ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Дилема для Нацбанку

Нацбанк

Днями з’явилася інформація, що Рада Нацбанку рекомендувала правлінню регулятора банківського ринку продовжити видавати довгострокове рефінансування банкам, щоб активізувати кредитування економіки. За цією нудною фразою прихований досить глибокий зміст для всіх нас. У двох словах спробую перевести це на звичайну мову.

Зараз ситуація в економіці склалася так, що через високі ставки кредитування практично заморожено. Судіть самі: якщо депозити банками залучаються під 20-25%, то під які відсотки ті будуть видавати кредит наличными в киеве? Загалом, зараз настала епоха дорогих грошей.

Як кажуть експерти, доходить до смішного: підприємства свій прибуток не пускають на розширення або модернізацію бізнесу, а тримають на банківських рахунках – там дохід вищий. Все це позначається на економіці – вона не хоче рости. У зв’язку з цим багато економістів радять почати кредитувати саме бізнес, а не населення, щоб не спровокувати інфляцію. Адже якщо який-небудь завод витратить мільярд доларів на реконструкцію, то це навряд чи спровокує зростання цін на продукти харчування. У той же час додатковий мільярд, розданий населенню, тут же виявиться в магазинах – і ціни підуть вгору.

Здавалося б, все просто. Потрібно видавати кредити саме виробництву. Але є одна проблема – НБУ не може напряму кредитувати юросіб. Для цього він видає пільгові кредити банкам (це називається рефінансуванням), а ті вже з невеликою накруткою повинні були б роздати їх бізнесу. В теорії все просто. Однак перша спроба такого пільгового кредитування призвела до стрибка курсу долара. Банки отримали гроші і вирішили пограти на курсовій різниці.

Винних у кінцевому підсумку пообіцяли покарати – їм заборонили місяць купувати валюту на міжбанку. Однак така ситуація показова. Незважаючи на необхідність пожвавлення економіки, банкіри не хочуть зараз видавати кредити. Причин тут багато: це і вибори, і очікування другої хвилі кризи, а з нею і зниження цін на сировинну продукцію.

Тобто перед Нацбанком стоїть складне завдання: як дати банкам дешеві гроші і в той же час не допустити різких коливань курсу. Адже сьогодні страхи перед девальвацією у багатьох банкірів сильніші, ніж побоювання бути відрізаним від міжбанку. Загалом, куди не кинь – скрізь клин.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами