ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Де українцям пересидіти світовий «фінансовий шторм»?

фінансовий штормМинулого місяця американський експерт Нуріель Рубіні, який передбачив світову фінансову кризу 2008 року, знову зробив похмурий прогноз. Він проаналізував останні макропоказники з Китаю і США, а також боргові проблеми Європейського союзу і заявив, що на світову економіку наступає “ідеальний шторм”. І пік його припаде на 2013 рік.

Рубіні назвав чотири елементи, які спричинять чергову кризу в глобальній економіці в 2013 році. Це ослаблення американської економіки, боргові проблеми ряду європейських держав, спадок темпу розвитку ринків, що розвиваються, в першу чергу Китаю, і військовий конфлікт в Ірані.

Ніби на підтвердження слів економіста оприлюднені дані про інфляцію в Китаї свідчать про значно швидше “охолодження” китайської економіки, ніж очікувалося раніше, а дані про працевлаштування в США в червні показують слабке зростання вже четвертий місяць поспіль.

Загалом, в такій ситуації краще бути готовим, ніж, як в 2008 році, до останнього вірити, що нас обійде стороною. Ми опитали економістів, як буде виглядати нова криза в разі її настання і що робити простим людям.

ЧОГО ЧЕКАТИ?

Як кажуть експерти, майбутній фінансовий шторм буде продовженням попереднього і за зовнішніми ознаками нічим особливо не відрізнятиметься.

– Говорити про нову кризу у той час, коли колишня ще толком не починалася, не зовсім коректно, – говорить керівник аналітичного відділу Міжнародного фінансового холдингу FIBO Group Олег Бурцев. – Світову системну кризу 2000-х нам ще тільки належить пережити. Людям простіше називати кризою помітні оку локальні прояви – скаче курс національної грошової одиниці, завмер ринок нерухомості, рідне підприємство перевели на триденку і так далі. Але потрібно розуміти, що все перераховане – це краплі на поверхні, причина кризи лежать набагато глибше. І триватиме вона довше, ніж ми можемо собі уявити. Чи буде гірше? Дуже ймовірно, якщо бачити макроекономічну картину економічних “локомотивів” світу – США, єврозони, Китаю і БРІК. Падіння ВВП, падіння внутрішнього попиту, загроза дефляції… У такій ситуації дістанеться і Україні, адже держбюджет сильно залежить від експорту.

Як говорять фахівці, під час глобальної кризи навряд чи можливо знайти спокійну гавань чи притулок. Також не вийде уникнути втрат. Однак можна постаратися мінімізувати їх. Фахівці попереджають, що потрібно бути готовим до різких скачків курсу, погіршення рівня життя, знецінення нерухомості та зростання цін, від яких не врятує навіть доларова заначка. Але при цьому говорять, що євро скидати з рахунків не варто.

– Євро більш ризикова валюта, ніж долар, – говорить аналітик FIBO Group Анатолій Воронін. – Можливе падіння курсу євро щодо долара лише підстьобне європейську економіку і сприятиме збільшенню експорту. Крім того, внутрішнє виробництво і споживання в єврозоні буде стримувати зростання цін, що позитивно позначиться і на купівельній спроможності євро, незалежно від його співвідношення з доларом. Золото є ще одним популярним інструментом для порятунку заощаджень, однак його ліквідність значно нижча, ніж у готівкової валюти, а вартість зберігання може перекреслити вигоду від зростання його вартості.

РЕЦЕПТИ ВИЖИВАННЯ

Однієї загальної поради, як пережити кризу, яка б допомогла всім і кожному, немає. Всім потрібно готуватися до цих подій по-своєму.

– Одних криза ледь торкнеться, іншим дістається грунтовно, – говорить Олег Бурцев. – Радити всім готуватися до гіршого і відмовитися від автомобіля в кредит я не буду. Кожен, хто переоцінив власну затребуваність на ринку праці, буде звинувачувати себе сам. Що стосується питання, як убезпечити свої заощадження, то я завжди рекомендую шукати золоту середину. Половину – в долари США, половину – в євро. Скоро буде гарна ціна для покупки. У гривні краще тримати бюджет на поточні витрати. Депозити, якщо без них ніяк, – тільки короткі, з можливістю дострокового зняття.

Природно, багато компаній в період кризи проводять скорочення в своїх колективах. Зрозуміти, чи знаходиться в зоні ризику ваша професія, не складно. Досить уявити собі, що попит на ринку впав, а значить, і доходи вашої компанії. Якщо без вас робота фірми просто зупиниться, то боятися вам нічого. Якщо ж ви відповідаєте за напрямок, яким можуть тимчасово пожертвувати, то краще готувати шляхи до відступу.

Найбільш затребуваними в кризу залишаються професії фахівців з продажу, розробники програмного забезпечення, а також практично всі бюджетники. Вчителів, лікарів, міліціонерів, військових і чиновників у важкі часи не скорочують. Правда, їм можуть затримувати зарплату. А от якщо ви працюєте в сфері фінансів, то ризик залишитися без роботи великий – в першу чергу скорочують фахівців з видачі кредитів. Також падає попит на послуги фінансових аналітиків.

Що таке “ідеальний шторм”?

– Термін “ідеальний економічний шторм” ввів сам Рубіні, – говорить аналітик Міжнародного фінансового холдингу FIBO Group Анатолій Воронін. – Ідеальним штормом називають явище, при якому природні стихії сходяться в одній точці і, роблячи вплив один на одного, багаторазово множать свою руйнівну силу. З точки зору Рубіні, кризові явища в різних економіках будуть впливати один на одного, в результаті чого загальна криза буде лише посилюватися. Це найбільш песимістичний сценарій. Правий чи ні Рубіні, ми дізнаємося лише в 2013 році.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

– Що стосується готівки, то свою справу зробив курс, – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Хоча в доларовому еквіваленті готівкової гривні зараз менше, ніж у 2008 році. Що стосується депозитів, то всі розмови про недовіру населення до банківської системи виглядають явно надуманими. Інша справа, що населення по-іншому стало розподіляти свої гроші по валютах – збільшилася кількість валютних вкладень.

А ось кредитуються українці значно помірно, ніж це було раніше. Події чотирирічної давнини багато чому нас навчили. Обсяги кредитування скоротилися майже вдвічі.

– Частина кредитів банки списали, але більшу частину населення погасило, – говорить фахівець. – Помінялася і структура кредитної заборгованості населення. Частка валютних кредитів скоротилася.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами