ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як можна захистити економіку під час кризи?

Якщо від спаду глобальної економіки нам все ж не відкрутитися, то треба думати, як пережити його з найменшими втратами. Вихід, за словами віце-прем’єра Сергія Тігіпка, може бути досить несподіваним: замість підвищення зборів і податків для підприємств – пільги, замість скорочення соцвиплат – збільшені зарплати і пенсії.

Роботодавця стимулюють пільгами

Превентивними заходами в передкризовий час можуть стати нові робочі місця. Зараз підприємці не поспішають брати нових людей на роботу – невигідно через високі відрахування до фонду заробітної плати. Єдиний соціальний внесок за кожного співробітника – більше 40 відсотків від його зарплати. Але в січні наступного року набуде чинності новий закон про зайнятість. Він зменшить витрати роботодавця на соціальні внески: за нового співробітника рік не потрібно буде платити в соцфонди.

Переваги нового закону в повній мірі зможуть оцінити великі заводи, які сьогодні нарощують виробництво і розширюють штат.

– За останній час я об’їхав багато великих підприємств, – говорить Сергій Тігіпко. – Вони активно нарощують виробництво і набирають людей. Ми пройшли рубікон хаосу, безпорадності. Тепер потрібно, щоб підприємства працювали і могли конкурувати на світовому ринку. Економіка буде рости, і люди відчують це на зарплаті і пенсіях.

Експортерів підтримають держгарантії

Основні зусилля в подальшому будуть спрямовуватися на те, щоб підтримати експортерів. Уряд створює агентство, яке буде страхувати контракти наших підприємств із зарубіжними партнерами і гарантувати виконання зобов’язань. Це допоможе українським товаровиробникам завоювати довіру за кордоном і нові ринки збуту.

Існує думка, що українські товари мало приваблюють європейців. Те, що це зовсім навпаки, доводить донецький завод “Норд”, де на цьому тижні побував віце-прем’єр і замглави Партії регіонів Сергій Тігіпко. 80 відсотків холодильників і плит, які там випускають, відправляються за кордон – у Францію, Німеччину, Росію. Нещодавно на заводі почали випускати плити під маркою “Зануссі”. Незабаром дійде справа і до холодильників. Хоча й “рідні” для донецького заводу торгові марки користуються популярністю.

Тут налагоджено виробництво повного циклу – тобто тут самі роблять деталі і відвантажують повністю готові вироби. Середня зарплата працівників, а їх на заводі близько п’яти тисяч, – 3500 грн.

– Ми не робимо тільки лампочки і терморегулятори. Всі інші комплектуючі робимо тут, – розповів “директор з розвитку заводу Олег Женіков. – Отримуємо з Росії рулонний метал і тут ріжемо його на аркуші і заготовки. Українські заводи, на жаль, не забезпечують нас якісним металом. Глобальні дефекти не дозволяють зробити деталь. Сьогодні великі вимоги до зовнішнього вигляду, а ці дефекти проявляються після фарбування.

Якщо б виходило робити техніку з “рідного” металу, то холодильники і плити були б дешевшими. Хоча і зараз цінова політика досить демократична. Якщо плита “Зануссі” коштує приблизно 2500 грн., То “Норд” з аналогічними функціями – близько 1500 грн.

– Розкуповують все, тільки от Китай і Туреччина “тиснуть” нас цінами і обсягами, – говорить президент холдингу “Група Норд” Валентин Ландик.

Віце-прем’єр Сергій Тігіпко розділяє заклопотаність промисловця.

– Будемо підтримувати експортерів, – пообіцяв Сергій Тігіпко.

За бюджетні гроші буде купуватися українське

Під час візиту на завод Сергій Тігіпко звернув увагу на проблему “сірого імпорту”. Це товар, який завозиться за заниженими тарифами, тобто майже що контрабанда. Відповідно і коштує він дешевше, ніж товар, легально вироблений в Україні. За оцінками незалежних експертів, на складах його левова частка. Щоб змінити ситуацію, свій ринок потрібно захищати, говорить Сергій Тігіпко.

– Закривати ринок потрібно, але повністю цього зробити не вийде, – пояснив Сергій Тігіпко після зустрічі з колективом заводу. – Адже відповідять нам тим же. Реакція країн, з якими Україна веде торгівлю, буде симетричною – вони закриють свій ринок для нас. Тому треба поступово захистити внутрішній ринок. Потрібно зробити так, щоб привозити до нас готовий товар було невигідно, зате вигідно було будувати тут виробництво.

А ось усередині країни вже точно потрібно продавати побільше українського. Скажімо, оживити збут товарів українського виробництва можна, якщо заборонити купувати за бюджетні кошти імпортний товар.

– Потрібно, щоб школи, лікарні, інші установи соціальної сфери купували в першу чергу українську продукцію. Коли говорять “Купуй українське”, то продукція “Норду” – саме той варіант. До речі, я сьогодні на “Норді” теж купив холодильник, – розповів Сергій Тігіпко.

СЕС вполовину скоротити

Пожвавити економіку і підтримати експортерів допоможе і дерегуляція, яку обіцяють в уряді. Складний термін розшифровується досить просто – поменше “папірців” і контролю над бізнесом. Крім того, необхідно загальне поліпшення бізнес-клімату.

– Хочемо змінити судову систему так, щоб інвестор міг домогтися правди в суді, – говорить Сергій Тігіпко. – Будемо скорочувати контролерів – і кількість організацій, і людей. Деякі служби можна ліквідувати, деякі – об’єднувати один з одним.

Почати намір з санстанції – штат СЕС поступово скоротиться наполовину. Пройде це поступово, щоб люди, які зараз там працюють, змогли працевлаштуватися.

За словами Сергія Тігіпка, позбавивши бізнес від надмірного тиску і забезпечивши підприємствам держпідтримку, уряд зможе реалізувати план зі створення та легалізації 6 млн робочих місць до 2020 року.

Статистика

Згідно з дослідженнями міжнародної організації праці 4 млн українців працюють нелегально. У наступному році цю цифру постараються максимально скоротити. А до 2020 року створити 20 млн офіційно робочих місць. Для цього уряд планує пільги для роботодавців та держпідтримку підприємств.

До речі

Які заходи пропонують для створення робочих місць:

☛ збільшити експорт української продукції в Росію і Євросоюз,

☛ зменшити залежність від імпорту,

☛ розширити внутрішній ринок за рахунок зростання платоспроможності людей,

☛ пільги для роботодавців, які створюють нові робочі місця,

☛ загальне поліпшення інвестклімату.

 

новые эмуляторы игровых автоматовПри використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами