ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Підтримка села вдвічі збільшить надходження до бюджету від аграрного сектора

Не потрібно рубати гілку, на якій сидиш!

Бюджетні пропозиції для аграрного сектора викликали розчарування у всіх, кому небайдужа доля українського села. На думку Григорія Калетніка, несприятлива для сільського господарства тенденція, яку ми спостерігаємо вже не перший рік, можливо, пов’язана з тим, що кількість депутатів, зацікавлених у зростанні саме цієї сфери, відносно невелика.

– Кошти бюджету йдуть зовсім на інші потреби, – зазначає голова комітету. – І це при тому, що аграрний комплекс останнім часом показує себе з найкращого боку! Він успішно забезпечує продовольчу безпеку держави, краще інших галузей народного господарства переживає фінансово-економічну кризу, формує експортний потенціал країни. Так що вкладення грошей в аграрний сектор було б хорошим способом не тільки значного підвищення виробництва ВВП, але і заробітку валюти на світових ринках.

Фінансова підтримка виробничого сектора рослинництва і тваринництва вже скоротилася з 8 до 3 млрд, але село виживає, продовжує експерт. Виникає питання: може, ще скоротити? Є така думка, і вона, на жаль, сьогодні переважує: раз село живе, можна з нього ще щось забрати. Але таким чином виснажуючи потенціал аграрки, ми просто рубаємо гілку, на якій сидимо!

Необхідні кошти

Члени аграрного комітету одностайні: фінансування аграрного сектора потрібно збільшити.

– Із загального бюджету уряд планує виділити нам близько 3-3,5 млрд грн., Але потрібно значно більше, – говорить Калетник. – Найближчі п’ять років потрібно виділяти мінімум по 20 млрд грн. щорічно. З них 10 мільярдів – на розвиток сільських територій, тому що ми прекрасно розуміємо: якщо в селі не буде доріг, якщо не будуть вирішені проблеми з водою, дитячими установами, клубами, якщо не буде якісних культурних, медичних та освітніх послуг, ми просто не зможемо залучити в село висококласного фахівця! Ще 10 мільярдів необхідно безпосередньо на розвиток рослинництва і тваринництва.

Виділення таких сум цілком реальне, стверджує експерт і наводить недавній приклад, який, на його думку, може служити хорошим орієнтиром. Провівши Євро-2012, ми досягли хорошого результату і заявили про себе на весь світ. Але при цьому варто згадати, що за останні 2 роки з бюджету на підготовку до чемпіонату було виділено понад 100 млрд грн.! Так невже у порівнянні з цією сумою 20 млрд на сільське господарство, яке є бюджетоутворюючою галуззю, виглядає невиправдано?

Крім того, Григорій Калетнік виступає за те, щоб йти в відповідно до світової практики та виділяти кошти не окремим галузям, а з розрахунку на 1 гектар. Це дуже хороший механізм, що виключає корупційні схеми. Тільки зміна порядку передачі коштів фактично збільшує фінансування удвічі, оскільки гроші перестають осідати в розподіляють структурах.

Закордон нам допоможе?

Практика останніх років показує: скільки б не зменшували фінансування села, воно все одно показує гарні результати. Так, як говориться у відомій рекламі, навіщо ж платити більше?

Тут є дуже серйозна проблема в тому, що український аграрний сектор є досить перспективним для української економіки, і боротьба за світові ринки формує певну заздрість з боку західних країн, пояснює Калетник. І ця заздрість в якійсь мірі реалізовується у вигляді іноземних інвестицій в аграрний сектор, щось дозволяє йому залишатися на плаву навіть при мінімальних бюджетних вливань.

– На мій погляд, не варто залучати іноземний капітал в таких обсягах, – говорить експерт. – Краще вкладати свої гроші в розвиток аграрного сектора і отримувати прибуток у власний бюджет, а не в іноземну. Хотілося б, щоб до нас прислухалися, адже це думка цілої профільного комітету Верховної Ради. 20 млрд – не така вже велика плата за все те, що робить сьогодні село. Тим більше що ці гроші не підуть у нікуди, а збільшать надходження від аграрного сектору до бюджету вдвічі!

В тему

Плюс 4 мільярди на розвиток села.

Григорій Калетник зареєстрував законопроект, яким запропонував розширити доходи місцевих бюджетів за рахунок введення збору за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки землі.

Збір будуть платити і орендарі, і власники землі, які займаються аграрним товарним виробництвом. Це, за розрахунками Калетника, дозволить місцевим бюджетам щорічно отримувати 3,5 – 4 млрд грн. на фінансування розвитку сільської місцевості.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами