ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Санкції США проти української влади: яких наслідків чекати?

Новина про гранично жорсткої резолюції Сенату Конгресу США, яка містить пряму загрозу введення проти представників влади України політичних санкцій за ув’язнення та утримання у в’язниці колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, моментально стала топовою для ЗМІ, як української діаспори за кордоном, так і для інформагенцій Росії , України, Білорусі, Грузії та країн СНД.

Заборонять чи ні Віктору Януковичу в’їзд в США, які ще “політичні санкції” є в арсеналі Конгресу і Держдепартаменту США?

У чому суть резолюції Сенату Конгресу США проти української влади?

Сенат США у своїй резолюції щодо України, ухваленій у суботу 22 вересня 2012р. загрожує ввести ряд політичних санкцій щодо України через політичного переслідування опонентів і ув’язнення колишнього прем’єр-міністра країни Юлії Тимошенко, закликаючи Київ негайно звільнити лідера опозиції.

Сенат прийняв дану резолюцію відзначив, що суд над пані Тимошенко був “політично ангажованим” і закликав негайно звільнити її з посиланням на поганий стан здоров’я ув’язненої:

– В американському сенаті висловили стурбованість через “триваюче ув’язнення пані Тимошенко, яке загрожує погіршенням відносин між Америкою й Україною”;

– В жовтні 2011 року Тимошенко була головним політичним суперником президента Віктора Януковича, а зараз визнана винною в перевищенні посадових повноважень в 2009 р. при складанні газових контрактів з Росією. З тих пір колишній прем’єр-міністр відбуває семирічний термін у в’язниці в місті Харкові, говориться в резолюції Держдепартаменту США.

Нагадаємо, що посол США в Україні призупинив діяльність посольства США в Україні до тих пір, поки колишній прем’єр-міністр не буде відпущений. Раніше, в травні 2012р. держсекретар Гілларі Клінтон говорила, що США наполягають на повному звільненні не тільки екс-прем’єра, а й “інших ув’язнених членів її колишнього уряду, а також відновлення їх громадянських і політичних прав у повному обсязі”.

Сенат також запропонував ввести візові санкції щодо осіб, відповідальних за затримання Тимошенко – це крок, який заборонятиме в’їзд в США чинному президенту Віктору Януковичу та іншим високопоставленим посадовим особам країни.

Однак резолюція не має обов’язкової сили і є лише рекомендацією, будучи відображенням точки зору законодавців США і навряд чи буде прийнятою до виконання Білим домом і держдепартаментом, – коментує ситуацію ІТАР-ТАРС.

Київ раніше неодноразово потрапляв під жорстку критику, фактично з першого дня арешту Юлії Тимошенко, опинившись під вогнем жорстких претензій відразу з трьох зі сторін – США, Європейського Союзу та Росії:

– Європейські країни закликають Київ дотримуватися демократичних принципів і засудили тюремне ув’язнення Тимошенко, називаючи його політично мотивованим;

– Москва неодноразово підкреслювала, що всі підписані угоди в повній мірі відповідають як російським, так і українським законам;

– США вирішили призупинити відносини з Україною через судовий процес над Ю. Тимошенко та її ув’язненням.

Які можливі наслідки для влади України можуть бути при політичних та економічних санкціях США?

1. Правляча в Україні Партія Регіонів фактично отримала досить потужний удар перед майбутніми 28 жовтня, парламентськими виборами в Україні, – пояснив провідний канадський експерт Академії Masterforex-V Євген Ольховський. Зрозуміло, що більшості українських виборців абсолютно не потрібні проблеми з США, закрите посольство США в Україні, неможливість отримання візи, фактична заборона для в’їзду на відпочинок, навчання або роботу в США. Тому санкції Сенату Конгресу США саме перед парламентськими виборами, на думку експерта, навряд чи варто вважати випадковими.

2. Санкції США можуть спричинити за собою сум’яття в самій Партії Регіонів, яка по суті є партією великих підприємців (в її члени входять Рінат Ахметов, і співвласник RosUkrEnergo (RUE) Дмитро Фірташ, Сергій Тігіпко та Володимир Бойко, автомагната Таріел Васадзе і співзасновник комплексу Агромарс ( ТМ “Гавріївські курчата”) Євген Сігал та Василь Хмельницький – ЗАТ “Київська інвестиційна група”, Нуруліслам Аркаллаєв і Анатолій Кінах, Юрій Іванющенко та Антон Пригодський). Важко уявити собі, щоб українським олігархам або просто підприємцям або заможним громадянам в Україні, багато з яких мають свої рахунки за кордоном, потрібні були б ці санкції, здатні різко додати їм численні проблеми. Неважко припустити, що члени самої партії, почнуть зсередини чинити тиск на керівництво Партії Регіонів для якнайшвидшого вирішення даної проблеми, – вважає експерт.

Точно так само, як для зірок шоу-бізнесу України: Яна Табачника, Михайла Поплавського, Таїсії Повалій, Світлани Лободи та інших представників шоу-бізнесу в Партії Регіонів (або тих, які підтримують ПР), абсолютно не потрібні проблеми для гастролей і бізнесу за кордоном.

3. Як наслідок санкцій США – на парламентських виборах в Україні за рахунок ПР можуть отримати більше голосів партії прозахідної орієнтації. Враховуючи, що на думку Соціологів всього 4 партії потраплять в український парламент, неважко припустити розрахунки США, що середній клас України замість Партії Регіонів може проголосувати або за «Батьківщину» Юлії Тимошенко (підтримка поки 20% українців, або за «УДАР» відомого боксера Віталія Кличка – поки 9,6 відсотків голосів, або за партію «Україна – Вперед!» Наталі Королевської та футболіста Андрія Шевченка (поки їх партію підтримує 3,4 відсотка опитаних українців).

4. Небезпека різкого відтоку капіталу з України з різкою девальвацією курсу гривні до долара США, тим більше, що вже капітал з України втікає в Росію. Поки НБУ знайшов винних у девальвації гривні – низка великих українських банків, що вирішили спекулятивно заробити на ажіотажі, але мова йде саме про фундаментальні причини зростаючого відтоку капіталу з України, який автоматично повинен призводити до падіння курсу гривні до долара США, євро, рубля і інших національних валютам світу, тим більше в умовах, коли США можуть перекрити канал фінансування через МВФ та СБ.

Говорити про більш широкомасштабних санкції США проти України поки рано, – вважає відомий канадський експерт.

США застосовує їх проти:

– Ідеологічних противників (Іран, КНДР, Куба, Білорусь);

– Багато з яких володіють величезними запасами нафти (Сирія, Іран, раніше – Ірак і Лівія) або ядерною зброєю (Іран, КНДР).

На відміну від цих країн Україна не володіє ні нафтою, ні ядерною зброєю, не представляє ніякої серйозної військової загрози для США і ЄС, мало того, ідеологічно близька по духу ЄС і прагне вступити до її лав. Удар швидше тактичний по Україні з боку Сенату Конгресу США, ніж реальний і загрозливий її незалежності, – вважає експерт.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами