ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна чи СРСР: коли жилося ситніше?

Багато людей похилого віку згадують, скільки тоді коштували продукти харчування і якими були зарплати, кажучи про ковбасу по 2,20 і картоплю по 10 копійок. Ми вирішили порівняти життя в сучасній Україні та в СРСР самостійно. Для чистоти експерименту ми взяли 1975 рік – як час найбільшої стабільності і минулий рік. Давайте порівняємо, коли жити було краще.

Як ми вважали

Найбільш ситими радянські люди називають сімдесяті роки минулого століття. Саме цей період називають брежнєвським застоєм, але в той же час згадують як часи достатку.

Отже, візьмемо 1975 рік. Щоб не бути голослівними, ми відкрили одне з найбільш шанованих видань часів Радянського Союзу – Велику радянську енциклопедію і ось що в ній прочитали: “Середньомісячна грошова заробітна плата робітників і службовців збільшилася з 33,1 руб. В 1940 до 146 руб. В 1975; одночасно починаючи з 1947 знижувалися роздрібні ціни, що викликалося, зокрема, необхідністю впорядкувати рівні цін на споживчі товари, порушені під час Великої Вітчизняної війни 1941-45 років”.

Сьогоднішні доходи населення відстежує український Держкомстат. За його даними, в минулому році середньостатистичний українець отримував 3120 гривень. Цікаво, що сюди входить тільки офіційна зарплата. За різними оцінками, від 30 до 50% своїх доходів наші співгромадяни воліють не світити. Тому в нашому випадку дані статистичного відомства є навіть заниженими. Але для чистоти експерименту будемо орієнтуватися саме на ці цифри.

Також ми вирішили оцінити і те, як живуть пенсіонери. На жаль, за часів СРСР воліли не світити середній розмір пенсії. Справа в тому, що в селах могли платити і по 12 рублів на місяць, тоді як у містах люди отримували від 43 до 120 рублів на місяць. В Україні з цим простіше, середній розмір пенсії 1152 гривні, а мінімальна – 884 гривні.

Тепер давайте прикинемо, скільки можна було купити продуктів на ці гроші робочому населенню і старим людям.

Хто працює, той їсть

Як бачите, середня зарплата в ті часи була не такою вже й великою – всього 145 радянських рублів. Хтось скаже, що той рубль не порівняти з нинішніми грошима. Однак давайте не будемо поспішати.

Якщо розділити сьогоднішню середню зарплату на ту, що була 37 років тому, то вийде, що зараз люди отримують у 21 разів більше, ніж тоді. Йдемо в магазин або на ринок і починаємо порівнювати.

У багатьох людей ранок починається з яєчні. Ціна на цей товар сезонна і коливається від 5 до 12 гривень, але зараз десяток коштує близько 7 гривень. При СРСР десяток коштував 1 рубль 30 копійок. Не складно порахувати, що на ту зарплату можна було купити 1123 яйця в Тернополі, а сьогодні – майже 4,5 тисячі яєць.

Навіть знаменита ковбаса по “два двадцять” і та опиняється менш доступною для простого роботяги.

Схожа ситуація була з промисловими товарами та електронікою. Купівля чобіт або куртки ставала подією. Зараз же багато людей йдуть і змінюють одяг відразу після зарплати. Про побутову техніку зовсім і згадувати страшно. Наприклад, щоб купити холодильник, людям доводилося відкладати кілька зарплат. Сьогодні ж він коштує менше однієї зарплати.

Крім того, не забувайте, що для купівлі продуктів і товарів першої необхідності доводилося простоювати в кілометрових чергах і часто так нічого і не купити – все було в дефіциті.

Заслужений відпочинок

Ну і нарешті давайте згадаємо про пенсіонерів. Гасло “Старим людям – скрізь у нас пошана” було як ніколи актуальне в СРСР, але, схоже, тільки на словах. В УРСР була, м’яко кажучи, не дуже справедлива система нарахування пенсій. Жителі сіл отримували пенсію від колгоспу – 12 рублів, тоді як мінімальна пенсія городян становила 43 рубля. Були і верхні обмеження. Максимальний розмір пенсії за віком на загальних підставах становив 120 рублів. Сьогодні ж в Україні існує єдина система нарахування пенсій для всіх громадян в середньому розмірі – 1421 грн.

Давайте візьмемо середній розмір пенсії 90 рублів і таким же способом порахуємо, скільки тих або інших продуктів і речей можна купити в магазині або на ринку. Як це не дивно для апологетів часів СРСР, але на сьогоднішню пенсію можна купити більше, в зв’язку з цим виникає питання: Чи хочемо ми повернення до часів СРСР? А може, все-таки не потрібно критикувати сьогоднішнє і мріяти про ті часи, коли життя було гірше?При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами