ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Звідки до нас криза йде?

Великий економіст сучасності Нуріель Рубіні – той самий, що передбачив кризу 2008 року, – знав Китай зі слів тамтешніх чиновників, і в цьому було його щастя. Європа у вогні, США в застої, зате в Китаї все добре, думав він.

Нещодавно він поїхав у Китай, відхилився від маршруту і раптом побачив абсолютно темне і порожнє місто. А потім ще одне. Що це за примари такі? Покопавшись в темі, Рубіні дізнався про існування китайського економіста Ларрі Ланга, лекцію якого, прочитану в Гонконзі, потайки поширюють по країні. На телебаченні її заборонили, тільки YouTube. Тепер Рубіні нещасливий. “Нас чекає ідеальний шторм, і він прийде з Китаю”, – написав він у своїй останній статті.

Вісім мостів в нікуди

Борг Китаю втричі більший, ніж усіх країн Європи разом узятих, заявив Ланг. Але Китай винен не комусь за кордоном, а… сам собі. Позик нахапали провінції. “Кожна провінція – це Греція”, – заявив Ланг. Борг формувався майже десятиліття, причому до 2010 року влада інформацію замовчувала. Потім головний аудитор країни Лю Цзяї розкрив цифру: $ 1,7 трлн. Але Ланг наводить іншу цифру – $ 6 трлн. А ЦРУ – аж $ 10,7 трлн. Бюджет КНР – $ 1,6 трлн. Значить, борги в 3,7 рази перевищують бюджет.

Але чи так страшно, що китайці заборгували самі собі? І при чому тут порожні міста? Китай – це стовп світової капіталістичної системи, але одночасно це комуністична, номенклатурна країна, нагадує американський економіст Девід Лоусон. Кращий спосіб рухатися вгору по службових сходах – перевиконувати плани партії. А партія довгі роки ставила одну задачу: зростання ВВП за всяку ціну. Якщо глава провінції демонструє економічне зростання у своїй “єпархії”, його беруть на підвищення в Пекін.

Зростання ВВП найпростіше зробити через будівництво. Юань, вкладений в будівництво, обертається 7 – 10 юанями в пов’язаних галузях. Ось глави провінцій і заходилися будувати якомога більше, говорить Ларрі Ланг. Тільки на які, вибачте, дулі. Провінції сидять на вбогому пайку: “партія і уряд” вважають, що у голодного мізки краще працюють. Доводиться позичати. Причому провінції до самого останнього часу не могли позичати безпосередньо напряму. Не біда: створюється муніципальна компанія, в борг бере вона.

Схема працює по всій країні, але окремі приклади вражають. Колишній мер міста Хуаня Жуань Ченф набрав боргів на $ 120 млрд. І побудував 8 мостів через річку Янцзи. Стільки місту не треба. Зате тепер він трудиться в Пекіні. А з боргами нехай наступник розбереться.

Іноземці розчулюють китайським хайвеям. На них витрачено $ 350 млрд. позикових коштів. Ті самі мертві міста, які так вразили Рубіні, теж зведені в кредит. І, щоб кредит повернути, квартири потрібно продати. Але Китай залишається бідною країною. ВВП на душу населення – $ 8500 (США – 49 тис., Росія – $ 17 тис.), зарплата на виробництві у робітника – $ 130 на місяць (40 центів на годину), на селі ще менше. Навіть програмісти, еліта Китаю, задовольняються $ 1200 – 2800. Так що зі збутом труднощі.

Банки незадоволені, мер переконує: “Багаті покупці з Пекіна вже на підході”. Банки і вірять, і не вірять, проте дають новий кредит, щоб погасити зобов’язання за старим. Так росте піраміда.

Той самий Жуань Ченф повчає з Пекіна: що ж ви, товариші на місцях, нерухомість не продаєте? І загрожує відставками: “Реалізація плану по боротьбі з бездіяльністю має ключ, який полягає у знищенні такого стану, коли керівники зберігають пост у разі низької результативності”. Мери та губернатори тиснуть на муніципальні компанії. Ті на забудовників. Не витримуючи пресингу, забудовники банкрутують. Так, масове банкрутство девелоперів в провінції Чжецзян закінчилося тим, що 90 (девяносто!) керівників різних компаній покінчили життя самогубством або просто втекли, повідомляє ChinaNews.

А чиновники то голі

Піраміда зростає до тих пір, поки чогось не відбувається. Наприклад, селянського бунту. Адже це у селян забирають землю під “міста-примари”. Яскравий приклад – повстання в містечку Вука біля Гонконгу. Там знедолені вигнали владу і півроку рулили містечком самі. Їх труїли газом, відрізали від води, але в кінці кінців чиновників покарали.

Чиновники бояться таких інцидентів і заздалегідь створюють запасні аеродроми на Заході. Тобто просто крадуть і грошики вивозять. Їх називають “голі чиновники” – начебто нічого у них немає, а в Каліфорнії палац стоїть. Так за кілька років партійці вивезли $ 120 млрд., з країни втекли – страшно сказати – 1,5 млн. “голих чиновників”, пише публіцист Дзень Хайгуанг.

А якщо “голий” недостатньо вкрав? Тоді знайомство з тамтешньою Фемідою і у важких випадках смертна кара. Всього за 2010 рік (даних за 2011-й поки немає) страчені 11 великих чиновників, в середньому кожен узяв на кишеню $ 1,4 млн.

Спишуть, так як і всі

Чим все це закінчиться? Позицію Рубіні ми вже знаємо. Але, можливо, йому просто хочеться в черговий раз що-небудь напророкувати?

– Як тільки почнеться цунамі, Китай стане найбіднішою країною в світі, а режим втратить довіру населення. Просто ми в рамках цієї системи не можемо говорити правду, – говорив в своїй лекції Ланг.

Цюй Хунбінь, головний економіст китайського відділення HSBC, вважає, що уряд взявся за розум і “має намір знайти рішення проблеми місцевих боргів”. Пекін справді віддав наказ: щоб через 4 роки ніяких боргів не було. А план? План є.

Влада кинулися стимулювати споживання. Сенс в тому, щоб змусити населення віддати гроші, накопичені на рахунках в банках. І ними закрити діру. Китайці зберігають на депозитах 50% ВВП країни. Уряд заохочує імпорт, на який перекупники зі схвалення властей встановлюють високі ціни. Головне – збагрити будинки і квартири, і справді попит на нерухомість потроху зростає.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами