ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon У цьому році населення не стануть стимулювати працювати “по-білому”

зарплати в конвертах

В Україні планується посилити санкції для роботодавців за неоформлений персонал: за твердженням міністра соціальної політики Сергія Тігіпка, штраф за одне нелегальне робоче місце буде не менше дванадцятиразового розміру середньої зарплати (зараз це порядка 36,2 тис. грн.). У Мінсоцполітики вже навіть підрахували: в даний час мінімум з 145 млрд. грн. зарплати в конвертах ні копійки податків і зборів роботодавцями не сплачується. А тому виведення робочих місць з тіні дозволить підвищити виплати кожному пенсіонеру майже на 300 грн.

Однак, за словами генерального директора рекрутингової компанії Acumen International Миколи Ганжі, головна проблема такої ініціативи полягає в розробці чіткого механізму пошуку і “вилову” нелегалів, які видають зарплату в конвертах. За логікою речей, механізм перевірок буде виглядати наступним чином: створять спеціальні комісії, які будуть інспектувати відділи по роботі з персоналом, перевіряти трудові договори та трудові книжки і т.д. А для цього знадобиться великий штат перевіряючих, термін перевірок через відсутність налагодженого механізму буде затягуватися, особливо якщо це велике виробництво. Крім того, якщо перевіряти компанію з фізичною адресою і офісом просто, то порахувати, скільки персоналу трудиться в тих організаціях, які працюють з людьми дистанційно, оплачуючи їм “зарплату в конвертах” через платіжні системи, важко.

І все ж деякі складності в цьому питанні чиновники роботодавцям забезпечать. Наприклад, як зазначає керівник практики “Регіональний бізнес” компанії Hudson Костянтин Ткаченко, навіть сьогодні багато норм законодавства трактуються двояко, і це періодично призводить до штрафних санкцій роботодавців. Це при тому, що в даний час перевірки легальної зайнятості здійснюються лише після надходження до прокуратури скарги безпосередньо від працівника. Щоправда, подібне трапляється не часто. З одного боку, роз’яснювальна робота в цьому напрямку може збільшити кількість звернень працівників, і відповідно зросте показник виявлених офіційно непрацевлаштованих працівників. У такому випадку позитивним моментом для “нелегалів” від нововведення може стати більш коректна оплата їх праці. Адже заклики повідомити у відповідну службу можуть скоротити кількість тих, кому по закінченню тимчасових робіт роботодавець “забув” сплатити обіцяну суму. З іншого боку, спроби Сергія Тігіпка по “відбілюванню” зарплат в конвертах дворічної давнини успіхом не увінчалася – стукати і скаржитися на своїх роботодавців за конверти співробітники так і не стали.

Другий момент, бажання зберегти кваліфіковані кадри все ж змусить роботодавців придумувати способи обійти нові перевірки. “Наприклад, співробітників можуть по максимуму перевести на дистанційну роботу”, – відзначає Микола Ганжа. Також одним з реальних наслідків прийдешньої детінізації стане збільшення кількості працівників, оформлених у штат на мінімальну зарплату (1102 грн. С 01.07.2012 року). Можливими сценаріями для співробітників може стати перехід роботодавця на білу зарплату меншого рівня (за вирахуванням всіх податків і виплат) або збереження розмірів зарплат на тлі скорочення штату (із збільшенням функцій для решти). Третій варіант для високооплачуваних фахівців (наприклад, в ІТ-секторі), який пропонують роботодавці, які не бажають брати співробітників у штат, – відкриття СПД і укладення договорів на виконання якихось певних робіт і послуг.

Навряд чи такі кроки обрадують найманих робітників, однак сьогодні роботодавці про реальну детінізацію ринку праці навіть не думають. “Причина – великий податковий тиск на роботодавців. Зараз сукупні відрахування з фонду оплати праці становлять 55-57%”, – пояснює юрист міжнародного кадрового порталу hh.ua Ганна Воєводіна. Так що введенням чергових адміністративних методів щодо посилення контролю над працевлаштуванням нелегалів значних результатів уряд навряд чи доб’ється – близько 70% українського ринку праці як перебував, так і залишиться в тіні. Причому “грішать” тінню всі – від літніх кафе до передвиборних штабів. Адже, як зазначають експерти, перенесення чергової зарплатно-трудової ініціативи на післявиборчий період відбулося не випадково. І справа не тільки в електоральних ризиках. Сьогодні ні в штабах політичних партій, ні у мажоритарників не готові виплатити всім штабним і “польовим” співробітникам “білу” зарплату замість зарплати в конвертах. Як, втім, і узаконювати офіційно трудові відносини з майже мільйоном чоловік, задіяних у майбутніх виборах.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами