ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Крим знову задирає ціни

У нинішньому сезоні платити за відпустку в Криму доведеться ще більше. Житло до сезону подорожчало на 10-15%, а пропозиції економ-класу стали дефіцитом.

Небагатим українцям на Чорноморському узбережжі взагалі нічого робити. Бюджети, що гарантують більш-менш комфортний відпочинок, стартують з 2,5-3 тис. грн. на людину за тиждень.

Але за такі гроші можна купити путівку не тільки в Туреччину або Єгипет, але й на європейські курорти, які, навпаки, знижують ціни і спрощують умови видачі віз.

Націнки замість знижок

Погода цього року грає на руку кримчанам. Пляжний сезон на півострові почався незвично рано – на початку травня, тоді як в останні роки вода в море не прогрівалася вище 18-19 градусів навіть у червні.

Не виключено, що саме тому на травневі свята в АРК було людно. Місцеве Міністерство туризму нарахувало 100 тис. відпочиваючих, що на 10% більше, ніж у торішню маївку.

Вдалий “травневий експеримент” тільки розпалив апетити кримських жителів, які мріють озолотитися на приїжджих.

У туристичному відомстві автономії підрахували, що за сезон їм вдасться оздоровити на 500 тис. туристів більше, ніж у минулому році – не менше 6 млн осіб.

Натхнені такими прогнозами власники житла в черговий раз переглянули прайси, підвищивши їх на 10-15%.

Знайти номер в більш-менш пристойному готелі дешевше 350 грн. в добу з сніданком проблематично навіть на червень. У розпал сезону ціни стануть ще вищими.

З урахуванням подорожчав транспорту та харчування вартість тижневої путівки на чорноморський курорт буде стартувати з 2,5-3 тис. грн. на людину.

І це без урахування платного входу на пляж, розваг та екскурсій, які також можуть влетіти в копієчку. Приміром, минулого літа вхід на найпопулярніші кримські пляжі коштував до 30-50 грн.

Переконати відпочиваючих витратити такі гроші буде непросто. Адже багато закордонні курорти, навпаки, знижують розцінки і спрощують умови відпочинку для українців.

Приміром, налякані кризою греки та іспанці опустили тарифи на проживання на 15-20%. Тижневий тур у тризірковий готель зі сніданком і перельотом до Греції коштує від 350 євро (3600 грн.), В Іспанії – від 400 євро (4100 грн.) З людини. Набагато простіше стало отримати і візи в ці країни (скасували подачу копій трудових книжок, знизили мінімальну суму, яку необхідно “засвітити” на банківському рахунку, тощо).

Як показала травнева практика, українці вже оцінили подібну гостинність – попит на закордонні тури виріс в рази. Поставити рекорд по відправці відпочиваючих на середземноморські курорти нашій країні завадила хіба що недалекоглядність туроператорів, які замовили занадто мало чартерів, і в результаті багато громадян просто не змогли купити квиток на літак.

Почасти саме вони забезпечили кримський травневий рекорд, в останній момент переорієнтувавшись на більш доступне напрямок. У червні чартерні програми стануть набагато ширше, тому особливих проблем з квитками не передбачається.

Враховуючи, що ціни на відпочинок в Греції та Іспанії цілком співмірні з кримськими, а сервіс на порядок вищий, жителі півострова можуть так і не дочекатися запланованого мільйонного турпотоку.

У турагентствах автономії вже констатують, що кількість українських клієнтів у них нижче очікуваного на 20-30%. Але керівник турагентства “СНП Крим”, голова громадської організації “Туристичний актив Криму” Іван Коваленко списує даний факт на самостійність наших співвітчизників, які все частіше намагаються забронювати житло безпосередньо.

Зате росіян, які купують тури у спеціалізованих агентствах, навпаки, стало більше на 10-15%, у чому чимала заслуга рекламної активності влади.

Протягом останнього року АРК витратила на залучення росіян близько 4 млн грн. За ці гроші місцеві чиновники “гастролювали” по містах і селах сусідньої країни, проводячи презентації “можливостей чорноморських курортів”, а, простіше кажучи, заманюючи місцевих туроператорів вигідними умовами роботи.

Якщо раніше на півострів їхали в основному жителі центральних областей РФ, то в поточному році потягнулися і представники глибинки. Кримчани не втрачають надії, що в червні до них хоча б на пару днів заглянуть і футбольні фанати, які приїдуть в Україну на Євро-2012.

Цінам знайшли виправдання

Пропозиція здається внайми житла в Криму в нинішньому сезоні помітно розширилося. У базах турагентств і системах онлайн-бронювання з’явилася як мінімум сотня нових міні-готелів і не менше тисячі квартир і будинків.

Особливо активно підприємці будуються в гірських районах Криму (Бахчисарайський, Севастопольський і пр.), Сімеїзі, Коктебелі, Саках і невеликих прибережних селищах.

Приміром, в Поповці під Саками, де в минулому році здавалася всього якась сотня-півтори садиб, до нового сезону виросли відразу дві вулиці здаються в оренду котеджів. Незважаючи на збільшення пропозиції, саме міні-готелі подорожчали найбільше. Найдоступніші номери, які минулого літа коштували 150-180 грн. з особи на добу, тепер виставляються по 200-250 грн.

Така рекордна динаміка – результат зусиль влади по легалізації готельєрів. Якщо в 2011 р. на півострові працювало всього 200 міні-готелів, що мають пакет дозвільної документації, то зараз їх близько 2 тис. Чиновники помітно спростили умови оформлення паперів.

Раніше підприємці платили за сертифікацію до 4 тис. грн., Тепер – майже вдвічі менше. Терміни видачі дозволів скоротилися з двох місяців до тижня.

Кримський НПЦ стандартизації, метрології та сертифікації, який, власне, і оформляє папери, щоб заощадити час і гроші бізнесменів, готовий навіть відрядити своїх представників на місця.

Але одночасно посилилися перевірки, так що працювати без документів в нинішньому сезоні зможуть не всі. Легалізація передбачає необхідність сплати 15%-ного податку, який готельєри поспішили закласти в тарифи на проживання. До збільшеною ціною додали ще й надбавку на інфляцію.

За готельєрами потягнулися і власники квартир. Окремі кроки з посилення контролю за квартирним бізнесом кримська влада також вживають, але поки вони носять крапковий характер (наприклад, перепрофілювати власників житла в підприємців намагаються в Ялті та Алушті).

Ціни ж на 10-12% підняли всі без винятку. У тих же Ялті та Алушті за більш-менш комфортну “одиничку” господарі просять 400-450 грн. на добу, за кімнату – 180-250 грн.

В Євпаторії ціни на квартири стартують з 300 грн., Кімнати – з 120 грн., У Феодосії – з 350 грн. і 150 грн. відповідно. Як кажуть в кримських агентствах нерухомості, якщо міні-готелі на червень поки бронювання менш ніж наполовину, то квартир викуплено вже 60-70%.

Адже відпочиваючі стали більше цінувати наявність кухні, яка дозволяє не залежати від захмарних розцінок місцевих закладів громадського харчування.

Наявність умов для приготування їжі все частіше вимагають навіть заможні туристи, готові заплатити за тиждень відпочинку на віллі або в комфортабельному котеджі до $ 5-7 тис. Попит на таке житло б’є всі рекорди. Незважаючи на їх подорожчання, будинків вже не вистачає: багато здані до кінця сезону.

Рекламний хід

Великі пансіонати і готелі, на перший погляд, підійшли до формування цін більш виважено. За даними Міністерства туризму і курортів Криму більше половини з них готові приймати постояльців за минулорічними тарифами.

Чиновники вбачають у поступливості готельєрів свою заслугу: напередодні сезону з ними провели роз’яснювальну роботу, порадивши не задирати ціни.

Швидше за все, найбільш переконливим аргументом для здравниць послужили нерадісні підсумки минулого сезону і нинішніх травневих свят. Багато змогли заповнити не більше половини номерів. У турагентствах відзначають, що проживання в пансіонатах радянського періоду користується серед відпочиваючих все меншою популярністю.

Ціни в них завищені, а комфорт і сервіс залишають бажати кращого. Розміщення в санаторіях Великої Ялти коштує від 200 до 400 грн. за людину в добу.

За такі гроші родині вигідніше зняти набагато більш комфортабельний номер в міні-готелі або приватну квартиру. Тим більше що багатьом пансіонатам так і не вдалося позбутися від нальоту минулого. Санаторіїв з хамським персоналом і манною кашею в меню в Криму як і раніше вистачає. Сучасні ж модні готелі з SPA-комплексами вже давно вибрали всі цінові ліміти, адже вартість проживання в них і так стартує з 500 грн. на добу і може досягати декількох тисяч гривень. Але ті, хто на брак туристів не скаржиться, все ж підвищили розцінки на 12-13%, пояснюючи це чималими витратами на реконструкцію та рекламу, які тепер потрібно відбивати.

Готельєри відзвітували, що за останній рік витратили на просування своїх послуг 400 млн грн. Ці кошти нібито пішли як на пряму рекламу, так і на розширення відділів прямого продажу, створення систем онлайн-бронювання, участь у виставках тощо, але озвучена сума явно сумнівна.

Адже вона порівнянна з рекламними бюджетами цілих країн (наприклад, по $ 50 млн за сезон витрачають на залучення туристів Хорватія і Чорногорія).

Якби кримські готельєри дійсно виділили настільки рекордні суми, ефект був би набагато більшим, ніж зараз. Швидше санаторії малюють захмарні витратні статті лише для того, щоб виправдати подорожчання путівок.

Не дочекавшись обіцяного навали туристів, їм доведеться переглядати прайси і знижувати ціни в самий розпал сезону.

Безкоштовних пляжів не буде

У Криму налічується близько 600 пляжів, але тільки третина з них відкриті для загального користування, решта належить санаторіям і готелям.

У нинішньому році ялтинські влади попросили місцевих готельєрів відкрити доступ до моря для “чужих” відпочивальників. Але, як показує практика травневих свят, поки пансіонати ці рекомендації ігнорують.

Нових комунальних пляжів на півострові з’являється вкрай мало. З найбільш помітних відкриттів сезону можна відзначити хіба що пляж площею близько 4 тис. кв. м в Євпаторії.

Загальна кількість функціонуючих пляжів цього літа навіть зменшиться, так як, за заявою міністра туризму і курортів АРК Олександра Лієва, орендарям, не оформили вчасно паспорта, працювати просто не дозволять.

Таких же на сьогоднішній день кілька десятків. Крім того, далеко не всі пляжі відновлені після лютневих штормів, коли стихія з легкістю викорчували забетоновані в грунт сонцезахисні грибки і лавки, зруйнувала хвилерізи і набережні.

Влада виділила близько 50 млн грн. на приведення в порядок берегової лінії і ремонт набережних Ялти, Алушти і Гурзуфа, але багато невеликі селища АРК залишилися без дотацій і не встигли до сезону привести в порядок берег.

Відкритим залишається і питання вартості доступу до моря. В минулому році кримський уряд прийняв постанову, що забороняє брати з відпочиваючих гроші за вхід на пляжі.

Проте аж до кінця сезону прорватися туди без квитка вартістю від 20 до 50 грн. з особи було вельми проблематично. У нинішньому сезоні чиновники обіцяють розібратися з жадібними орендарями.

Але офіційно заборонити брати гроші за пляжні послуги (парасольки, лежаки і пр.) вони не можуть. Отже, практика платного входу на пляжі збережеться, адже нерідко цей “сервіс” просто нав’язується відпочиваючим.

Як обіцяють влади, кримське узбережжя стане комфортнішим для туристів. Недавно Радмін республіки схвалив систему категоризації пляжів.

Об’єкти I і II категорій повинні мати кабіни для переодягання, сміттєві урни, туалети, лежаки і парасольки. Претендують на більш високу другу категорію – web-камери для запобігання крадіжки особистих речей відпочиваючих, Wi-Fi, кафе, спортмайданчики.

Найкращі пляжі також можуть претендувати на отримання міжнародного знака “Блакитний прапор”, що підтверджує чистоту води і безпеку купання.

Такою вже отримало кілька пляжів в Євпаторії і Феодосії. Але напевно необхідність додаткових витрат призведе до подорожчання вхідних квитків.

Менше торгівлі, більше розваг

Спроби чиновників облагородити Крим торкнулися і торгівлю. В Ялті, Алушті та Євпаторії активно борються з дрібними лоточникам і закривають кіоски.

Для туристів це загрожує збільшенням витрат на харчування, адже їжа в “цивілізованих” ресторанах і кафе коштує набагато дорожче, ніж в імпровізованих прибережних фаст-фудах.

Зате розваг на півострові цього літа стане набагато більше. На нинішній сезон доводиться відразу декілька ювілейних дат, які в автономії планують відзначити з розмахом, зокрема, 1800-річчя Судака, 180-річчя Алушти, 220-річчя Нікітського ботанічного саду.

У містах-ювілярів заплановані масові гуляння, фестивалі та концерти, в ботсад пройде кілька великих квіткових виставок.

В АРК вирішили перейняти досвід своїх карпатських колег і за відсутністю приводів для залучення додаткових туристів продукувати їх самим.

Різних фестивалів та інших масових заходів на півострові в поточному році пройде набагато більше звичайного. У червні відбудуться музичні фестивалі у Феодосії та Алушті, в липні – рок-фестиваль і лицарські бої в Судаку, в серпні – джазовий фестиваль у Коктебелі, у вересні – фестиваль вина у Феодосії.

Помітно розширився і список екскурсій по півострову. В якості новинок сезону гіди презентують етнографічні екскурсії, що знайомлять туристів з побутом кримських татар, маршрути, присвячені історії Кримської війни, тури в недавно відкрилися сафарі-парк “Тайган” (Бєлгородський р-н) та “Крим в мініатюрі” (Алушта), бахчисарайський музей “Ларішес” (раритети часів кримського ханства), кулінарні та винні тури. Середня вартість одноденної екскурсії – 200 грн. на людину, що на 30-50 грн. дорожче, ніж минулого літа.

Любителям активного відпочинку пропонуються нові велосипедні маршрути, а в Євпаторії і Феодосії з’явилися пункти прокату велосипедів.

На початку червня на Фіоленті Асоціація екстремальних видів спорту буде проводити для бажаючих стрибки над морем (rope jumping). На літо заплановано і ряд видовищних спортивних заходів: у червні пройдуть вітрильна регата “Кубок Криму-2012” і один з етапів чемпіонату України з екстремального автокросу, в липні – кубок Україні з екстремального ендуро (мотогонки).

Если вас интересует какая будет погода Львов: будет ли идти дождь, или выпадет снег, то вам нужно посетить сайт meteoprog.ua.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами