ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чи буде криза? Давайте кинемо монетку

чи буде криза

Ось глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Маріо Драгі виступає на закритих слуханнях у Європарламенті. І визнає: втратив контроль над ситуацією. Починається розслідування – хто злив інформацію в ЗМІ. Але апріорі зрозуміло: якщо шукають – хто, а суть не спростовують, значить, цей хтось не набрехав.

А потім Драгі виступає у відкритому режимі. І заявляє три речі. По-перше, ЄЦБ залишив базову ставку по кредитам (початкова ціна грошей – на неї орієнтуються банки) без змін. По-друге, ЄЦБ скупить проблемні папери кризових країн. По-третє, ВВП Європи покотиться вниз – усохне на 0,4%.

Всі три заяви феєричні. По-своєму.

Ось про процентну ставку. Мене розсмішило, що Драгі обманув очікування половини аналітиків – так передали світові інформагентства. Значить, половина аналітиків думала, що ЄЦБ зробить гроші дешевшими і підстьобне розвиток економіки Європи. А половина думала, що ЄЦБ не стане ризикувати – адже занадто дешеві гроші чреваті безвідповідальністю і ще більшим розгулом кредитного бенкету. Зауважте, не 10% аналітиків на 90%. Ні навіть 30% на 70%. Рівно порівну. Тобто аналітики ворожили на кавовій гущі. Але я скажу більше – на ній же гадав і Драгі. Перед ним два варіанти, обидва погані. Драгі кинув монетку і прийняв рішення. Це і є “втратити контроль над ситуацією”.

Вивчаємо заяви голови ЄЦБ далі. Те, що при незмінній ставці зростання ВВП сповільнюється, – це ви вже розумієте. Європа давно показує стагнацію. І мені іноді здається, що навіть той ріст, що є, – “паперовий”. Знизили ставку (зараз вона на історичному мінімумі), банки роздали побільше кредитів, продажа предприятий показала прихід коштів – ось вам і зростання. Драгі, звичайно ж, теж це знає.

Ну і останнє – і найважливіше. Рішення викуповувати проблемні папери. Що це таке? Країни-боржники – вони на те й боржники, що випускають боргові зобов’язання, за якими нічого немає. Навіщо ж їх купують (банки та інші структури), тобто фактично дають цим країнам в борг? По-перше, на банки тиснуть – мовляв, папір грецький купиш і Європу спасеш. По-друге, країни-боржники ставлять за цими паперами фантастичну доходність. Всі розуміють, що виплатити дивіденди вони будуть не в змозі. Але жадібність є жадібність… До того ж папір при нагоді можна вигідно перепродати. І ось цю-то макулатуру Драгі готовий викуповувати на кошти європейського бюджету! Що він, самогубець? Швидше нещасна, невільна людина. Німці проти такого сценарію. А ось американці дуже навіть за. За кілька днів до цих подій Брюссель відвідала делегація з США і принесла, як сказали б в журналі “Крокодил”, окрик з Вашингтона:

– Щоб до листопада, поки у нас вибори не пройдуть, ніяких криз! А після – як вам завгодно.

Драгі послухався. Слабкі слухаються сильних. Бюджет ЄС взяв ризики бюджетів країн на себе. Потім виявиться, що бюджет ЄС не справляється з навантаженням і криза трапиться. Або виявиться, що справляється. У цьому випадку Європа зануриться в безпросвітну стагнацію (а звідки взятися ресурсам для росту?). Так як все обернеться? Ну, давайте кинемо монетку. Що Драгі можна, а нам ні?

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами