ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Енергоефективність в дії. Перші результати

енергоефективність

Модернізація Червонодонецькоїй дотискувальної компресорної станції на Шебелинському родовищі дозволила збільшити видобуток газу на 100 млн кубометрів.

Економія мільярдів гривень за рахунок впровадження енергоефективних технологій, вирішення питання будівництва LNG-терміналу, домовленості зі США про реабілітацію нафтогазових родовищ дозволяють сміливо заявляти про суттєве просування України на шляху до енергетичної незалежності.

Проведена українським урядом політика імпортозаміщення дорогих енергоресурсів дає перші результати. Хороші новини принесли зведення про роботу підприємств НАК “Нафтогаз України”. За підсумками січня – липня 2012 їм вдалося заощадити 570 млн кубометрів природного газу, що в грошовому вираженні складає близько 2 млрд грн. Це наслідки впровадження енергозберігаючих технологій та модернізації обладнання.

Зокрема, ДК “Укртрансгаз” в першому півріччі заощадив 162 млн кубометрів газу. Покращилися показники ефективності витрат енергоресурсів на транспортування, знизилися обсяги розбалансу, за рахунок вдосконалення системи реагування зменшилися втрати блакитного палива внаслідок витоків.

Експерти стверджують, що при збереженні такої тенденції до кінця року країна зможе заощадити близько 1 млрд кубометрів газу, або 500 млн доларів. Фактично це той місячний обсяг, який раніше ми були б змушені закуповувати у Росії. Враховуючи, що найближчим часом компанія планує провести ще декілька заходів по збільшенню енергоефективності, результати в кінці року можуть перевершити всі найоптимістичніші прогнози.

Безумовно, такі успіхи газовиків відбилися і на загальному енергетичному балансі країни. Якщо порівнювати обсяги імпорту газу за січень – липень з показниками минулого року, то країна змогла їх знизити на 39%!

Правда, варто пам’ятати, що впровадження енергозберігаючих технологій і, як наслідок, економія споживання газу є тільки одним з комплексу заходів, які впродовж декількох років реалізує український уряд і профільне міністерство.

Іншим пріоритетним напрямком стала диверсифікація поставок імпортних енергоресурсів. І тут вже є чим похвалитися. Як відомо, наша країна достатньо обмежена у виборі імпортерів, що обумовлено її географічним положенням (трубу через увесь світ не прокладеш). Саме з цієї причини увагу енергетиків України прикута до проекту з будівництва LNG-терміналу. Фактично це не що інше, як майданчик для приймання, зберігання і регазифікації зрідженого газу, який може бути доставлений в Україну з самих різних країн (наприклад, на танкерах по морю).

Не так давно Кабінет міністрів України затвердив техніко-економічне обгрунтування цього проекту. Як повідомив Владислав Каськів, керівник Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами, більше десяти банків вже виявили бажання взяти участь у фінансуванні будівництва LNG-терміналу в Україні. Тепер, після затвердження ТЕО, число бажаючих, ймовірно, тільки зросте.

Ще одним напрямком у русі до енергонезалежності країни є збільшення власного видобутку газу безпосередньо в Україні. Йде робота по модернізації обладнання на існуючих родовищах. Тільки в поточному році на декількох з них були вдосконалені компресорні станції. Один з останніх прикладів – модернізація Червонодонецкой дотискувальної компресорної станції на Шебелинському родовищі в Харківській області (видобуток газу збільшено на 100 млн кубометрів). Паралельно розвивається і інший напрямок збільшення видобутку газу в Україні. Ще під час свого візиту в США Юрій Бойко, міністр енергетики та вугільної промисловості, ініціював проект спільних доразработок вітчизняних нафтогазових родовищ. А на поточному тижні ця ініціатива отримає практичний старт – на 15 серпня заплановано підписання угоди про надання дочірній компанії “Укргазвидобування” технічної допомоги, а також фінансування з боку Агентства з торгівлі та розвитку США.

Одним словом, Україна впевнено виконує плани по досягненню власної енергонезалежності. Можливо, не за горами час, коли ми і зовсім зможемо відмовитися від дорогого імпорту.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами