ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Нацбанк заборонить купувати авто і шуби за готівку

готівка

В Україні прийнято закон про платіжні системи та безготівкових розрахунках. Нацбанк отримав виключне право встановлювати максимальну суму для оплати товарів або послуг готівкою. Все, що буде коштувати дорожче, доведеться оплачувати банківською картою. Точна сума поки уточнюється: в НБУ розглядають варіанти ліміту від однієї до $ 20 тисяч в гривневому еквіваленті. Друга новація – обов’язкова установка платіжних терміналів для розрахунків картками у будь-якій торговій точці країни. Експерти кажуть, що така вимога ускладнить життя дрібним підприємцям – їх почнуть штрафувати за відмову прийняти до оплати картку.

Некопієчна справа

В цілому сам факт прийняття закону експерти оцінюють позитивно. За інформацією Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем «ЕМА», це перше з 2004 року масштабна зміна платіжного законодавства країни. Підготовка документа тривала три роки. Тому для банкірів він не став сюрпризом, хоча є компромісним варіантом для Національного банку та фінансових установ. Незважаючи на значний об’єм (більше двох десятків сторінок друкованого тексту), по суті, документ зводиться до однієї мети – скоротити обсяги готівкових розрахунків, які зараз перевищують 200 млрд грн. Експерти вважають, що цей закон є одним з елементів держполітики щодо скорочення тіньового сектору економіки: чим більше грошей пройде через банківські рахунки, тим більше податків надійде до скарбниці. Буде простіше вести облік доходів підприємців – чи не провели вони покупки «мимо каси» і отримали необліковану готівку.

Закон дає Нацбанку виключне право встановлювати і змінювати ліміти для готівкових розрахунків. «Це найпростіший спосіб вирішення проблеми тіньових доходів і витрат населення і бізнесу, – пояснює радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ. – Наприклад, податкова амністія в країні йде вже багато років і поки принесла мало результатів. А якщо завтра Нацбанк введе ліміт на готівкові платежі в розмірі, скажімо, тисяча євро, то життя «сірих» підприємців стане набагато складніше. Електронний платіж на відміну від готівки залишається в системі, і в будь-який момент таємне стане явним. Нехай не завтра, але через місяць податкова служба прийде до чиновника районної ради з роздрукуванням транзакції і поцікавиться, звідки у нього взялися гроші на норкову шубу чи дорогий годинник».

Втім, тисяча євро – це поки цифра умовна. За словами Куща, її можна взяти за основу, оскільки такий же ліміт для готівкових розрахунків існує, наприклад, в Італії. А ось президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко переконаний, що цифра повинна, швидше буде на порядок вищою. «По-перше, є приклади інших країн, – говорить Охрименко. – Так, в Німеччині це 5 тисяч євро, а в Росії обговорюють $ 20 тисяч. По-друге, ліміт не повинен зачіпати інтереси 90% жителів нашої країни. Цю міру потрібно використовувати, щоб відстежити реально великі придбання, такі як квартира, заміський будинок або розкішний автомобіль. Навіщо кожній людині звітувати, за які гроші він купив новий телевізор? Може, він півжиття збирав на нього. До речі, не факт, що цей ліміт в найближчому майбутньому взагалі буде введений. Це право, а не обов’язок НБУ».

Пляшка кефіру у терміналу

Другий крок для стимуляції безготівкових розрахунків в більшій мірі торкнеться не пересічних громадян, а підприємства торгівлі. Закон зобов’язує їх «не порушувати права споживачів в частині вільного вибору способу оплати покупки» і загрожує порушникам штрафами у розмірі 500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (сьогодні 8,5 тис. грн). Порушенням буде вважатися відсутність у торговельній точці платіжного терміналу для розрахунку банківською картою. «Насправді нічого нового в цій вимозі немає, – говорить Охрименко. – Перше постанову про обов’язкове встановлення POS-терміналів у магазинах прийнято ще в 1999 році і до сьогоднішнього дня торговцям всіляко вдавалося ухилитися від виконання цієї норми. Мабуть, тому в законі прописали очевидний батіг – штраф за недотримання чинного законодавства».

Втім, для великих ритейлерів і мережевих супермаркетів POS-термінали вже давно не є новиною. Банкіри, зацікавлені в розширенні ринку своїх послуг, самі приходять до цих клієнтам і встановлюють платіжний апарат за свій рахунок. «Проблеми виникнуть у дрібних «ларьочників» і власників сільмагу, – вважає Кущ. – Вони не особливо привабливі для банків, тому будуть змушені купувати і ставити POS-термінал за свої кошти. Це на сьогоднішній день досить недешеве задоволення. Крім того, доведеться забезпечити безперебійну роботу інтернету, що нормально для столиці і великих міст, але все ще важкодоступну в селах. Спробуй пояснити перевіряючим органам, що встановлений термінал не працює тимчасово, тому що стався збій мережі. Все одно випишуть штраф за недотримання закону».

А сільським жителям в більшості випадків буде все одно, чи є в магазині термінал. Як правило, в сільмагах вони отоварюються за готівку, які виручили на ринку від продажу молока або овочів. До речі, на ринках, в кіосках і ларьках наявність POS-терміналів буде не обов’язковою.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами