ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Криза вдарить по металургам

металургиУ 2011 році обсяг експорту чорних металів України склав 18,4 млрд дол. США порівняно з докризовим показником 2007 року, який склав 16,7 млрд дол. США. Втім, ринку металургії не вдалося відновитися в повному обсязі після фінансової кризи 2008-2009 років. Уразливість галузі перед подальшим можливим падінням цін на сталь є навіть більшою, ніж п’ять років тому. Про це йдеться в прогнозі “Ерсте Банку”.

Фізичні обсяги виплавки сталі в мільйонах тон все ще знаходяться на рівні 2003 року. Кращі показники обсягу експорту забезпечуються значно більш високими цінами на сталь, ніж у докризові роки. Зростання цін на сталь в 2010-12 роках частково було викликане значним підвищенням цін на залізну руду, яка складає 35-45% собівартості сталі. У порівнянні з докризовим 2007 роком ціни на залізну руду в 2011 році були майже в чотири рази вищі. Починаючи з середини серпня 2011 року, ціни на залізну руду почали різке падіння.

– Причиною зниження цін на залізну руду стало різке падіння попиту з боку будівельних компаній у Китаї, які починають відчувати проблеми з продажами житла. Арматура знизилися в ціні до найнижчого рівня з 2009 року. При цьому ціни на інші види сталі поки залишаються відносно стабільними,-говорить Мар’ян Заблоцький.

Заходи ЄЦБ і США по більш масштабному друку грошей трохи сповільнили таку тенденцію. Також від уряду Китаю почали чекати більше дій з розширення програм будівництва інфраструктури. Однак оптимізм, принесений грошовими вливаннями, як і всі попередні, виявиться тимчасовим. Грошові вливання не вирішують структурні проблеми, такі як завищені ціни на житло в Китаї. На початку вересня ціни на залізну руду становили 110 дол США за тонну в порівнянні з 138 дол на початку року. Ціни на арматуру в Китаї знизилися до 3634 юанів в стандартний біржовий контракт в порівнянні з 4445 юанями на початку року.

– Падіння цін на залізну руду від найбільшого у світі імпортера означає глобальне падіння цін. Китайські компанії вже почали активно пропонувати свою продукцію на ринки Близького Сходу. Однак висока вартість перевезень з Китаю поки робить імпорт з України більш вигідним, – пояснює експерт.

Для української металургії, яка після кризи ще більше залежить від ціни на продукцію, зростаюча пропозиція з боку Китаю є поганою новиною. Чорні метали складають більше чверті всього українського експорту, зокрема активно експортується і сама залізна руда. Проблеми та успіхи металургії так чи інакше відчуваються всі інші галузі економіки. – Ми зберігаємо прогноз зростання економіки на 3% в 2013 році, проте можемо переглянути наш прогноз у бік зниження, якщо поточні цінові тенденції на ринку стали продовжаться,-говорить Мар’ян Заблоцький.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами