Кілька тижнів тому парламент надав Нацбанку право встановлювати ліміти на розрахунки готівкою. Якщо президент підпише цей документ, то всі великі покупки українців зможе контролювати податкова.
З одного боку, начебто норма і прогресивна. Мовляв, весь світ вже не носить готівку в гаманцях, а розплачується за всі покупки картками. Та надто вже слабка віра нашого народу в банківську систему країни. А що ви хотіли, панове чиновники? За останні 21 рік ми пережили розвал СРСР, знецінення всіх заощаджень, гіперінфляцію, стрибки курсу гривні, кілька банківських криз, коли людям або зовсім не віддавали гроші з поточних рахунків, або давали можливість знімати по 100 гривень в день. Ось і боїться народ тримати гроші в комерційних банках, надаючи перевагу трилітровим. За різними оцінками, на руках накопичилося від 40 до 70 мільярдів доларів.
З економічної точки зору, бажання Нацбанку повернути такі кошти в економіку зрозуміле. Ці гроші допомогли б відновити кредитування підприємств, що призвело б до зростання економіки. Але це теорія. На практиці все по-іншому. Багато людей намагаються не афішувати свої доходи.
– Є в мене якась сума, навіщо про неї знати банку або податковій, – думає середньостатистичний українець. – Купив я квартиру, яке вам діло, де я взяв гроші?
Приблизно так міркує більшість з нас. І дійсно, якщо податкова буде контролювати всі великі покупки, то можна припустити, що у неї з’являться питання до тих, хто раптом на рівному місці розбагатів. Але торкнеться це все простих громадян.
Чомусь мені здається, що чиновників з копійчаною зарплатою і парком автомобілів по 100 тисяч доларів це не торкнеться. Адже у них все по закону – майно зареєстроване на дружину, тещу або дітей. Вони ж усі у нас кристально чесні. Бізнесмени теж від цього не постраждають. Вони знайдуть схеми, як не засвітити свої витрати. Будуть купувати будинки, машини і яхти, реєструючи їх на свої компанії. І все буде за законом.
Але, незважаючи на це, простий народ вже придумує схеми, як не засвітити свої заощадження. В Інтернеті вже щосили обговорюються варіанти заміни договору купівлі-продажу дарчим або легалізації заощаджень через отримання спадщини. Правий був Ньютон: сила дії дорівнює силі протидії.