ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Долар і євро будуть знецінюватися

долар і євро

Більше мільярда в день

Ви можете собі уявити 1,3 мільярда доларів? Чи не правда, величезна сума? А ось в США вирішили вкидати в економіку стільки незабезпечених грошей кожен день! В місяць емісія складе 40 млрд доларів. Неважко порахувати, що швидкість друкарського верстата складає 15,4 тисячі доларів на секунду. Поки ви читаєте цю статтю, було “надруковано” ще близько 60 тисяч доларів.

Такі заходи називаються кількісним пом’якшенням. Тобто справи в економіці США настільки погані, що Федеральній резервній системі США (ФРС) довелося роздавати банкам гроші під 0%, щоб ті кредитували економіку. Економісти вже попереджають про ризик розгону інфляції.

– Рівень безробіття залишається все ще високим по історичним стандартам, причому поліпшення ситуації на ринку праці стримується проблемами, які неможливо вирішити за допомогою заходів монетарної політики, – говорить глава Федерального резервного банку Річмонда Джеффрі Лекер. – У результаті запуск необмеженого грошово-кредитного стимулювання несе в собі ризик різкого зростання інфляції.

Крім цього, він вважав за помилковим рішення Федрезерву викуповувати саме іпотечні папери з метою підтримати ринок житла і споживчі витрати, так як підтримка конкретного сектора економіки може бути неефективною.

Інші економісти кажуть, що вільні гроші підуть на валютні та сировинні спекуляції. Банки і трейдери почнуть спекулювати нафтою, зерном або видадуть клієнтам нові кредити.

Наслідки видно неозброєним оком

На жаль, прогнози експерта почали збуватися ще в кінці минулого тижня. Коли новина про запуск друкарського верстата остаточно підтвердилася, трейдери моментально кинулися скуповувати різні активи – нафту, акції, валюти в країнах, що розвиваються. Російський рубль, який потроху девальвував останні кілька місяців, несподівано різко подорожчав по відношенню до долара. Бурхливо ростуть і біржові індекси.

У підсумку буквально за кілька днів євро виріс на 5 центів. У нас це подорожчання теж помітно. Якщо тиждень тому євровалюта коштувала 10,30 грн., То тепер вона коштує близько 10,80 гривні. Більшість експертів упевнені, що євро подолає бар’єр у 11 гривень, а деякі вже заговорили про рівні 1,4 євро, що призведе до зростання курсу в Україні понад 11,5 гривні.

Втім, експерти не радять поспішати міняти долар на євро. Адже з європейською валютою зараз буде відбуватися щось схоже. Глава Європейського центробанку Маріо Драгі на минулого тижня оголосив, що ЄЦБ також починає необмежену скуповування цінних паперів, тобто запускає друкарський верстат.

– У короткостроковій перспективі це матиме позитивний ефект для Європи, адже ризик краху знизиться, – говорить провісник минулого фінансової кризи професор економіки Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні. – Але якщо почнеться активна покупка ризикованих активів периферійних країн, то ефективність цієї найсильнішої монетизації може істотно знизити вартість євро.

Куди підуть гроші

Як говориться, якщо грошей стає більше, то вони повинні кудись перетікати. Більшість експертів вже прогнозують зростання цін на сировину, валюту країн що розвиваються і золото. Вже зараз безліч аналітиків прогнозують ціну на жовтий метал в районі 2000 доларів на кінець року, а Bank of America говорить про 3000 доларів в середньостроковій перспективі. Природно, зі знеціненням долара підуть вгору і ціни на нафту.

Нас як споживачів може радувати лише те, що експерти також припускають зростання цін на зерно, метал і інші види сировини. А це вже приведе до збільшення припливу валюти в Україну.

– Українські експортери продають більшу частину своєї продукції за долари, для нас це означає зростання експортної виручки і, отже, зменшення дефіциту торговельного балансу, – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Головне, щоб експортери чесно повертали валютну виручку. У цьому випадку приплив валюти в країну повинен збільшитися.

Крім того, банки, що отримали дешеві гроші, знову зможуть кредитувати українські компанії на міжнародних ринках, а це розкрутить вітчизняну економіку. Експерти впевнені, що дефіциту долара ми точно відчувати не будемо. А значить, курс “зеленого” так і буде найближчим часом залишатися в межах позначки 8 гривень.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами