ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Долар підібрався до краю

Борг США

На початку вересня держборг США перевищив позначку в рекордні $ 16 трлн. Це означає, що кожен американець, включаючи новонароджених, заборгував зовнішнім кредиторам $ 50,9 тис.

Американська валюта поступово втрачає свої позиції. Навіть на своїй батьківщині, в США, вона стає все менш популярною.

Це не дивно, так як ця валюта не забезпечена ні золотом, ні якими активами і представляє цінність лише як платіжна одиниця наддержави. Чутки про те, що Штати відмовляться від використання долара і замінять його новою валютою – амеро, ходять ще з 1999 року. Ідея полягає у створенні Північноамериканського союзу, що об’єднує США, Канаду і Мексику, які складуть відкриту економічну зону з єдиною валютою. Якщо ці плани справді здійсняться і США оголосить дефолт за своїми зобов’язаннями, то доларова зона, в якій зараз знаходиться практично весь світ, залишиться ні з чим. Світова економіка отримає сильний удар, що спричинить за собою девальвацію більшості національних валют. Експерти прогнозують, що в цьому випадку єдиною надійною грошовою одиницею залишиться лише золото.

Життя в борг

Зараз же питання можливого краху долара стоїть в Штатах особливо гостро. На початку вересня держборг США перевищив позначку в рекордні $ 16 трлн. Це означає, що кожен американець, включаючи новонароджених, повинен зовнішнім кредиторам $ 50,9 тис. Таку заборгованість неможливо навіть теоретично покрити, грунтуючись лише на виробництві товарів. Знизити рівень держборгу традиційним методом можна лише або шляхом скорочення державних витрат, або підвищуючи ціни для споживачів. І той і інший варіант однозначно призведе до ще більшої кризи в економіці. Крім того, напередодні виборів президент Барак Обама не піде на такі непопулярні заходи, що піддають його ризику не бути обраним на другий термін. Максимальний рівень держборгу зараз встановлений в США на цифрі $ 16,4 трлн. При збереженні поточної тенденції така цифра може бути досягнута вже протягом найближчих декількох місяців. Однак слідом за цим планку швидше за все буде просто пересунуто вгору, тому що Америка звикла жити в борг. Таке вже відбулося в минулому році, коли тривале обговорення цього питання в Конгресі мало не призвело до оголошення технічного дефолту США. На цей раз уряд, швидше за все, знову просто запустить друкарський верстат і викине на ринок величезну кількість доларів. Подібну практику в 90-х роках активно проводив російський Центробанк, що призвело до знецінення вартості рубля в кілька разів протягом одного року.

ФРС все більше пом’якшує

Уряд США сам визнає, що ситуація в країні далека від стабільної. Нещодавно ФРС знизила прогноз по темпах зростання американської економіки. Згідно з новими розрахунками, в 2012 році зростання ВВП США складе 1,7 – 2% проти раніше очікуваних 1,9 – 2,4%. При цьому рівень безробіття, за офіційними розрахунками, складе 8,2%. Крім того, ФРС оголосила новий раунд кількісного пом’якшення – програми, спрямованої на створення нових робочих місць, захист економіки від можливих потрясінь у майбутньому й зниження ціни долара. Проте ряд експертів вважають цей метод неефективним, так як країна звикає існувати в особливому ліберальному режимі. Дійсно, це вже третя урядова реформа, спрямована на лібералізацію в економіці. Якщо раніше для боротьби з кризою використовувалися все більш жорсткі методи, які допомагали швидкому відновленню економіки, то зараз все навпаки. Однак настільки масштабне заливання економіки грошима якраз і призводить до розвитку кризи. Відразу ж після оголошення цієї програми курс долара почав падати у всьому світі. При цьому у ФРС поки не існує методу повернення в звичайний режим роботи економіки.

Споживчий бум

З кожним днем в Штатах наближаються вибори президента, слідом за якими очікується проведення грошової реформи. В її напередодні місцеве населення намагається зберегти свої заощадження, вкладаючи їх у щось більш відчутне, ніж папірці. Згідно зі звітом ФРС про економічну ситуацію, у всіх 12 банківських округах Штатів в останні місяці значно збільшився загальний обсяг роздрібних продажів, споживачі витрачають близько 80% своїх доходів. Американські громадяни, що володіють значними коштами, купують нерухомість і автомобілі, розраховуючи, що ці активи залишаться в ціні. Решта ж намагаються поповнити хоча б продовольчий запас, спустошуючи полиці в супермаркетах. Особливо цікавлять американців товари тривалого зберігання: сіль, сірники, макарони, напівфабрикати, побутова хімія. Також приблизно на 30% зросли продажі лікарських препаратів і косметики. У магазинах вже шикуються черги, однак ситуація остаточно проясниться лише після президентських виборів.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами