ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна відмовила «Газпрому»: в якому випадку Київ виграє?

газосховища україни

У цьому році «Нафтогаз» не буде наповнювати свої підземні сховища паливом для забезпечення безперебійного транзиту російського газу європейським споживачам. Про це стало відомо після зустрічі міністра енергетики України Юрія Бойка з главою «Газпрому» Олексієм Міллером. У російській компанії говорять, що такими діями Київ порушує умови контракту. Експерти запевняють, що такого пункту в договорі немає. Правда, певні побоювання, що це призведе до судових розглядів, у аналітиків все ж є.

З наближенням холодів та початку опалювального сезону в російській газовій монополії серйозно занепокоїлися безперебійним постачанням палива до Європи. «Газпром» пропонує «Нафтогазу» купити і закачати в свої підземні сховища 25 млрд кубометрів блакитного палива. На думку керівництва російської компанії, це гарантує безперебійний транзит і не допустить повторення сценарію 2009 року. У липні вже про все домовилися, а «Газпром» готувався виділити «Нафтогазу» кредит у розмірі $ 2 млрд для закупівлі потрібних обсягів газу. Правда, обговорення питання відклали більш ніж на місяць. Діалог поновився під час останньої зустрічі глави «Газпрому» Олексія Міллера і міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка. Переговори віч на віч тривали кілька годин. Експерти говорили, що сторони після тривалої паузи обговорять і давно наболіле питання про перегляд ціни газу для України. Однак цього не сталося.

«Представники нашої компанії наполягали на тому, що наявність достатніх обсягів газу в українських сховищах є ключовою умовою виконання українською стороною зобов’язань щодо транзиту газу в Європу», – повідомили в прес-службі «Газпрому». Про підсумки зустрічі, а також про конкретні домовленості сторони так і не сказали. Правда, пізніше з’явилася інформація про те, що «Нафтогаз» таки відмовився купувати додаткові обсяги палива за кредитні гроші. У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України не підтверджують, але і не спростовують інформацію, що з’явилася. «Відправте нам офіційний запит, і ми вам відповімо. Але на нашу думку, все і так вже відомо», – відповіли в прес-службі Міненерговугілля.

А в «Газпромі» ще раз нагадали, що закачування палива в підземні сховища – обов’язкова умова виконання українською стороною зобов’язань щодо транзиту газу в Європу. Депутати впевнені, що ми вчинили правильно, і запевняють, що договором такі умови зовсім не передбачені. «Нафтогаз» поспішив, коли в липні погодився на пропозицію «Газпрому». Потім, очевидно, все помінялося, і Юрій Бойко особисто вилетів до Москви. Вже після переговорів стало відомо, що Україна не погодилася з умовами угоди і відмовилася брати кредит для закупівлі додаткових обсягів палива. Ніхто не хоче влазити в борги і платити відсотки. Та й чинним газовим договором не передбачено зобов’язання України завантажувати у свої ПСГ російський газ. Росія наполягає на 25 млрд кубометрів, а «Нафтогаз» каже, що буде достатньо і 20 млрд кубометрів. Але багато залежить від того, яка буде зима», – пояснив член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Гудима.

Експерти кажуть, що такими діями «Газпром» намагається убезпечити себе від повторення подій минулого опалювального сезону. «Ви ж пам’ятаєте, наскільки холодною була ця зима. Російська монополія зіштовхнулася з тим, що їм не вистачило газу для забезпечення своїх потреб і одночасно безперебійних постачань до Європи. Коли європейські споживачі стали задавати питання, в «Газпромі» звинуватили в усьому Україну. Ми в свою чергу підняли з підземних сховищ відсутні обсяги і відправили в Європу. А Росія за це так і не заплатила.

Зараз ніхто не може прогнозувати, наскільки суворою буде ця зима. Такими діями «Газпром» просто намагається убезпечити себе. Погоджуся з депутатами: в транзитному договорі від 13 січня 2009 року в України немає зобов’язань по закупівлі, розміщення і зберігання палива в ПСГ. Ну, а якщо вони звернуться до суду, в такому випадку Україна виграє», – сказав керівник енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар.

Інші у своїх висновках не настільки оптимістичні. «Мало хто пам’ятає, але десять років тому «Газпром» розміщував паливо в українських підземних сховищах і платив за це. Але потім в російській монополії зрозуміли, що це невигідно і відмовилися від такої схеми. Так уже склалося, що останнім часом Україна за свої гроші закачує в сховища газ, щоб забезпечити безперебійні поставки в Європу. До цього вже всі звикли. Тепер же все залежатиме від того, наскільки холодною виявиться зима. Якщо будуть суворі морози, очевидно, що газу всім не вистачить. Почнуться претензії. Європа буде грозиться судовими розглядами. Не виключено, що Україна в результаті виявиться винуватою. Однак юридичної відповідальності ми не несемо – в договорі немає таких зобов’язань», – говорить незалежний експерт в області енергетики Володимир Саприкін.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами