ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Вітер змін в енергетиці - Частина 3

Сторінки: 1 2 3 4 5

Вітер для інвестицій

Сьогодні в області вітроенергетики найбільший інтерес для інвесторів представляє Кримський півострів. Там вже діють чотири ВЕС: “Воденергоремналадка” (потужністю 26 МВт), “Донузлавська” (18,7 МВт), “Тарханкутська” (15,9 МВт) і “Східно-Кримська” (2,8 МВт). Проте всі вони оснащені старим і неефективним обладнанням.

Компанія “Вітряні парки України” почала будівництво в Криму шести вітроелектростанцій. Вартість проекту, за яким передбачається встановити 150 вітроагрегатів сумарною потужністю близько 1062,5 МВт, становить 400 млн євро.

Але є й інші інвестори – компанія “Конкорд Груп” в районі озера Сиваш реалізує три великих енергетичних проекту загальною потужністю 380 МВт. А цієї осені консорціум Greenworx Holding NV (Бельгія) і турецька компанія Guris Construction & Engineering Co. почнуть будувати в Сакському і Чорноморському районах Західно-Кримської ВЕС потужністю 250 МВт. Крім того, в будівництво двох вітроелектростанцій сумарною потужністю 400 МВт у Красноперекопському і Джанкойському районах намір вкласти мільярд доларів німецька інвестиційна компанія WKN Windkraft Nord AG.

Розвиток подібних проектів планується не тільки в Криму. Севастопольська компанія “Крим-Ірей” вкладає 500 млн євро у спорудження вітряних парків у Луганській області потужністю 600 МВт. У 2012 році там передбачається встановити десять вітроагрегатів, а до 2015 року – ще 179.

Українська фірма “Вінд Пауер” (входить до складу холдингу ДТЕК Ріната Ахметова) будує два вітропарки сумарною потужністю 1,2 ГВт вартістю близько 1,85 млрд євро в Запорізькій і Донецькій областях. Перший пілотний проект – це Ботієвської ВЕС сумарною потужністю 200 МВт. “Тридцять турбін ставимо в цьому році. А всього в цьому вітропарк (в Запорізькій області. -” Експерт “) маємо намір поставити 65 вітроустановок”, – повідомив заступник директора з інжинірингу та капітального будівництва ТОВ “Вінд Пауер” Юрій Жабський.

А WKN Windkraft Nord AG, крім кримських проектів, збирається зайнятися розробкою, проектуванням, фінансовим забезпеченням, будівництвом і експлуатацією вітроустановок в Одеській області. Там німці припускають побудувати три ВЕС сумарною потужністю 400 МВт. У 2012 році буде запущений пілотний проект недалеко від Овідіополя.

Ще одна німецька компанія – Euro Cape New Energy – збирається реалізувати в Україні два великих проекти загальною потужністю тисячі мегават. А французька фірма Nationale du Rhone зацікавлена ​​в будівництві в Криму вітроелектростанції потужністю 50 МВт.

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) в рамках інвестиційної Програми фінансування альтернативної енергетики в Україні (USELF) виступив інвестором першого вітроенергетичного проекту, реалізованого в Старосамбірському районі Львівської області. Банк готовий направити 70 млн євро на фінансування приватних проектів в галузі відновлюваної енергетики в нашій країні. “Ми готові підтримувати реалізацію проектів з виробництва енергії з біомаси та розвитку вітряної та сонячної енергетики, малої гідроенергетики в Україні, надаючи власні кошти і технічну допомогу”, – заявив керуючий директор ЄБРР по Туреччині, Східній Європі, Кавказу і Центральній Азії Олів’є Декамп.

Втім, таке завзяття інвесторів має і зворотний бік. Основним ризиком будівництва вітростанцій в нашій країні учасники ринку одностайно називають відсутність чіткої і виразної регуляторної державної політики. Зокрема, Інститут нетрадиційної енергетики при Національній академії наук України підрахував, що можливості використання енергії вітру у вітчизняній енергосистемі (не плутати із загальним потенціалом українських вітрів) обмежується 16 ГВт. І ці розрахунки не враховували дефіциту маневрових потужностей, необхідних для балансування енергосистеми при спільній роботі традиційних і нетрадиційних джерел.

Зараз приблизно половина української електроенергії виробляється на АЕС, потужності яких не можуть бути маневровими, а інша частина припадає, перш за все, на теплові станції, які як раз годяться для маневру. Але сьогодні маневрувати можна приблизно чотири гігаватами. Це частково пов’язано з енергодефіцитом окремих регіонів, де теплові станції працюють як основне джерело потужності, а дешеву атомну електрику туди не заводять – немає ліній електропередачі. Так що велика ймовірність того, що багато генеруючих об’єктів “зеленої енергетики” побудують і почнуть експлуатацію, а енергосистема країни буде до цього не готова, і справа закінчиться введенням мораторію на будівництво вітряних і сонячних електростанцій.

Сторінки: 1 2 3 4 5При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами