ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Що нового привнесе новий Кримінально процесуальний кодекс для платників податків?

Самовіддана робота Державної податкової служби України (ДПСУ) у справі наповнення держбюджету часто призводить до того, що чи не кожен більш-менш значимий бізнес стикався з ризиком бути підданим кримінальному переслідуванню через несплату податку до бюджету – навіть якщо ці претензії не обгрунтовані.

Якщо конфлікт з податковою переходить у площину кримінального процесу, як правило, мова йде про те, чи мало місце ухилення від сплати податків чи ні.

Що несе в цьому плані новий КПК (набрав чинності з 20 листопада 2012 р.)?

1.  Зростання кількості справ по залученню до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків.

Справа в тому, що одна з новацій нового КПК – відсутність стадії дослідчої перевірки і порушення кримінальної справи.  Досудове розслідування буде починатися з моменту внесення відповідної заяви до реєстру досудових проваджень.

Тепер кримінальне розслідування, а також обшуки, допити, арешти, будуть починатися швидше.

Основних ефектів для платника податків – два.  Те, що тепер кримінальне розслідування, з усіма витікаючими наслідками (обшуки, допити, арешти і т.д.) буде починатися швидше.  А також те, що через відсутність «фільтру» у вигляді стадії порушення кримінальної справи, є ризик збільшення кількості безпідставних кримінальних переслідувань платників податків.

Можливості оскаржити початок такого кримінального переслідування (що було раніше), тепер також не буде.

2.  Можливість більш ефективного захисту клієнта

Новый упк кардинально змінює систему доказування.  Якщо раніше адвокат був скоріше пасивним учасником процесу, то зараз в процес введений принцип змагальності.  В результаті, адвокат перетворюється на активного гравця.  Наприклад, він може збирати докази, ініціювати слідчі дії, брати в них активну участь, звертатися до суду з клопотанням про дозвіл на тимчасовий доступ до документів (що дає йому право знайомитися, робити копії або вилучати документи) і т.д..

Ці нові повноваження дадуть адвокатам можливість протидіяти безпідставному притягненню їх клієнтів до кримінальної відповідальності.

3.  Поліпшення ситуації із застосуванням запобіжних заходів

Зараз на практиці за ухилення від сплати податків застосовується фактично тільки дві запобіжного заходу: застава та взяття під варту – в разі несплати застави.  Тобто, до обвинувачуваного відразу застосовується застава (часто – в максимальному розмірі), на її внесення дається 5 днів, і якщо вона не внесена, особа береться під варту.

Згідно з новим КПК, перелік запобіжних заходів за економічні злочини буде розширено, а порядок їх застосування – детальніше врегульовано.

По-перше, вибираючи запобіжний захід, тепер суд повинен буде розглянути можливість застосувати спочатку більш м’яку міру (особисте зобов’язання або особисте поручительство).  І лише якщо застосування цих заходів не може забезпечити належну поведінку обвинуваченого, суд може застосувати заставу.

По-друге, взяти під варту за несплату застави тепер буде можна лише за ч. 3 ст.  212 КК, тобто за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

4.  Зменшення розміру застави

Ще чинний КПК (прийнятий у грудні 1960 р.) встановлює «вилку» розміру застави.  Максимальний її розмір при ухиленні від сплати податків зараз – 4 500 неоподатковуваних мінімумів (76 500 грн.).  Але в той же час, в ньому існує норма, згідно з якою розмір застави не може бути меншим за завдану шкоду.  Тобто, існує прив’язка до розміру несплачених податків.  Але складно уявити, як, наприклад, головний бухгалтер підприємства, який звинувачується в ухиленні від сплати податків на мільйонну суму, зможе внести як заставу таку суму.

Складно уявити, як, наприклад, головний бухгалтер підприємства, який звинувачується в ухиленні від сплати податків на мільйонну суму, зможе внести як заставу таку суму

Новий КПК певною мірою покращить ситуацію і в цьому питанні.  З одного боку, верхня планка можливого розміру застави при скоєнні цього злочину буде трохи вищою (80 мінімальних заробітних плат, що на день набуття чинності кодексу буде дорівнює 89 400 гривень).  Але з іншого боку, розмір застави вже не буде прив’язуватися безпосередньо до розміру шкоди.  А значить, за звинуваченнями в ухилянні від сплати податків, мільйонних застав уже не повинно бути.

Хоча, звичайно ж, будуть і винятки.  У тяжких або особливо тяжких злочинах розмір застави все ж може бути збільшений судом – хоча, знову ж таки, без прив’язки до розміру несплаченого податку.

Іншими словами, в новому КПК є моменти, які будуть явно сприяти захисту інтересів клієнта, так і такі, які будуть негативно впливати на цей процес.  Як сказав класик, «практика – критерій істини».  Вже найближчим часом ми на практиці побачимо, чи вдалося розробникам реформи кримінальної юстиції зробити взаємини з правоохоронними органами більш цивілізованими і чи будуть платники податків почувати себе більш захищеними від свавілля силових відомств за новими правилами гри.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами