ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українці голосуватимуть на виборах через СМС

Згідно з документом, до кінця другого квартал 2013 р. повинна бути створена нормативно-технічна та законодавча база для того, щоб всі бажаючі могли віддавати свої голоси на виборах через інтернет або по мобільному телефону шляхом відправки SMS і MMS. Кабінету міністрів пропонується до 1 серпня 2013 розробити і внести на розгляд депутатів державну програму впровадження цієї системи електронного голосування і проекти законів, необхідні для її реалізації. У держбюджеті на 2015 р. і наступні роки пропонується передбачити кошти на фінансування держпрограми.

При цьому пропонується поділити громадян на категорії. Ті, хто як і раніше хоче опускати в урни на виборчих дільницях паперові бюлетені, будуть вважатися «категорією А». Хто за відсутністю комп’ютера або мобільного користується електронним пристроєм на ділянці, відійдуть в «категорію Б». А хто сам відправляє SMS та MMS на сервер ЦВК – стануть «категорією В».

Система електронного голосування дозволить проводити вибори не в спеціально призначений вихідний день, як зараз, а протягом кількох днів. Підробити або зіпсувати бюлетені стане неможливо через їх відсутність. Захистити свій голос можна буде електронним підписом і біометричними даними. При цьому кожен бажаючий зможе негайно переконатися, що його голос зарахований.

Автор законопроекту, народний депутат Олег Тищенко («БЮТ – Батьківщина») стверджує, що ця система дозволить більше не закріплювати виборців за певними ділянками для голосування, адже, де б вони не проголосували, їх голос буде відображений на сервері Центральної виборчої комісії (ЦВК) .

Членам виборчих комісій, на його думку, не потрібно буде їхати додому до багатьох лежачим хворим і людям похилого віку, оскільки ті зможуть самостійно проголосувати по мобільних телефонах і ноутбуків. «Не потрібно буде виконувати складну процедуру відкріплення та перереєстрацію виборців на виборчих дільницях за місцем їх фактичного проживання», – зазначає депутат. При цьому час підрахунку голосів виборців скоротиться до декількох годин, адже паперових бюлетенів тепер стане значно менше. А підготовка до виборів теж буде займати значно менше часу, ніж зараз.

Пан Тищенко припускає, що голосувати в електронній формі можна буде не тільки на виборах, але і на референдумах. Виборець повинен буде відкрити своїм унікальним кодом електронний бюлетень і проголосувати. «Підтвердження системою зарахувати голоси жодним чином не повинно порушити таємницю голосування, оскільки можливість доступу до власного профайл (облікового запису. -« I ») буде мати тільки виборець, використовуючи особисті ідентифікатори», – стверджує депутат.

Передбачається, що за допомогою електронного голосування можна буде проводити обговорення законопроектів і державних програм не тільки за принципом «так» чи «ні», а й шляхом відповідей на питання анкет. Автор концепції відзначає, що введення такої системи недешево, але вона швидко окупиться шляхом економії на списках виборців, бюлетенях, урнах і змісті комісій. Між виборами державну систему пропонується використовувати для надання платних послуг «фізичним та юридичним особам» для проведення опитувань, соціологічних і маркетингових досліджень.

Пан Тищенко припускає, що в 2013 р. система електронного голосування буде інтегрована в систему «Електронного уряду Україна», концепцію якої Кабінет міністрів затвердив розпорядженням від 13 грудня 2010 р. Ця концепція передбачає поетапне введення до 2015 р. єдиної інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури центральних органів влади та місцевого самоврядування.

Це не перша спроба Олега Тищенко узаконити електронне голосування. У червні 2011 р. депутат пропонував законопроект про концепцію впровадження системи електронного голосування, але пізніше він був відкликаний. У лютому поточного року депутат також пропонував проект закону «Про державну програму впровадження електронного голосування».

Система електронного голосування, за задумом автора, повинна «наблизити Україну до європейських стандартів застосування нових технологій в соціальному середовищі країни». Однак у фахівців в області виборів ідея електронного голосування викликає скепсис.

Так, заступник голови ЦВК Андрій Магера вважає, що введення такої системи – «питання довгострокової перспективи». «Тільки років через десять можна приступити до вивчення цього питання. Адже суб’єкти виборчого права – політичні партії – не довіряють один одному, а виборці схильні бачити за кожним нововведенням можливість зловживань », – пояснив він. Пан Магера підкреслив, що фундаментальною основою виборчого права є забезпечення таємниці голосування. Але жодна з існуючих сьогодні електронних систем, за його словами, не дає в цьому стовідсоткової гарантії. Заступник голови ЦВК навів у приклад досвід Естонії, де вводять елементи електронного голосування. За його словами, фахівці в цій країні відзначають, що система користується довірою суспільства, але при збереженні таємниці голосування все ж присутній людський фактор.

Пан Магера зазначив, що в багатьох країнах світу діє ще більш архаїчна виборча система, ніж в Україну, а в США в деяких штатах голосу досі підраховують за допомогою примітивних механічних машин. Виборець там смикає за важіль, і його голос вноситься поворотом барабана. «Тут потрібен здоровий консерватизм. Потрібно ретельно вивчати іноземний досвід, адже вчитися краще на чужих помилках, а не на своїх », – підсумував пан Магера.

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко також вказує на недовіру громадян до нововведень у виборчій системі і відзначає недостатній рівень покриття території країни мережею Інтернет. Однак він бачить перспективу введення елементів електронної системи у великих містах вже на президентських виборах 2015 р. «А через п’ять-шість років її можна буде вводити на всій території країни», – вважає пан Черненко.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами