ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Девальвація гривні: бути чи не бути, ось в чому питання…

девальвація гривні

Чим ближче до виборів, тим ризикованіше тримати заощадження в гривні. Це не суб’єктивна думка, а українська народна мудрість. Передвиборча кампанія-2012 вже стартувала, і валютне питання постало вкрай гостро. Інтернет-ресурси передруковують апокаліптичні прогнози псевдо-експертів і мусують інформацію про зростаючий попит на валюту (+26% в липні в порівнянні з червнем).

Звертаємося до першоджерела (сайт НБУ) і з’ясовуємо, в липні-2012 населення дійсно купило валюти більше (2,349 млрд. дол), ніж у червні-2012 (1,863 млрд. дол). Але якщо порівняти ці цифри з 2011 роком, вийде, що нинішній попит на іноземні грошові знаки не так вже й великий. У липні-2011 українці купили у банків 2,923 млрд. дол, що ще 24% більше аналогічного періоду 2012 року.

В чому причина? Невже українці дійсно вірять обіцянкам уряду про стабільній гривні до, під час і після виборів? І чи виправдані ці очікування?

З одного боку, збільшується дефіцит платіжного балансу. За підсумками першого півріччя 2012 року він склав -1,12 млрд. дол Для порівняння в 2011 році за аналогічний період платіжний баланс був в плюсі на 1,78 млрд. дол Звичайно, нинішньому дефіциту далеко до семимільярдного скачка за перші півроку 2008. Тим не менш, тенденція не дуже гарна.

Крім того, восени нас чекає чергове погашення кредиту МВФ на суму 2,5 млрд. дол Причому, віддати їх доведеться, якщо уряд не збирається вдатися до дефолту. Так як чиновники Фонду на корені припинили всі розмови про реструктуризацію, заявивши, що у них просто немає такого механізму. Ну, а говорити про нові транші від МВФ поки не доводиться.

Де ж уряд візьме гроші на погашення зовнішньої позики? Швидше за все, із золотовалютних резервів, які і так останнім часом помітно схудли. Мінус 8 млрд. дол за рік. Станом на 1 серпня 2012 резерви Нацбанку становили 30,1 млрд. дол, хоча ще рік тому досягали 38 млрд. дол У Нацбанку визнають: занадто дорого обходиться утримання курсу гривні на взятій висоті. Тільки за липень 2012 року на міжбанківські інтервенції пішло 1,2 млрд. дол Якщо так піде і далі, державна “подушка безпеки” швидко здується до катастрофічних розмірів. Деякі такою критичною межею називають суму в 20 млрд. доларів після перетину цієї “ватер-лінії” Нацбанк вже не зможе утримувати курс гривні.

Ще один фактор “за” девальвацію – необхідність підтримки українських експортерів, які, до речі, є постачальниками валюти в країну. Зниження курсу гривні зробило б українську продукцію більш конкурентоспроможною на міжнародному ринку.

“Заганяє” гривню і соціальне марнотратство влади. Підвищення пенсій, соцгарантій, виплата компенсацій вкладникам Ощадбанку, звичайно, є дієвим інструментом агітації, але на виконання всіх цих зобов’язань потрібні гроші. Ось і доводиться Нацбанку регулярно включати “друкарський верстат”.

Цілком ясно, що курс будуть міцно тримати до виборів, незважаючи на всі перераховані вище фактори. Адже стабільність гривні нинішня влада вважає одним зі своїх головних досягнень.

Після виборів, незалежно від того, хто буде обраний, курс гривні, по всій видимості, відпустять. Принаймні, на користь цього говорять економічні фактори.

Тим не менше, коли кореспонденти звернулися до банкірів з одним питанням “Який курс гривні Ви очікуєте на кінець року?”, Жоден з них не погодився відкрито дати відповідь. Більш того, дві третини просто відмовилися говорити на цю тему. Ті ж, хто все ж таки пішов на контакт висловлювалися вкрай акуратно. Мовляв, переживати нема чого, максимум 8,3 грн / дол до січня.

“Коли ви чуєте страшні прогнози типу 9, 10, 12 грн / дол – це нісенітниця. Позитивний фінансовий рахунок, під вибори ще грошей додадуть. І головне – що немає ситуації 2008 року, коли десятки мільярдів гривень рефінансування вивалювалися на міжбанківський ринок і далі починали тиснути на курс. Сьогодні тиск якщо є, то він викликаний тільки громадянами, частина яких переводять гривні в долари”, – заявив під час он-лайн конференції голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін. При цьому, відзначимо, що за пару тижнів до цього стало відомо, що бюджет на 2013 рік розраховується виходячи з курсу 8,3 грн / дол.

“Швидше за все, до кінця року курс гривні залишиться стабільним. Однак, утримання гривні на поточному рівні призводить до дуже високих процентних ставок по кредитах, що стримує економічне зростання”, – визнає аналітик Erste Bank Мар’ян Заблоцький.

Представники реального сектору економіки виявилися менш оптимістичними. У більшості своїй вони очікують більш глибокої девальвації гривні, ніж банкіри. Консенсус-прогноз опитаних представників різних сфер бізнесу – АПК, торгівля автомобілями, туроператори – склав 8,56 грн / дол.

“На даний момент ризик девальвації представляється не дуже високим. Разом з тим тенденції поточного року не дуже сприятливі, і в довгостроковому періоді прогноз не виглядає стабільним. Тож на даний момент при плануванні до кінця 2012 року ми спираємося на курс 8 гривень за долар, але уважно відстежуємо ситуацію”, – говорить директор Відділення стратегічного розвитку «Атлант-М» Олексій Терещенко.

До речі, і безпоставкових форвардів NDF (Non-deliverable forward, котируються за межами України) на курс грн / дол аж до середини січня 2012 коливаються в межах 8,1-8,4. Це говорить про те, що навіть іноземні фінансисти, для яких НБУ – не указ і не авторитет, не бачать суттєвих загроз курсу гривні, як мінімум до січня.

Нагадаємо, ще в березні МВФ погіршив свій прогноз щодо курсу гривні на 2012. У цьому році, згідно з новим прогнозом, національна валюта опуститься до 8,41 грн / дол, тоді як раніше прогнозувалися 8,14 грн / дол. До речі, прогноз цей – на середньорічний курс. А це означає, що у Фонді допускають можливість просадки гривні в листопаді-грудні до 8,6-8,8 грн / дол.

Консенсус-прогноз курсу гривні до долара на кінець року

Прогноз:

– Банкіри – 8,25 грн / дол;

– Інвестиційні аналітики – 9,30 грн / дол;

– Бізнес (реальний сектор) – 8,56 грн / дол.

Що з припливом валюти?

За перші 7 місяці 2012 року випуск сталевого прокату скоротився на 7% в порівнянні з аналогічним періодом 2011 року. Причина – погіршилася кон’юнктура на зовнішніх ринках. Іншими словами: металургія стала приносити в Україну менше валюти.

Нас заколисують

Прем’єр-міністр України, Микола Азаров

“Падіння гривні почали пророкувати різні оракули, не встиг я зайти в цей кабінет. Ніяких причин для девальвації гривні зараз немає”

Міністр економіки, Петро Порошенко

“На сьогоднішній день стан золотовалютних резервів підтверджує, що попит і пропозиція на валюту збалансовані. Країна має золотовалютні резерви і має можливість витримувати пікові спекулятивні навантаження”

Глава Нацбанку, Сергій Арбузов

“Не треба слухати фальшивих фахівців, які, ймовірно, працюють на комерційні банки і їм вигідно, щоб були коливання, на яких можна заробити. Думаю, що той, хто спокійно слухав Національний банк, за останні 2 роки вже точно про це не пошкодував. А той, хто намагався міняти, я знаю такі випадки, програвав”.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами