ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Хто і як 20 років в Україні “відбирав” ринки

Сторінки: 1 2 3 4

ринок

В Україні переділ власності найчастіше супроводжується не тільки юридичними війнами, але і доходить до силових конфліктів. Інформації в ЗМІ про це чимало, однак про об’єкти, за які завжди йшла найзапекліша боротьба – про ринки, говорити не прийнято. Вперше про конфлікти і переділ власності ринків України розповіла людина, яка очолює організацію, що управляє 15% ринків країни, голова правління Укоопспілки Владислав Гончаренко.

– Владислав Васильович, сьогодні система Укоопспілки включає більше 400 ринків, по суті, ви вже рік, з моменту вступу на посаду, керуєте левовою часткою ринків України, невже цього мало?

– На початку 90-х в систему споживчої кооперації входило понад 1500 ринків у всіх областях України, сьогодні їх у нас – 400. За 20 років незалежності систему розграбували, обібрали при гробовому мовчанні як тих, хто силою відбирав майно, так і тих, хто створював ці ринки, але виявився не настільки сучасним, щоб захистити їх. Я говорю не тільки про ринки. Ще більші втрати система отримала в сегменті роздрібної мережі, ресторанного бізнесу, виробничих підприємств, оптових баз. Втрачено 90% об’єктів. Більше цього не буде. Реформа, яка розроблена за останній рік і набирає чинності, – це щит проти тих, хто забув, що таке працювати, створювати самому і ще хотів би обманом дістати чуже майно.

Реформа – це вирішення проблем, які знекровили систему, поставили її на край виживання, змусили, в повному розумінні слова, битися, захищаючи свої об’єкти і 500 тисяч пайовиків, які складають споживкооперацію.

Як це було?

-Вважається, що за ринки воюють великі напівкримінальні об’єднання, саме тому про такі конфлікти в пресу і не заявляють…

– В Інтернеті, як правило, ініціативу по зміні власника ринків приписують якимсь кримінальним авторитетам з яскравими прізвиськами, але це не так. Практично завжди захоплення ринку споживчої кооперації починало з ініціативи когось, хто прикривався своєю приналежністю до органів влади. Дзвінок, зустріч в кабінеті, гасла про загальне благо – ніби як все офіційно, але суть була грабіжницька, так як в основі її лежала вимога, щоб ми відмовилися від того, що нам законно належало десятиліттями!

– Ви говорите про владу на якому рівні?

– Як правило, міськ-, райрада, рідше – обладміністрація. В залежності від об’єкта. Я говорю про ситуації, коли ініціатори особливо не ховалися, чомусь вважали, що гасла про загальне благо місцевої громади можуть виправдати грабіж.

Починають гучну дискусію про те, що ринок повинен належати місцевій громаді, а фактично – вилучений раптом з власності кооперації та переданий у комунальну власність. Це типова схема захоплення ринку комерційними структурами: комунальним ринок залишається максимум 2-3 місяці, потім його передають комерційній структурі з “цікавою” назвою.

Преса і ті, хто говорив про загальне благо, тут же забувають про нього, а даремно. Варто було б подивитися на факти: платежі до бюджету з цього ринку в рази стають меншими, ніж платили, коли керувала споживча кооперація. Приклад з останніх. Центральний ринок м. Первомайська Миколаївської області за перше півріччя 2010 року, коли він був власністю облспоживспілки, виплатив до бюджету 480,2 тис. грн., А за 6 місяців 2011 року, перебуваючи в управлінні комунального підприємства, виплатив лише 248 тис. грн. А це зарплати бюджетникам, лікарям, вчителям.

– А народні депутати, захищені імунітетом, не претендували на ринки?

– Звичайно, претендували, навіть на рівні міністрів були ініціатори, але активною ланкою виступала все одно місцева влада.

Сторінки: 1 2 3 4При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами