ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Європейський капітал йде з України

Європейські банки продовжують згортати свій бізнес в Україні. 7 червня шведська SEB Group завершила операцію з продажу своєї української дочки (СЕБ Банк, 59 місце за активами) бізнесменові Олександр Адаріч, який вже володіє “Євробанком” (93 місце за активами). До речі, саме “Євробанк” придбав роздрібний портфель Себа в листопаді 2011 року, коли акціонери заявили про майбутній згортання роздрібного бізнесу в Україну. Учасники ринку вважають, що в перспективі Адарич зіллє два банки, що дозволить об’єднаній фінустанові піднятися на 39 сходинку за класифікацією НБУ і претендувати на місце в групі великих банків.

Як повідомили в прес-службі СЕБ Банку (банк продовжить працювати під цим брендом, поки йому не присвоять нову назву), зі зміною власника для клієнтів-фізосіб і представників малого та середнього бізнесу нічого не зміниться. “Розвиток роздрібного бізнесу є пріоритетом в стратегії нового банку. Клієнтам буде запропонований повний спектр продуктів та послуг, відповідний їх потребам, включаючи програми кредитування і в першу чергу для існуючих клієнтів”, – пÐ обіцяли у фінустанові.

При цьому, шведи не йдуть з Україною зовсім: великих корпоративних клієнтів з європейськими країнами переведуть на обслуговування в “Акцепт Банк” (статутний капітал – 120 млн. грн.), Який був придбаний SEB Group в травні 2011 року. Судячи з відсутності даних про фінансові показники “Акцепт Банк” на сайті НБУ, банк діяльності поки не вів.

Що росіянину добре…

Не витримав українського стилю банкінгу і німецький Commerzbank. У листопаді 2011 року керівництво Commerzbank частково підтвердило чутки, що циркулювали майже рік, заявивши, що буде позбавлятися від збиткових активів. Керівник фінансового відділу Commerzbank Ерік Штрутц тоді повідомив, що не виключає продажу українського дочірнього банку “Форум” (22 місце за активами), адже “цей бізнес знаходиться дуже далеко від центру”.

І ось, нарешті, обіцяне близько до звершення. Що став нещодавно громадянином Україна російський підприємець Вадим Новинський, співвласник компанії “Смарт-Холдинг”, підтвердив факт ведення переговорів з Commerzbank про покупку “Форуму”. Купівлею банку також цікавилися Микола Лагун (власник “Дельтабанку” – 12 місце за активами), Леонід Юрушев (екс-власник “Форуму”, зараз володіє “Златобанк” – 52 місце за активами), Олег Бахматюк (власник агрохолдингу “Авангард”, VAB Банку (20 місце за активами) і банку “Фінансова ініціатива” – 27 місце за активами), але схоже, пропозиція Новинського сподобалося німцям найбільше.

“Смарт-Холдинг” уже володіє “Юнекс Банком” (99 місце за активами) і завершує угоду з купівлі “БМ-Банку” (58 місце за активами). Учасники ринку припускають, що після завершення всіх операцій Новинський об’єднає всі три фінансові установи. Це дозволить його банку піднятися на 18 місце в класифікації Нацбанку і, можливо, увірватися до групи найбільших.

І знову Максимов

Конфлікт акціонерів VAB Банку (20 за активами) триває. Незважаючи на те, що Олег Бахматюк придбав контрольний пакет акцій банку ще в 2011 році, фінустанова як і раніше знаходиться в епіцентрі скандалу.

13 червня VAB Банк повідомив про те, що загальні збори акціонерів затвердили звіт про розміщення акцій в рамках додаткової емісії на 500 млн. грн., Що збільшить капітал банку на 27%. Це вже друге збільшення капіталу в 2012 році. У березні VAB Банк збільшив статутний капітал на 600 млн. гривень, або на 48%.

Проте колишній власник VAB Банку, а нині його міноритарний акціонер Сергій Максимов заявив, що оскаржуватиме докапіталізацію банку в суді. Так як під час проведення додемісії знаходився в СІЗО і не міг брати участь у підписці на акції, яка розмила його частку до менше 5%.

“З урахуванням того, що в мене не було можливості брати участь у цій емісії, а також моєї твердої впевненості, що ситуацію в установі все ще можна виправити, я збираюся оскаржувати дії мажоритарного акціонера”, – говорить Сергій Максимов.

Нагадаємо, в кінці 2011 року проти Максимова було порушено кримінальну справу за звинуваченням у розкраданні 1 млрд. грн. з VAB Банку. 6 червня 2012 він був випущений під підписку про невиїзд.

Хто з акціонерів прав, а хто ні, вирішить суд. Ясно одне – цей конфлікт навряд чи йде на користь банку. І якщо Сергію Максимову вдасться оскаржити його докапіталізацію, клієнти VAB Банку від цього навряд чи виграють. Один із шляхів вирішення конфлікту Бахматюк-Максимов учасники ринку бачать в об’єднання VAB Банку і банку “Фінансова ініціатива”, що дозволило б новій фінустанові увійти до групи найбільших.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами