ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Через європейську кризу оживає торгівля з країнами СНД

Європейська боргова криза

Хоча ще пару років тому опитування стверджували, що українці тяжіють до Європейського союзу, країни СНД завжди були для України головними торговельними партнерами. І тому з ними треба дружити.

Основна дискусія йде не про доцільність співпраці в рамках СНД, а про його умови. Влітку парламент ратифікував угоду про зону вільної торгівлі. Українські експерти вважають, що тепер нам буде набагато простіше продавати свої товари росіянам.

– При створенні зони вільної торгівлі треба домагатися, щоб не було ніяких винятків для окремих груп товарів, – про це вчора сказав на прес-конференції директор Інституту української політики Костянтин Бондаренко. Бондаренко нагадав, що ми ведемо переговори і щодо створення зони вільної торгівлі з Європейським союзом. Але цей процес може розтягнутися на роки. А тим часом економіка ЄС виглядає не надто здоровою. Лихоманить південні частини ЄС – Португалію, Іспанію, Італію та Грецію. І до одужання поки не близько, криза тільки поглиблюється. На цьому тлі, за словами політолога, пожвавлення відносин з Росією для нас дуже до речі.

Криза, що накрила південну Європу, серйозно позначиться на нашій країні, говорить засновник компанії Research and Branding Group Євген Копатько:

– У південній Європі працюють сотні тисяч українців. Якщо їх економіка не витримає кризи, то всім їм доведеться повернутися назад. Де ми знайдемо стільки робочих місць? Треба думати про це вже зараз і створювати робочі місця, щоб ці люди поверталися не під тиском обставин, а за власним бажанням.

Поглиблюючи відносини з Європою і не знаючи наслідків економічної кризи, ми сильно ризикуємо. Якщо у європейців стане менше грошей, звузиться ринок для експорту наших товарів. Копатько вважає, що не можна працювати тільки в одному напрямку. Це загрожує втратою енергонезалежності, поглинанням українського бізнесу російським. Його підтримує виконавчий директор Міжнародного фонду ім. Блейзера Олег Устенко:

– Україна не може грати в політичні шахи тільки на одній дошці, треба встигати робити ходи на декількох “ігрових” полях. Зараз ведуться активні переговори про торговельні відносини з Туреччиною, Ізраїлем, Хорватією, Канадою. Щоб мати більше можливостей для маневру, український уряд зміцнює внутрішній ринок.

ЦИФРИ

Звідки йде наша зарплата?

За оцінками Олега Устенка, які він озвучив на прес-конференції, товари, які ми продаємо за кордон, дають не менше половини доходів нашої економіки. Отримуючи зарплату, треба розуміти, що ззовні приходять 500 грн. з кожної тисячі. Якщо у світі все стабільно, ми ці “півтисячі” отримаємо, а якщо там криза, то можемо і не дочекатися.

На кожні 1000 грн. зарплати 500 грн. йде із зовнішніх ринків. З них:

180 грн. дає Росія (35% експорту)

115 грн. – Азія (23%)

65 грн. – Євросоюз (25%)

25 грн. – Туреччина (5%)

20 грн. – СНД без Росії (5%)

20 грн. – Африка (4%)

15 грн. – Америка (3%)

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами