ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна стала конкурентоздатною

конкурентноздатність

Україна посіла 73-е місце в рейтингу конкурентоспроможності країн світу, піднявшись на дев’ять позицій. Такі дані звіту по глобальній конкурентоспроможності за 2012-2013 рр.., оприлюдненого Світовим економічним форумом ( СЕФ ).

Поліпшивши свої позиції в глобальному рейтингу, Україна повернулася до рівня докризових 2007-2008 рр.. і набрала ті ж 4,1 бала, що і в 2008 р. Нагадаємо, що в минулому році Україна удостоїлися лише 82-го місця в рейтингу. Сусідами України тоді стали країни, що розвиваються Латинської Америки і Африки, зокрема, Гамбія та Алжир, які опинилися уразливі до наслідків світової фінансової кризи.

На пострадянському просторі Україна як і раніше відстає від Казахстану і Росії, які в цьому звіті зайняли відповідно 51-е і 67-е місця. При цьому Казахстан за рік піднявся на 21 позицію вгору, а Росія – на одну позицію опустилася.

Автори звіту СЕФ відзначають, що позиції України покращилися в основному за рахунок зміцнення макроекономічних показників. Зокрема, дефіцит бюджету був скорочений у 2011 р. до 2,7% від ВВП, знизився показник інфляції, хоча як і раніше залишається досить високим – майже 8%. «У цілому Україна зберігає свої конкурентні переваги за рахунок великого ринку і твердою освітньою системою, яка забезпечує легкий доступ до всіх рівнів навчання. Хороші результати освіти створюють основу для подальшого розвитку інноваційного потенціалу країни», – йдеться в документі.

Економіст Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» (який є партнером СЕФ з 1999 р.) Володимир Дубровський говорить, що підвищення позиції України в рейтингу пов’язане з розвитком бізнесу. За його словами, в Україні покращилося ставлення компаній до своїх споживачів, якість та наявність місцевих постачальників, підвищилася конкуренція, хоча вона залишається значно нижчою показників 2008 р., а по ефективності антимонопольної політики України впала з тих часів з 96-го на 132-е місце. «Деякі позитивні тенденції, наприклад поглиблення виробничих ланцюжків, тривали весь цей час, незважаючи на кризу», – стверджує експерт.

Найбільш негативним фактором для ведення бізнесу в Україні економісти називають проблему доступу до фінансування, хоча в останній рік доступ до кредитів дещо покращився. Серед проблем також називаються: корупція, податкове адміністрування, розміри податків, неефективний урядовий апарат та інше. Продовжує погіршуватися ситуація із захистом прав власності, ефективністю юридичної системи, обтяжливою регуляторної політики та оподаткування, ефективністю корпоративного управління та захистом прав міноритарних акціонерів і т.д.

Старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь вважає, що рух країн у рейтингу «туди-сюди» досить часто менш важливий, ніж те, яку оцінку отримала країна. «Зазвичай виходить так, що оцінка практично незмінна, а просто у країн-сусідів трохи кращими чи трохи гіршими стають ті чи інші показники, що і призводить до цього руху. Я не можу гарантувати, що в цьому році було саме так, але швидше за все, саме оцінка України майже не змінилася. Відповідно, говорити про якесь поліпшення або погіршення складно», – сказав експерт.

При цьому, за словами пана Жолудя, слід звернути увагу на показники, які використовуються експертами СЕФ при складанні рейтингу, за рахунок яких Україна підвищила свої позиції. «У нас дійсно була найнижча інфляція з 2002 р., зафіксована в минулому році. Але вона була викликана не діями уряду або центробанку, а тим, що був рекордно високий урожай. У зв’язку з тим, що в нашому індексі споживчих цін продукти харчування займають майже половину всього споживчого набору товарів і послуг, це і викликало те зростання. Якщо ж враховувати, що в цьому році очікується і більш висока інфляція, і уповільнення ВВП, можливо, навіть нульове зростання ВВП за підсумками року, то ми знову можемо опуститися в даному рейтингу», – вважає економіст.

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко вважає, що підвищення рейтингу України позитивно відіб’ється на інвестиційній привабливості країни. «Але також важливо те, що інвестори дивляться не тільки на макроекономічні показники. Наші власні опитування інвесторів показували, що макроекономічна стабільність, яка для них була критичним чинником в 2009 р., вже відійшла на другий план», – сказав він.

Не менш важливі для інвесторів, за словами пана Устенка, і інші показники, які містяться в звіті. «Наприклад, розвиток інфраструктури, яка в Україні, схоже, теж непогана, і вони про це говорять. У системі охорони здоров’я – як ми не критикуємо нашу медицину – справи також йдуть непогано. Проблеми України відносяться більше до інституційної частини. І на них теж дивиться інвестор. Це незалежність судової системи або питання передбачуваності законодавчого поля», – говорить економіст.

Автори звіту СЕФ вказують, що перехід до стабільного розвитку в майбутньому вимагатиме від України вирішення важливих завдань. «Можливо, найбільш важливою проблемою в країні є необхідність реформування її інституційної системи, яка страждає від бюрократії, відсутність прозорості і фаворитизму і не може виконувати свої функції», – йдеться в документі. Для досягнення подальших цілей по підвищенню рівня економічного зростання країни її керівництву необхідно звернути увагу «на виховання здорової конкуренції на ринку товарів і послуг, а також продовжити реформи у фінансовому та банківському секторах».

Примітно, що четвертий рік поспіль рейтинг конкурентоспроможності країн очолює Швейцарія. Сінгапур залишається на другій позиції, а Фінляндія – на третій, обганяючи Швецію. Ці держави та інші країни Північної і Західної Європи домінують у першій десятці. Нідерланди посідають п’яте місце, Німеччина – шосте, Великобританія – восьме. У США – сьоме місце, а Гонконг і Японія завершують першу десятку найбільш конкурентоспроможних економік світу.

Світовий економічний форум – міжнародна неурядова організація, діяльність якої спрямована на розвиток міжнародного співробітництва у глобальному масштабі, а також на рівні окремих регіонів і галузей. У звіті з глобальної конкурентоспроможності за 2012-2013 рр.. експерти СЕФ оцінили конкурентоспроможність 144 країн світу. Визначаючи конкурентоспроможність як набір інститутів, політичних заходів і факторів, що визначають рівень продуктивності країни, СЕФ розраховує рейтинг на основі комбінації загальнодоступних і власних спеціалізованих даних по 12 категоріям – факторів конкурентоспроможності, які в комбінованому вигляді являють собою різнопланову оцінку конкурентоспроможності економіки.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами