ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Бюджет-2013: ціни зростуть на 6%

На думку міністра фінансів Юрія Колобова, головний документ, за яким наша країна буде жити в наступному році, абсолютно реалістичний. Правда, конкретні статті витрат і доходів держбюджету поки невідомі – уряд озвучує лише загальні суми, та й то не всі.

Так, Кабмін має намір запропонувати Верховній Раді прийняти головну державний кошторис країни на 2013 рік з доходами 395 млрд. гривень і витратами 435 млрд. Тобто, дефіцит бюджету закладений на рівні 1,65% ВВП, що, за словами експертів, є гарним показником.

– Дефіцит у 1,65% – хороша цифра, інше питання, наскільки це досяжно, – зазначив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. – Практика показує, що по мірі прийняття документа виникають додаткові вимоги щодо розширення видатковий статей, так що остаточний дефіцит може виявитися істотно вищим.

Уряд України в ході розгляду проекту держбюджету на 2013 рік запропонував поліпшити прогноз росту ВВП з озвучених раніше 3,5% до 4,5%.

А український прем’єр Микола Азаров порівняв суму всього, що виробляється в Україні, з 2009 роком і отримав, що за цей час валовий внутрішній продукт у номінальному вираженні виросте в півтора рази.

Втім, на думку Юрчишина, дані цифрі є надоптимістичними. Набагато ймовірніше, каже експерт, зростання реального ВВП на 1,5-2%.

До речі, нагадаємо, що у минулорічному проекті бюджету прогнози щодо зростання економіки навіть в 5-6% експерти називали цілком реальними. Це було пов’язано з великими очікуваннями від Євро-2012, яких у нинішньому році немає.

Крім того, уряд сподівається втримати інфляцію в 2013-му на рівні 5,9%, що, на думку експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя абсолютно здійсненно.

– По-перше, якщо брати інфляцію в 2013-му за останні 12 місяців (січень до січня, лютий до лютого і т.д.), то в кожному такому показнику будуть враховуватися місяці нинішнього року, коли інфляція була дійсно дуже низькою, – пояснює експерт. – Таким чином, істотно вищим може виявитися тільки останній показник – грудень до грудня. Крім того, відсутність значного економічного зростання та істотного збільшення доходів українців також не сприяє зростанню цін.

Що стосується валютного курсу, то це питання поки обходиться стороною. Проте раніше Мінфін прогнозував, що в 2013-2014 роках курс долара не перевищить 8,4 грн.

Уряд також прогнозує скорочення державного боргу. Зокрема, Юрій Колобов планує утримати його на економічно безпечному рівні – 26,5% до ВВП.

– Даних розрахунків не достатньо для того, щоб оцінити нинішню боргову ситуацію, оскільки вони не враховують борги всіх підприємств, які гарантовані державою, зокрема, борг Нафтогазу, – говорить Юрчишин. – Крім того, короткострокові борги правильніше порівнювати не з ВВП, а з золотовалютними резервами НБУ. І це може дати зовсім іншу картину.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами