ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon За 16 років гривня “схудла” уп’ятеро, зате доходи зросли в 23 рази

офіційний курс гривні щодо іноземних валют

Судячи з офіційної статистики, за 16 років національна валюта знецінилася більш ніж у п’ять разів.

Гривню ввели в обігу 2 вересня 1996 року – саме цей день і вважається її народженням, якщо можна так висловитися. Так що в цьому році національна валюта вступає в доросле життя. Ще не повноліття, але вже і не дитинство. Правда, день народження зустрічаємо не з самим гарним настроєм. На цьому тижні курс долара на міжбанку виріс до максимальної позначки за останні 33 місяці. Хоча експерти все ж вірять у те, що майбутнє нашої валюти цілком стабільне. Ми ж вирішили порівняти, як змінювалися купівельна спроможність гривні і наші зарплати.

Гривню запровадили на зміну купонокарбованців лише тоді, коли ті перестали катастрофічно знецінюватися. У 1996 році в економіці запанувала стабільність. Старі гроші на нові обмінювали за курсом один до ста тисяч.

Приблизно протягом двох років після введення курсу гривні обмін валют України здійснювався за курсом 1,8-2 гривні за 1 долар. Така стабільність тривала до серпня 1998 року, коли слідом за фінансовою кризою в Росії та обвалом рубля почала дешевшати і українська валюта. Свій дворічний ювілей наша валюта зустріла подешевшала вдвічі: 2 вересня 1999 року за один долар можна було отримати близько 4,4 гривні, а до наступного літа курс встановився на рівні 5,4, де і пробув аж до квітня 2005 року, коли українці вперше дізналися слово “ревальвація”.

Наступне зміцнення гривні відбулося влітку 2008 року, коли країну наводнили гроші іноземних банків, завезені для видачі іпотечних і автокредитів. Тоді долар можна було купити по 4,6 грн. А потім сталася криза.

Однак, як би не знецінювалися наші гроші по відношенню до долара, у пересічного українця доходи б зросли.

Судячи з офіційної статистики, за 16 років національна валюта знецінилася більш ніж у п’ять разів. А як же поводилися зарплати? Вони росли швидше, ніж падала гривня. Як не рахуй – у гривнях, доларах або з урахуванням інфляції. Реальна купівельна спроможність населення за останні п’ятнадцять років виросла в три-п’ять разів.

2 вересня 1996 долар коштував 1,8 грн., Сьогодні його ціна 8,14 грн. Але ховати гривню таки рано.

Не поспішайте її ховати

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру:

– Якщо перефразувати Марка Твена, “чутки про крах гривні після виборів сильно перебільшені”. Дійсно, чим ближче вибори, тим більше панічних чуток про можливе падіння курсу гривні. У дійсності нічого катастрофічного не станеться. Навпаки, після виборів вартість долара може впасти до 7,9 грн. Якщо подивитися на всі попередні вибори до Верховної Ради з 2002-го по 2006 рік і на вибори президента України в 2010 році (виняток становлять вибори президента в 2004 році), то перед ними курс долара зростав, а після них – падав. Це відбувається тому, що перед виборами валюта виводиться в офшори, та й населення панікує і біжить в обмінник. А після виборів гроші з офшорів повертаються, і курс долара падає. Ось, наприклад, після останніх президентських виборів в січні 2010-го курс був майже 8,1 грн., А вже в квітні впав до 7,91 грн. Велика ймовірність, що це може повторитися і в кінці 2012 року. У результаті надмірної доларизації нашої економіки населення необгрунтовано багато приділяє уваги американській валюті, забуваючи, що долар знецінюється, як і гривня.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами