ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Яка доля приготовлена для євровалюти?

В Європі всерйоз обговорюють можливий вихід Греції із зони євро. А українські євроінтеграційні перспективи тануть на очах.

За даними Bloomberg, імовірність розпаду єврозони до кінця 2012 року (або як мінімум виходу з неї однієї країни) трейдери оцінюють більш ніж в 40%. Ймовірність розколу до кінця 2013 року оцінюється в 60%. Причому результат аналогічного опитування, проведеного в перших числах травня, всього двома тижнями раніше, склав 35% і 49%, відповідно.

Настільки песимістичний настрій трейдерів пояснюється просто: вони не вірять в те, що Греція здатна видертися з прірви, в яку сама себе заганяє. Нагадаємо, 6 травня 2012 року в країні пройшли дострокові парламентські вибори. Але партії, що набрали найбільше число голосів, не змогли сформувати парламент. Тому було прийнято рішення провести повторні вибори 17 червня.

Головний ризик у тому, що до влади прийдуть радикальні сили, які не підтримують подальшу співпрацю з ЄС і МВФ. Греки вже порядком втомилися від політики “затягування поясів”, тому такий сценарій більш ніж імовірний. Але якщо Афіни припинять виконувати вимоги фінансових донорів, вичерпаються і струмочки євро, що підтримують економіку держави останні пару років.

У результаті Греція не зможе виконувати свої зобов’язання, що призведе до “ефекту доміно” в Італії, Іспанії, Португалії, які також балансують на грані дефолту.

Вибух “грецької бомби” позначиться не тільки на найближчих сусідів, але і на всій світовій економіці. Якщо одне лише повідомлення про перевибори в грецький парламент обвалило всі світові фондові індекси (крім, мабуть, азіатських), можна тільки уявити, до чого призведе дефолт країни.

Питання виходу Греції із зони євро на повному серйозі обговорюється на найвищому рівні. І якщо раніше європейські лідери не допускали навіть думки про такий сценарій розвитку події, тепер складається враження, що більшість з них змирилися з такою перспективою. А грецькі вкладники її вже прийняли як доконаний факт – вони виносять євро зі своїх вкладів всередині країни, побоюючись, що їх примусово поміняють на нову національну валюту. За минулий тиждень депозити схудли приблизно на 1% – на 1,5-1,6 млрд. євро.

Україна в ізоляції

Незважаючи на заклопотаність європейського співтовариства “грецьким питанням”, не забувають єврочиновники і про Україну. Коли цей номер “Денег” з’явиться у продажу, Європарламент вже підготує резолюцію по Україні, в якій будуть викладені всі претензії європейців до нашої країни.

Частина з них прем’єр-міністр Україна Микола Азаров вислухав на XV засіданні Ради зі співробітництва Україна та ЄС у Брюсселі 10 травня. Найбільшою мірою європейців бентежить падіння рівня демократії і свободи слова в країні, мляве проведення реформ, погіршення бізнес-клімату і значне зростання корупції. До речі, одне французьке видання поставило Україну в один ряд з Болгарією, Бірмою, Північною Кореєю, Афганістаном і Венесуелою, назвавши їх “мафіозними державами” (країнами, де високопоставлені державні чиновники стоять на чолі великих міжнародних злочинних груп). Так і до повернення в “чорні списки” FATF недалеко – і ось тоді українські гроші, рахунки і навіть картки будуть всюди підозрювати у відмиванні брудних грошей.

Незважаючи на те, що європейські чиновники досить часто критикують Україна, настільки різкі висловлювання на адресу нашої країни звучали вперше. При цьому український прем’єр, за його ж словами, залишився задоволений результатами зустрічі. “Колеги констатували активне просування України в сфері європейської інтеграції … Я можу констатувати, що інвестиційний клімат покращився”, – заявив він журналістам після завершення засідання.

Поки Європа не говорить про введення санкцій проти України, заявив нинішній глава представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Тейшера (в рамках планової ротації його скоро змінить на цій посаді поляк Ян Томбовской). Але якщо ситуація буде погіршуватися, це не виключено.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами