ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Вітер змін в енергетиці - Частина 2

Сторінки: 1 2 3 4 5

Піонери вітру

Десять відсотків вітропотенціалу країни припадає на Миколаївську область. На початку 1990-х років в Очаківському районі стартував пілотний проект – Аджигольська ВЕС. З’явилася вона за завданням Міністерства енергетики і була покликана перевірити в дії конструкцію вітротурбін вітчизняного виробництва. Турбіни виявилися непоганими по тим часам, і їх закупили росіяни для Анадирської ВЕС. А на колись експериментальному майданчику був заснований Вітряний парк “Очаківський”, яким управляє ТОВ “Вітряні парки України”. Воно ж опікується ще одним відомим в країні Вітряним парком “Новоазовським” (експерти ринку кажуть, що ця структура представляє інтереси Сергія Близнюка, сина нинішнього міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства).

Ретельні вимірювання сили вітру в Очаківському районі ведуться вже протягом 20 років. Компанія “Вітряні парки України” купила дві німецькі метеомачти Geonet (по 230 тис. гривень кожна), здатні фіксувати швидкість вітру на рівнях 50, 80 і 100 метрів. Сьогодні вони стоять в селах Дмитрівка (Очаківський район) та Шостакове (Миколаївський район). Звичайні метеостанції вимірюють вітер на висоті флюгера, це близько 10-20 метрів. “Всі вітротурбіни лізуть вгору. І не даремно, адже з висотою сила вітру збільшується. Існує закон кубічної залежності”, – пояснює Володимир Подгуренко, директор “Очаківського”. Подвоєння швидкості вітру дає збільшення вироблення енергії у вісім разів.

Починаючи з 2011 року, компанія встановили десять вітротурбін німецького виробництва Fuhrlander в селі Дмитрівка та ще п’ять (буде вісім) в селі Тузли. Кожна турбіна потужністю 2,5 МВт. Крім того, поблизу села Шостакове в найближчому майбутньому розгорнеться будівництво ще одного вітропарку. “Ми маємо намір побудувати промислову вітроелектростанцію поблизу Миколаєва сумарною потужністю 500-1000 мегават”, – ділиться планами Подгуренко. Збірка вітроустановок Fuhrlander ведеться в Краматорську Донецької області.

Спосіб вироблення енергії вітру простий. П’ятдесятиметровій лопаті, що обертаються зі швидкістю 9-17 оборотів в хвилину, виробляють механічну енергію, яка потрапляє на редуктор. Тут кількість оборотів сягає понад тисячі в хвилину і передається на генератор, де механічна енергія перетворюється в електричну. Вироблену електрику по підземному кабелю направляється в Очаків (12 МВт) та Миколаїв (12,5 МВт). Потужності старих мереж виявилися не в змозі передавати великий обсяг, саме тому поки зупинилися на десяти вітряки в Дмитрівці і восьми в Тузлі.

Генеральний директор ТОВ “Вітряні парки України” Владислав Єременко розповів, що сума інвестицій в “Очаківський” становила 600 млн гривень. При цьому в Вітряний парк “Новоазовський”, який знаходиться в селі Безіменне Донецької області, вкладено в півтора рази більше (зараз там 23 вітротурбіни). За словами Єременко, термін окупності вітропарку становить від семи до десяти років. Багато в чому цей показник залежить від вітру і, звичайно ж, від тарифів на електроенергію.

Прийнята в 2008 році в Україні законодавча норма про “зелений тариф” відкрила нові можливості для інвесторів, у тому числі іноземних. Зараз розмір тарифів наступний: на електроенергію сонячних енергоустановок – 5,05 грн / кВт • год, вітряних – 1,23 гривні, малих гідроелектростанцій – 84 копійки. Для порівняння: вироблена на теплових електростанціях електрика коштує близько 58 коп. / КВт • год, атомних – 21 копійку. Однією з умов отримання “зеленого тарифу” є використання місцевої складової, тобто матеріалів, комплектуючих, сировини, робіт при будівництві електростанцій. Зараз для об’єктів, які будуть побудовані від початку до кінця в 2012-му, місцева складова повинна бути не менше 15%, в наступному році – не менше 30%, для введених в експлуатацію після 2014-го – не менше 50%. “Якщо такої умови не буде, є ризик того, що почнуть приходити девелопери, які поверхово розбираються в цих питаннях, і будуть братися за проекти з єдиною метою – перепродати”, – запевняє Владислав Єременко.

На дисплей, розташований в гондолі, виводиться інформація з датчиків, якими обвішаний вітроагрегат. Зараз лопать А стоїть під кутом 90 градусів 26 хвилин, В – 90о17 ‘, З – 84о68’. Це в межах норми. При ослабленні сили вітру автоматично виставляється кут атаки, при якому частота обертання збільшується, і навпаки. Як тільки швидкість переміщення повітряних мас досягає 25 метрів в секунду, установка відключається, щоб уникнути поломки.

На іншому моніторі – показники генератора, зокрема, напруження, яке він видає. Якщо виявлена ​​поломка в системі, це теж буде відображатися на екрані. Показання дублюються на обладнанні, розташованому в підставі вітряка, а також у миколаївському центральному офісі вітропарку і німецької компанії Fuhrlander.

Апаратний центр, де знаходиться система управління, з’єднаний оптоволоконними лініями з усіма установками вітряного парку. А вся інформація, отримана з вітряків, обробляється тут же за допомогою промислових комп’ютерів.

Сторінки: 1 2 3 4 5При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами