ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Китай розігріває ціни на золото

ціни на золото

Провідні китайські економісти країни порекомендували керівництву КНР збільшити обсяг золотого запасу країни в шість разів. “Китай повинен розглядати можливість збільшення резервів у золоті до 5 тис. т в майбутні роки. У нього величезні валютні резерви. Сума коштів, які можуть бути мобілізовані вільно, не мала”, – йдеться на сайті урядового видання “Женьмінь жибао”.

На даний момент Пекін розпорядженні вельми скромним запасом жовтого металу (близько 1 тис. т). На нього припадає лише близько 1,6% від $ 3,2 трлн. валютних резервів. В той же час в інших країнах цей показник становить у середньому близько 10%. У США, найбільшому володаря золотих запасів, – порядку 70%.

Побоювання щодо можливості рецесії світової економіки провокують недовіру китайських чиновників до будь-яких валют. Крім того, зростання резервів в дорогоцінному металі покликаний підтримати кампанію Піднебесної по просуванню юаня як резервної валюти. “Збільшення золотого запасу повинне стати однією з ключових стратегій Китаю незалежно від того, потрібно це для економічної безпеки держави або для прискорення інтернаціоналізації юаня “, – зазначив у своїй статті президент China National Gold Group Сун Жаоксу. Як аргумент він наводить приклад США: незважаючи на те що світова фінансова криза зародилася в США, вона не похитнула домінуюче положення американського долара в світі і американські активи не скорочуються через зниження його курсу. Золоті запаси Америки розміром 8133 т грають в цьому важливу роль.

Намір Піднебесної скупити практично 4 т золота викликало паніку серед інвесторів. Особливо вражає той факт, що на ринок може бути викинута значна частина резервів КНР, які сьогодні перевищують $ 3 трлн. Експерти вже пророкують новий злет цін на жовтий метал, які останнім часом стабільно знижувалися. “У разі реалізації Китаєм озвученої програми ціна на золото буде рости. Питання лише в темпах зростання. Якщо обсяг золота в резервах буде збільшуватися поступово, ціна на метал може вирости до $ 1750-1800 за тройську унцію вже восени наступного року (в останні місяці ціна на золото тримається біля позначки $ 1600 за тройську унцію. – Ред.). Більш агресивні дії КНР можуть призвести до зростання вартості золота до $ 1900 за унцію і навіть $ 2000 за унцію”, – вважає Олена Дудник, головний трейдер Першого міжнародного фінансового агентства. Розігріву цін на дорогоцінний метал буде сприяти і сплеск інтересу до нього з боку інших світових центробанків. У квітні-червні вони закуповували золото рекордними темпами. За цей період вони збільшили свої резерви на 157,5 т, що вдвічі вище за показник за аналогічний період минулого року.

Зростання золотих апетитів Піднебесної зробить негативний вплив на американські гроші. Масовий обмін валюти янкі на дорогоцінний метал буде виглядати з боку як розчарування Пекіна в доларі. Це може викликати паніку на ринку і спровокувати чергові пошуки альтернативи долару як резервної валюти. Особливо якщо КНР планомірно, рік за роком, стане поповнювати золоті запаси. “Усвідомлення того, що Китай стає другим в світі утримувачем золота, та розширення переліку держав, які провели обмін свопами з Китаєм, будуть знижувати інтерес до долара як резервної валюти в довгостроковій перспективі. Це надасть підтримку всім валютам, які котируються проти американського долара. Можна очікувати поступової зміни кошика резервів держав. Акценти будуть зміщені у бік диверсифікації, особливо на користь активів країн БРІК – Бразилії, Росії, Індії і Китаю “, – прогнозує експерт аналітичного відділу компанії Weltrade Сергій Борийчук.

Втім, різкого знецінення долара не допустять самі китайці, які є другими (після казначейства США) за величиною утримувачами держборгу Сполучених Штатів на суму $ 1132000000000. “Викид у світову фінансову систему суми, еквівалентної вартості 5 тис. т золота, знецінить долар, а значить вартість боргу. Також не можна забувати, що Китай і США – супротивники в боротьбі за геополітичний вплив у світі. І оскільки американська економіка зацікавлена в девальвації долара , так як борг легше віддавати дешевою валютою, Китай буде перешкоджати таким устремлінням”, – відзначає Сергій Борийчук.

Перешкодою на шляху реалізації амбітних золотих планів Піднебесної можуть стати настільки тривіальні причини, як обмеженість обсягів видобутку золота. Щорічно вона складає близько 2,350 тис. т на рік. Тоді як попит перевищує 4 тис. т. Тому різко наростити придбання дорогоцінного металу Пекін зможе лише в разі часткової чи повної відмови від його покупок регулярними покупцями. А це малоймовірно. Нових джерел видобутку, а значить і обсягів фізичного золота, поки не передбачається. Це означає, що навіть протягом п’яти років Китай не зможе реалізувати свій план по шестиразовому збільшенню золотих запасів. Виходом із ситуації може стати активна скупка золота КНР на міжнародних ринках і нарощування частки власності в зарубіжних золотодобувних компаніях. Це дозволить Пекіну дешево закуповувати жовтий метал для своїх цілей. Вже сьогодні Китай є частковим власником основних міжнародних золотодобувних компаній, таких як Norton Gold Fields, A1 Minerals, Gold One International, Zara, YTC Resources, Sovereign Gold.

Світ на порозі війни

Фінансисти пророкують початок нового раунду валютних війн. Остигання економік і зниження динаміки зростання світової торгівлі змушує країни-експортери вживати екстрених заходів. Сама очевидна з них – планова девальвація валют за допомогою інтервенцій на валютних ринках. Таким чином вони зможуть підтримати свої компанії і збільшити обсяги експорту. “Країнам, що розвиваються не потрібна сильна валюта, яка зіб’є темпи зростання експорту і економіки в цілому. Вони хочуть збільшити ВВП якими засобами, і слабка валюта – один із способів”, – стверджує керуючий партнер EM Quest Capital LLP Філіп Блеквуд.

Маніпулювання влади курсами національних валют увійшло в побут ще під час першої хвилі кризи. Щоб врятувати економіку країни, швейцарський центробанк зважився зупинити зліт національної грошової одиниці, прив’язавши франк до курсу євро. Боротьбу за “слабку” ієну розвернуло і уряд Японії, різко збільшивши пропозицію своєї валюти на ринку.

Ослаблення споживчого попиту в Європі підвищує конкуренцію серед країн, для яких Старий Світ є традиційним ринком збуту. При цьому тиск на курси валют залишається значним. Зневірившись у стабільності американського долара, інвестори шукають нові “тихі гавані”. Вони нарощують обсяги інвестицій в облігації країн, що розвиваються. На тлі паперів Німеччини, Данії або Швейцарії, прибутковість яких вже пішла в негативну площину, і високоризикових облігацій європейської периферії ті виглядають дуже привабливо. Не виключено, що вже найближчим часом ринки, що розвиваються розгорнуть оборону, перешкоджаючи припливу “гарячого” капіталу. У тому числі – вводячи податки на дохід від інвестицій у держпапери і обмеження на торгівлю валютними деривативами.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами