписані політичні домовленості. Київ і Баку у вересні 2011 р. парафували угоду про постачання в Україну азербайджанського зрідженого газу: до 2 млрд. куб. м, починаючи з 2014 р., і до 5 млрд. куб. м, починаючи з 2015 р.

Однак ці політичні домовленості досі не підкріплені конкретними контрактами. На початку поточного року під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі не відбулося, всупереч очікуванням української сторони, підписання міжурядових домовленостей з цього приводу.

Крім Азербайджану, Україна розраховує залучити країни Північної Африки та Близького Сходу в якості постачальників палива.

За прогнозами уряду, ЗПГ-термінал дозволить Україні до 2017 р. отримувати до 10 млрд. куб. м зрідженого газу на рік.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами