ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Правила кризового шопінгу

шопінг

Що варто купувати під час фінансової нестабільності, а від чого поки краще відмовитися.

Зараз багато розмов про кризу, що наближається. В Європі вже знижується активність покупців. Велика ймовірність того, що і в Україні настане споживче затишшя.

Але ж, як кажуть, якщо хтось програє – отже, хтось обов’язково виграє. Як говорять фахівці, якщо бути готовим до важких часів, то на кризі можна якщо й не сильно заробити, то принаймні вийти з неї з мінімальними втратами.

Починаємо заощаджувати

Наближення важких фінансових часів не приховує ніхто. Навіть в оптимістично налаштованому перед виборами уряді впевнені, що світовий економічний спад торкнеться України. У п’ятницю прем’єр-міністр Микола Азаров сказав, що світова економічна криза триватиме ще протягом 10 років.

Природно, що в такій ситуації українці починають впадати в споживчу депресію. І, кажуть експерти, настрій у покупців поки буде тільки погіршуватися.

– Якщо в серпні економічна перспектива України представлялася населенню оптимістичною, то з приходом осені очікується деяке погіршення настроїв споживачів, незважаючи на запуск нових програм стимулювання економік США і єврозони, – відзначає експерт інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Марія Сальникова. – Також негативно на споживчих настроях може відбитися зростання вартості американського долара і євро.

У такій ситуації люди перестають купувати товари тривалого вжитку. Крім того, навчені гірким досвідом 2008 року, українці тепер воліють готуватися до важких часів. Перші ознаки того, що населення почало таку підготовку, можна побачити в будівельних магазинах.

– Сьогодні одним з самих ходових товарів є утеплювач – мінеральна вата і пінополістирол, – розповіли нам в одному зі столичних будівельних супермаркетів. – Багато покупців зараз утеплюють свої будинки, тому що розуміють, що газ скоро подорожчає, а значить, на опаленні їм доведеться економити.

Як розповіли нам виробники цього виду продукції, продажу в цьому році у них виросли на 9-12%.

Найвигідніші покупки

Незважаючи на наближення кризи – є одна хороша новина. Від голоду ніхто з нас точно не помре: як показує практика, ціни на продукти харчування залежать не стільки від економіки, скільки від врожаю. Так, наприклад, неврожай 2010 року піднявся ціни на продукти харчування вдвічі, тоді як в кризовому 2009 році вони були стабільними. Тому запасатися овочами, крупами, сіллю і сірниками не варто.

– Високий урожай овочів і картоплі означає низькі ціни на ці продукти до кінця цього і на початку наступного року, – говорить аналітик Ерсте Банку Мар’ян Заблоцький. – Поки ми залишаємо наш прогноз зростання цін до кінця року без змін на рівні 3%, проте найближчим часом можемо переглянути його у бік зниження.

А от з довгостроковими покупками варто почекати. Якщо прийде криза, все те ж саме можна буде купити з істотними знижками.

Першими знижують ціни мережі електроніки та побутової техніки. Десь через місяць-два після того, як покупці починають відмовлятися від довгострокових покупок, вони починають розпродавати запаси техніки, яка залежалася на складах, щоб отримати оборотні кошти. Адже, як кажуть фахівці, вся торгівля живе з обороту, тому тримати на складах товар продавцям не вигідно. Особливо це стосується електроніки, яка після виходу кожної нової моделі дешевшає на 20-30%.

Також криза дуже сильно б’є по меблярам. Якщо згадати 2009 рік, то тоді обсяги виробництва знизилися на 23%, а обсяг імпорту впав на 40%. У більшості столичних торгових центрів тоді масово закривалися меблеві салони і з цієї нагоди вони влаштовували розпродажі зі знижками до 50%. Щось подібне може повторитися і цього разу. Много мебели для кухни в Харькове ви можете купити за низькими цінами.

Не варто зараз купувати і автомобіль. По-перше, вже наближається кінець року, коли автосалони починають розпродажі. З грудня по лютий на старі моделі ціни падають на 5-10%. Якщо вам не горить нове авто, то варто почекати.

Другим чинником зниження цін на машини може стати зростання курсу долара. У цьому випадку салони влаштовують розпродажі за цінами, прив’язаними до колишньої вартості американської валюти. У цьому випадку виграє той, хто має валютні заощадження.

Експерти, пов’язані з ринком нерухомості, також не бачать причин для зростання цін.

– В цілому, якщо говорити про середньострокову перспективу, то ціни продовжать своє плавне зниження, – говорить президент Союзу фахівців нерухомості України Олександр Рубанов. – За нашими прогнозами, як мінімум ще 3-4 роки очікувати стабілізації та подальшого зростання цін не варто.

Свою роль тут можуть зіграти і валютні коливання.

– Якщо долар не перевищить позначку в 8,5 грн., Такі курсові коливання істотно на ринку житла не відіб’ються, – говорить голова Національної ради Ріелторської палати України Олександр Бондаренко. – При стабільному доларі проявляється інтерес до ринку. І навпаки, при девальвації ринок починає стагнувати і інтерес пропадає, відповідно, і вартість нерухомості знижується.

Як бачимо, під час кризи можна здійснювати вдалі покупки.

Які галузі постраждали від кризи в 2009 році *

Виробництво автомобілів -84,1%

Виробництво черепиці -50,3%

Виробництво проводів і кабелю -36,6%

Добувна промисловість -36,5%

Виробництво гуми -35,3%

Інші галузі промисловості -35,3%

Виробництво меблів -35,3%

Виробництво кераміки -33,3%

Виробництво хімічної промисловості -32,3%

Виробництво цементу -31,8%

Виробництво побутових приладів -30,4%

Які галузі знизили оберти в 2012 році *

Виробництво коксу, продуктів нафтопереробки -33,2%

Машинобудування -13,7%

Металургійна промисловість -12,5%

Легка промисловість -2,1%

Оброблення деревини -0,2%

Добувна промисловість +2,6%

Загальний спад промислового виробництва -4,7%

* За даними Держкомстату за серпень (в порівнянні з серпнем минулого року).

Є питання

Як накопичити на вигідні покупки?

Щоб скористатися зниженням цін, потрібно мати вільний доступ до своїх фінансів. Найпростіший спосіб – це відкладати готівку “в кубушку” вдома або в банківську комірку. Якщо ж ви хочете отримувати додатковий дохід, можна відкрити депозит з можливістю вільного зняття і поповнення коштів. Ставки за такими вкладами становить 14-16% річних у гривні та 4-5% у валюті.

Строкові депозити хоч і більш дохідні, але під час кризи не гарантують вільний доступ до своїх коштів. Згадайте мораторій НБУ чотирирічної давності. Та й банки зараз лобіюють законодавчу заборону на достроковий розрив депозитного договору.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами