ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Нацбанк: девальвація гривні неминуча

Сторінки: 1 2

Не встигли українці заспокоїтися після червневого стрибка долара, як глава Національного банку підлив масла у вогонь. Він попередив, що зниження курсу гривні практично неминуче. Тепер аналітики губляться в здогадах: коли і наскільки знизиться курс національної валюти. Знецінення гривні може стати приємним осіннім сюрпризом для експортерів, оскільки через фіксований курс вони вже зараз втрачають прибутки. Тим часом серед населення все більше підігрівається валютний ажіотаж. Найскладнішим часом для гривні може стати початок осені.

Глава Нацбанку Сергій Арбузов вперше визнав, що девальвація гривні можлива. Коментуючи курс на найближче майбутнє, він зазначив: якщо в країні буде гостра нестача валюти, відбудеться девальвація, як будь дефіцитний товар, вона почне дорожчати. Але поки, як запевнив Арбузов, ситуація керована. Головним ризиком він назвав скорочення експорту і різке зростання імпорту. Раніше в НБУ відкидали будь-яку можливість девальвації гривні.

Однак аналітики наполегливо твердили: незначне знецінення гривні не тільки неминуче, але і необхідне для підтримки експортерів. У той же час більшість з них визнають, що валютний курс в наших реаліях не економічна, а політична категорія. На зміну курсу гривні до долара населення реагує так само болісно, як на подорожчання основних продуктів харчування або підвищення комунальних тарифів.

Недавній стрибок курсу долара тільки на 10 коп. в середині червня вже змусив українців задуматися: чи варто зберігати свої заощадження у гривні. Вже зараз можна почути, що багато подумують купити долари. Експерти звертають увагу на те, що банки не упустили можливості підзаробити на легкому валютному ажіотажі – підвищивши ціни продажу долара, фінансисти зберегли курс його покупки. Не виключено, що вже статистика по валютному ринку, яку через кілька днів оприлюднить НБУ, покаже: населення почало скуповувати валюту.

Примітно, що Нацбанк не став збивати курс своїми інтервенціями. А буквально за тиждень пристрасті на міжбанківському ринку вляглися, і долар помітно подешевшав без втручання регулятора.

Аналітики вважають, що зараз Нацбанк економить свої резерви і готується до гіршого, коли валютний ринок дійсно потребуватиме серйозного його втручання. «Коливання курсу свідчать про те, що ресурсна база для підтримки національної валюти слабшає», – констатує аналітик Ерсте Банку Мар’ян Заблоцький. Він вважає, що стримувати курс гривні до виборів буде все складніше. Він відзначив ще одну тенденцію, яка створює суттєві ризики для курсової стабільності. Після того, як уряд пішов на масове підвищення зарплат і пенсій, різко збільшилися обсяги імпорту. Глава митного відомства Ігор Калетник нещодавно повідомив, що обсяги імпорту з початку року зросли на $ 2,5 млрд, у той час як експорт збільшився лише на $ 1,5 млрд. Простіше кажучи, з країни вимивається валюта, а незначне поліпшення добробуту українців приносить ще більше ризиків для курсу гривні.

Як свідчить офіційна статистика, вже зараз доходи від поставок українських товарів на зовнішні ринки скоротилися майже на чверть – економіки основних країн-покупців гальмують. Окрім скорочення попиту і зниження цін на основні статті експорту, вітчизняна промисловість несе і курсові втрати. Тільки через провал курсу євро експортери за останній рік втратили близько 20% прибутку – настільки знецінилася валюта Євросоюзу. Через це українські компанії-експортери вже зараз недоотримують прибуток, відповідно, недоплачують податки в державну казну. Про підвищення зарплат мова взагалі не йде.

У будь-якому випадку, упевнені експерти, після виборів уряд і НБУ перейдуть до політики плаваючого курсу. Керівник інформаційно-аналітичного центру компанії Forex Club в Україні Микола Івченко вважає, що тривала економічна криза в єврозоні також негативно позначиться на курсі національної валюти, який може сповзти до 8,25 грн / $. Він упевнений, що валюта на українському ринку осінню стане дефіцитом через зниження припливу закордонних інвестицій.

Дмитро Сологуб, начальник аналітичного підрозділу фінансової групи «Райффайзен», впевнений, що курс гривні вже зараз потрібно опускати на 10-15% до 8,8-9,2 грн / $ – тільки так зараз можна якщо не покращити, то хоча б зберегти економічні показники в країні.

Підтримати курс гривні могли б гроші МВФ, але уряд вперто не виконує його вимог. Переговори про зниження вартості російського газу теж не дають ефекту – Україна змушена щорічно витрачати близько $ 14 млрд на закупівлю палива в Росії. А це майже половина валютних резервів Нацбанку. Експерти розраховують, що ще влітку ситуація на валютному ринку буде більш-менш спокійною – бізнес зараз не дуже активний, українці переважно відпочивають і не займаються фінансовими справами.

Не вірять у стабільність гривні та професійні фінансисти. Як розповів Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital, останнім часом все менше знаходиться покупців на державні облігації, номіновані у гривні. У той же час боргові папери українського уряду, номіновані в доларі, інвестори охоче купують. Підтвердження тому – результати декількох останніх розміщень. При практично нульовому попиті на гривневі ОВДП фінансисти активно скуповують доларові папери на сотні мільйонів доларів – таким чином, вони не тільки страхують свої валютні ризики, а й розраховують отримати курсову премію у випадку обвалу гривні.

Сторінки: 1 2При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами