ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Туристи в Криму уникають готелів

У Криму підбили перші підсумки курортного сезону, згідно з якими в республіці знову зафіксовано зростання кількості відпочиваючих. За даними Курортно-інформаційного центру Криму, з початку року і по 26 липня півострів відвідали 3 млн. туристів, що на 5,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Однак при цьому майже 80% туристів віддали перевагу відпочинку в приватному секторі.

У Міністерстві курортів і туризму Криму вважають цей факт негативним явищем, оскільки діяльність приватних осіб, які здають житло, не підлягає оподаткуванню, а в результаті курортна галузь Криму несе втрати.

Зростання кількості неорганізованих туристів у Криму має і ще одну негативну сторону. Туроператори з тривогою фіксують зменшення попиту на путівки, що пригнічує цей бізнес в цілому. Крім відпочиваючих, на приватних квартирах росте кількість і тих людей, які приїжджають до Криму на автомобілях і влаштовує стихійні кемпінги. В результаті кримські екологи зазначають, що до закінчення кожного чергового сезону берегова лінія перетворюється у величезне звалище з битого скла, пляшок, використаної упаковки, іншого побутового сміття та фекалій. До глибокої осені сміття тільки-но встигають якось частково вивезти, і ось настає черговий сезон. Зрозуміло, що сума курортного збору, що склала на 1 серпня поточного року 3,7 млн. грн., хоч і на 162,7 тис. грн. більша, ніж за аналогічний період минулого року, але все ж мало радує.

У курортний сезон 2011 р. кількість відпочиваючих на півострові склала 5,4 млн. чоловік, що приблизно відповідає показникам попереднього року. Передбачається, що за підсумками 2012 Крим можуть відвідати понад 6 млн. туристів. Чи стане це досягненням для кримчан? Питання, звісно, риторичне. “Переважна кількість туристів, що прибувають до Криму, відпочивають “дикунами”, а тим часом санаторії та пансіонати недораховуються відвідувачів, – коментує ситуацію експерт Геннадій Бурков. – Тяга відпочиваючих “піти в тінь” цілком зрозуміла. Вона красномовно свідчить про соціальну ситуацію в Україні в цілому. Більшості наших людей відпочинок за кордоном просто не по кишені, ось вони знову і знову вибирають розбиті, переповнені і брудні, дикі або просто недоглянуті кримські пляжі. А ось відпочивати в кримських здравницях невигідно. За ті ж або менші гроші можна поїхати в Грецію, Туреччину і навіть Іспанію, де сервіс перебуває на незрівнянно вищому рівні”.

Отже, масовий український відпочиваючий все більше тягнеться до економії. У цьому ключі абсолютно з’ясовно, що найбільше зростання туристичного потоку в поточному сезоні відзначається у порівняно недорогих Судакському, Феодосійському, а також у Чорноморському і Роздольненському районах. А адже в минулому році за даним показником лідирували набагато більш престижні напрямки – Ялта, Алушта та Євпаторія. Щоправда, мер Ялти Олексій Боярчук заявив, що цього року місто показує збільшення потоку туристів на цілих 10%, додавши, що стосовно збільшення турпотоку в Криму Ялта традиційно залишається лідером.

Недоліки давно застарілої рекреаційної інфраструктури Криму доповнюються традиційною проблемою кримських пляжів. Більшість з них давно втратили право називатися такими. Вони не відновлюються після штормів, не завозиться новий галька, гравій або пісок, а благоустрій зводиться до встановлення пивних наметів і до нав’язування лежаків з парасольками. При цьому приватні комерційні структури самовільно захоплюють приморські території, закриваючи доступ на пляжі не лише приїжджим, але і місцевому населенню. Це жахливе явище неможливо собі уявити в цивілізованих країнах, таких, наприклад, як Іспанія чи Чорногорія, де практично всі пляжі муніципальні і відрізняються завидною чистотою. За словами міністра курортів і туризму Криму Олександра Лієва, в його відомство щодня надходить близько 100 скарг від відпочиваючих, серед яких переважають пляжні проблеми. Сьогодні в Криму є 558 офіційних пляжів, з яких 333 є безкоштовними. “Спочатку ми планували, що в Криму буде працювати 219 безкоштовних пляжів, але потім за допомогою місцевої влади нам вдалося переконати власників більше сотні пансіонатів, готелів і санаторіїв зробити доступ на свої пляжі безкоштовним. Тепер у нас 209 громадських і 124 оздоровчих і лікувальних пляжу зі вільним входом “, – зазначив Олександр Лієв. Міністр особливо підкреслив, що в разі незаконного стягування грошей за вхід на безкоштовні пляжі відпочиваючим необхідно звернутися на гарячу лінію Міністерства курортів і туризму. Наскільки дієвою є ця міра, судити важко, але відпочиваючі, вихлюпують свою злість і обурення на інтернет-форумах, далекі від оптимізму. Правда, за повідомленням для преси голови Ради міністрів Криму Анатолія Могильова, з початку курортного сезону в Криму за сприяння незаконному бізнесу щодо справляння плати за прохід на пляж звільнено близько 20 чиновників і вісім працівників міліції. “За чиновникам я вам точну інформацію не скажу, по працівникам міліції звільнено вісім (чоловік) за протиправні дії щодо захисту незаконного бізнесу. Це я м’яко сказав, щоб не сказати” за корупцію “, – додав Анатолій Могильов. За словами голови Радміну, дії робочої групи по виявленню незаконних шлагбаумів будуть продовжені. У бочці дьогтю є й ложка меду. Республіка Крим володіє чотирма (!) пляжами (з них три в Євпаторії і один в Массандрі), яким присвоєно міжнародний екологічний сертифікат “Блакитний прапор”. За іншими відомостями , вимогам сертифіката відповідають ще два пляжі. Це пляжі готелю “Ялта-Інтурист” та санаторію “Лівадія”. Хоч тут за якість морської води і безпечний відпочинок можна не переживати.

Враховуючи все вище сказане багато туристів надають перевагу поїздці в Египет из Киева і відпочинку в пятизірковому готелі замість дорогих і не таких комфортних санаторіїв в Криму.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами