ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Машини і квартири відпускатимуть за картками

банківська картка

Розрахунки готівкою за великі покупки – житло, автомобілі – в Україні скоро стануть поза законом. Магазинам ж потрібно обзавестися терміналами.

Верховна Рада дала Нацбанку право встановлювати граничні суми оплати товарів і послуг кешем, понад ліміт можна оплатити тільки за безготівковим розрахунком. Закон про це набуде чинності з моменту опублікування (не раніше ніж на початку жовтня, адже він ще не підписаний президентом), тому в НБУ поки не коментують, якою буде стеля суми готівкових розрахунків. Але ще влітку чиновниками був озвучений орієнтир у 20 тис. грн.

Таким чином, контролюючі органи зможуть відслідковувати покупку коштовностей, предметів розкоші, автомобілів і нерухомості, елітних яхт та моторних човнів (з двотактним двигуном Yamaha 15FMHS http://kapitan.ua/product/lodochnyj-motor-yamaha-15-fmhs/). “Нацбанк хоче, щоб люди більше користувалися картками і менше використовували готівку, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Сьогодні в Україні в обігу знаходиться близько 200 млрд. грн., І це тільки готівкова гривня, а ще є готівкова валюта, яка знаходиться на руках у населення, – її обсяг становить близько $ 50-70 млрд. Це дуже велика сума грошей, яка живе поза банківською системою”.

Економіст Віктор Лисицький вважає, що ця ініціатива призведе до скорочення тіньової економіки, що в свою чергу призведе до зростання надходжень до бюджету. Простим же людям, які живуть від зарплати до зарплати, цей закон нічого в житті не змінить. А от якщо ви маєте великі тіньові доходи, то тут у вас будуть деякі незручності. Але багато з них можна буде обійти. “При покупці автомобілів, швидше за все, при кожному автосалоні буде відкрито відділення банку-партнера, де за 5 хвилин вам оформлять картку, на яку ви внесете готівкові, а потім перерахуйте їх на рахунок автосалону, – говорить юрист Михайло Юмашев. – Тарифи банків по таким операціям, швидше за все, будуть закладені в ціну автомобілів”. А ось при покупці нерухомості, як каже юрист, можуть використовуватися схеми дарування. Щоб не світити свої доходи люди будуть приймати майно в дар, а необхідні суми віддавати без “засвітки” в офіційних документах.

Крім того, документ передбачає встановлення штрафу в розмірі 8,5 тис. грн. (500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян) за відмову в реалізації права споживача оплачувати покупки за допомогою банківської картки. Таким чином, говорить фінансовий аналітик Ігор Шевченко, виконання закону зобов’язує всі торгові точки обзавестися терміналами: один касовий термінал коштує $ 350-600 плюс витрати на його обслуговування.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами