ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Покупки за готівку можуть обмежити 20 тисячами гривень

готівка

Гроші підуть у банки

– Надати Національному банку право встановлювати граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізосіб-підприємців, – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Крім того, документ передбачає встановлення штрафу в розмірі 8,5 тис. гривень (500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за відмову в реалізації права споживача оплачувати покупки за допомогою банківської картки.

Після набрання чинності цього законопроекту Нацбанк отримає право обмежувати суми операцій за готівку. Поки що ніхто не знає точної цифри, але ще влітку чиновниками з НБУ був озвучений орієнтир у 20 тисяч гривень. Таким чином контролюючі органи зможуть відслідковувати покупку коштовностей, предметів розкоші, автомобілів і нерухомості.

– Нацбанк хоче, щоб люди більше користувалися картками і менше використовували готівку, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Сьогодні в Україні в обігу знаходиться близько 200 млрд. гривень, і це лише готівкова гривня, а ще є готівкова валюта, яка знаходиться на руках у населення, – її обсяг становить близько 50-70 млрд дол. Це дуже велика сума грошей, яка живе поза банківською системою.

Хвалить цю ініціативу і економіст Віктор Лисицький. Він вважає, що це призведе до скорочення тіньової економіки, що в свою чергу призведе до зростання надходжень до бюджету.

Схеми ухилення залишаються

Простим людям, які живуть від зарплати до зарплати, цей закон нічого в житті не змінить. А от якщо ви маєте великі тіньові доходи, то тут у вас будуть деякі незручності. Але багато з них можна буде обійти.

– При купівлі автомобілів, швидше за все, при кожному автосалоні буде відкрито відділення банку-партнера, де за 5 хвилин вам оформлять картку, на яку ви внесете готівкові, а потім перерахуйте їх на рахунок автосалону, – говорить юрист Михайло Юмашев. – Тарифи банків по таких операціях, швидше за все, будуть закладені в ціну автомобілів.

А ось при покупці нерухомості, як каже юрист, можуть використовуватися схеми дарування. Щоб не світити свої доходи люди будуть приймати майно в дар, а необхідні суми віддавати без “засвітки” в офіційних документах.

А як у них

Обмеження на використання готівкових введені в деяких європейських країнах. Італія з 1 червня цього року обмежила цей ліміт на рівні 1 тис. євро. У Греції такий ліміт становить 1,5 тис.євро. У Бельгії – 15 тис.євро.

Росія теж розглядає варіант ввести обмеження на використання готівки в торгових мережах. Там пропонують всі покупки на суму більше 20 тис. дол оплачувати тільки за допомогою платіжних карток.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами