ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як знайти роботу перед кризою?

Як знайти роботу

Як знайти роботу перед кризою? Зараз тільки ледачий не пророкує кризу, і в Україні деякі галузі вже скорочують виробництво. Не виключено, що спад в Європі буде посилюватися, а значить, попит на українські товари скоротиться. Кого звільнять першим і як пережити можливу кризу з найменшими кар’єрними втратами?

З речами – на вихід

Як показала минула криза, першими в компаніях постраждав обслуговуючий персонал. Скорочення починали з водіїв, прибиральниць, офіс-менеджерів, секретарів та охоронців. Наступними під роздачу попадали новачки, яких взяли з прицілом на перспективу розширення бізнесу.

Але є й ті, хто навряд чи буде звільнений. Наприклад, будь-яка компанія не може існувати без головного бухгалтера або системного адміністратора. Правда, деякі фірми залучають сумісників, які можуть обслуговувати відразу декілька компаній. Але це справедливо лише для невеликих підприємств.

Що стосується завжди потрібних людей, то високим попитом на ринку праці користуються програмісти, медпрацівники і менеджери з продажу. Як говорять фахівці, затребуваність перших двох категорій пов’язана з тим, що вони дійсно рідкісні фахівці. А менеджери з продажу – це ті, хто приносить компанії гроші.

Тому краще за всіх кризу переживуть IT-шники, медпредставники і фахівці, які працюють в харчовій та алкогольній промисловості. Також навряд чи компанії будуть скорочувати тих рідкісних фахівців, на пошук яких іноді йдуть роки.

По галузям розразувати

Куди йти? Варіанти є. Звичайно, якщо ви металург, то змінити роботу на програміста навряд чи вийде. Але є професії, які дозволяють змінювати компанії без втрати в кваліфікації. Наприклад, ті ж маркетологи можуть з однаковим успіхом працювати як в компанії, що займається продуктами харчування, так і в тій, що виробляє хімічні добрива. Піарникам чи юристам теж все одно, де працювати – особливості тієї чи іншої галузі вони освоять швидко.

Для таких фахівців головне – не потрапити в компанії, які потерпають від кризи першими.

По-перше, це банки. Якщо згадати 2008-2009 роки, то трясло їх суттєво. Відділення закривалися, кредитні відділи розпускалися. Також під час падіння попиту згортаються роботи в будівельних компаніях, які здають об’єкти на продаж. У важкі часи погано купуються як квартири, так і офісні приміщення. А ось ті, хто сидить на держзамовленнях, постраждають менше – інфраструктурні проекти закладають в бюджет, а його потрібно освоювати.

Також від криз страждають підприємства металургійної промисловості та машинобудування. До речі, ці галузі вже показують негативну динаміку. За даними Держкомстату, зниження обсягів зафіксоване у виробництві коксу, продуктів нафтопереробки – на 32,3%, металургійному виробництві – на 8,6%. Також спад зафіксований у машинобудуванні – на 7,4%. А зниження обсягів виробництва машин та устаткування залишає – 11,6%.

Єдині, хто не постраждав в минулу кризу, – це сільгоспвиробники. Як говориться, фінансові труднощі труднощами, а їсти хочеться завжди.

Пережити вибори

Незважаючи на те що всі чекають кризу, поки що економіка показує позитивну динаміку. А значить, на ринку праці все-таки є якесь ворушіння.

Як говорять фахівці, після відносного літнього затишшя початок осені традиційно знаменується невеликим зростанням активності на ринку праці. Ті фахівці, які планували міняти або знайти нову роботу, приступають до активних пошуків, а роботодавці виглядають для себе можливості залучити нові кадри в свою команду. Однак у цьому сезоні осіннього буму вакансій на ринку не спостерігається. Це пов’язано в першу чергу з непростою економічною ситуацією в країні, відсутністю серйозних зарубіжних інвестицій, а також через парламентські вибори.

– Багато компаній зараз не розвивають нові проекти (хоча такі плани у них є), очікуючи розвитку ситуації після виборів, тому вакансії заморожені і відкладаються до кінця року. Тим не менше ситуація на ринку досить стабільна, компанії не проводять активних скорочень і кардинальних змін в політиках компенсацій, – говорить директор рекрутингової компанії “Форсаж” Олена Грищук.

За її словами, особливого зростання заробітних плат також не передбачається. Хоча висококваліфіковані технологи, успішні управлінці, досвідчені фахівці у сфері інтернет-просування можуть розраховувати на серйозні гонорари. Співробітники очікують традиційного перегляду зарплат і компенсаційних пакетів в бік поліпшення до кінця року, коли компанії підводять підсумки та формують бюджети на новий рік.

Всі йдуть в інтернет

Рекрутери зараз радять освоювати Інтернет навіть тим, хто без нього обходився всі ці роки. Крім того, ситуація така, що багато роботодавців будуть вимагати від фахівців поєднувати відразу кілька посад.

– На ринку будуть затребувані фахівці з досить широким колом обов’язків і здатні виконувати великий обсяг робіт, – каже фахівець. – Розширення зон відповідальності та функціональних обов’язків співробітників – це результат оптимізації штатів і проведення незначних скорочень за останні місяці.

При цьому зараз активно розвивається сфера IT та високоякісних послуг. Популярність просування і продажів за допомогою Інтернету сприяє збільшенню проектів в цьому напрямку.

– Багато компаній також формують у себе відділи інтернет-продажів та інтернет-магазинів, – говорить Олена Грищук. – Тому потреба в досвідчених SMM менеджерах, керівників інтернет-проектів, програмістів і аналітиків баз даних зараз дуже висока.

Закордон нам допоможе

Безсмертна фраза Остапа Бендера сьогодні актуальна як ніколи. Якщо ви хороший фахівець, але не знайшли роботу в Україні, можете спробувати працевлаштуватися за кордоном.

– Українські фахівці затребувані за кордоном, – продовжує фахівець. – Росія, Казахстан раді залучити професійних управлінців у сфері менеджменту, маркетингу, продажів, виробництва і будівництва. Їх рівень кваліфікації досить високий, а очікування по заробітній платі дозволяють знаходити компроміси в порівнянні з запитами росіян і західноєвропейських управлінців. Ринки Азії та США відкриті для інженерів і програмістів з України. При цьому українці стали частіше брати пропозиціями виїхати працювати за кордон, ніж раніше. Вони шукають можливості для професійного та кар’єрного зростання та більш стабільну економічну ситуацію, ніж в Україні.

Поради фахівця

1. Не йдіть в нікуди

Для тих, хто має стабільну роботу на даний момент, краще не приймати рішень в питанні її зміни, не маючи гідної пропозиції.

– Ситуація “звільнюсь і почну шукати нову роботу” чревата затягнутися і залишити вас на тривалий період без гідної пропозиції. Ринок досить пасивний цієї осені. Тому якщо у вас є робота, що влаштовує за більшістю критеріїв, – не звільняйтеся, не отримавши більш привабливої ​​пропозиції. Ми бачимо багато фахівців, які пішли з компаній у пошуках великих можливостей, але поки ринок не пропонує їх в достатній кількості.

2. Перспективи замість грошей

Тим, хто зараз перебуває в процесі пошуку роботи, експерти радять бути більш гнучким у питаннях заробітної плати. Сьогодні варто вибирати скоріше компанії з більш стабільною позицією на ринку і хорошими перспективами для професійного та кар’єрного розвитку.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами