ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Вітер змін в енергетиці

Сторінки: 1 2 3 4 5

Дивлюся майже із стометрової висоти на ідеальні геометричні форми полів сільгосппризначення і нерівні овали водойм. Саме на такій відстані від землі знаходиться гондола вітроустановки (ВУ), де зосереджені її основні механізми. Журналістів сюди впустили вперше, і ми своїми очима побачили роботу сучасних вітротурбін в Вітряному парку “Очаківський” (Миколаївська область).

Недалеко видніються ще дев’ять таких самих вітряків: 98-метрові красуні-вежі, на кожній – по три лопасті стометрового розмаху обертаються велично, неквапливо і дуже тихо. Хоча неодноразово доводилося зустрічати інформацію про те, що вітроелектростанції (ВЕС) при роботі виробляють багато галасу і до того ж гублять пернатих. Але згідно з опублікованими в 2010 році дослідженням Європейської вітроенергетичної асоціації, кількість загиблих від ВЕС птахів (28,5 тис. в рік) трохи більше, ніж від літаків (25 тис.). При цьому їх смертність внаслідок зіткнення з будівлями, лініями електропередачі та битв з кішками складає відповідно 550 млн, 130 млн і 100 млн щорічно.

Ті установки, які бачили ми, виробляють шум у 35-45 дБ на відстані 350 м, середній офіс гуде і то голосніше – приблизно 50 дБ. При цьому кожна кіловат-година електроенергії, вироблена за рахунок вітру, запобігає викиду в атмосферу близько кілограма шкідливих речовин, які утворилися б при спалюванні викопних енергоносіїв.

Надхмарні перспективи

Світ переходить на чисті технології. У 2011 році сумарна встановлена ​​потужність світової вітроенергетики становила 237 ГВт, що в чотири з половиною рази більше, ніж здатні видати всі електростанції України. Згідно з прогнозами Європейської асоціації вітрової енергії, внесок вітру в загальне електровиробництво в 2020 році досягне 12%, в той час як в 2010-му ця частка була на рівні шести відсотків. Річний приріст вітропотужностей у всьому світі в останні десять років перебуває в межах 20-40%.

Україна теж входить в “зелений” тренд. Згідно з проектом нової Енергостратегії країни, до 2015 року загальна потужність ВЕС в нашій країні буде доведена до 17 тис. МВт. При цьому в минулому році вона склала лише 151 МВт, а вже в 2012-му перевищить 750 МВт, пообіцяв на початку року глава Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. Поки ж частка всієї “зеленої енергетики” в загальному енергобалансі країни невелика, всього лише 1,2%. Але процес іде.

Кращі місця для будівництва вітроелектростанцій – там, де постійно дмуть вітри. В Україні це площі вздовж берегів Чорного і Азовського морів (в межах 25-30 км від берегової лінії), на островах, лиманах і мілководдях. Є також окремі майданчики в Карпатах, Донбасі і на Дніпропетровщині. Використовуючи їх, можна забезпечити близько третини потреби країни в електроенергії, вважає експерт Польського інституту енергетичної стратегії Анджей Бальцерович. Максимальні оцінки вітроенергетичного потенціалу території України – 330 млрд кВт, що перевищує встановлену потужність вітчизняних електростанцій в шість тисяч разів. Але це теорія, адже енергосистема країни вимагає не тільки генеруючих установок, але і ліній транспортування, і балансуючих потужностей (на випадок штилю, зокрема).

Сторінки: 1 2 3 4 5При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами