ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Трансляція Євро-2012 стане кримінальним злочином

До Єврочемпіонату, ймовірно, посилять законодавство, яке охороняє інтелектуальну власність. Приміром, за незаконну трансляцію футбольних матчів в барах, власників закладів будуть саджати у в’язницю на два роки, а водії можуть позбутися прав на три місяці за нанесення на автомобіль емблем чемпіонату. Юристи впевнені: багато правил реалізувати на практиці неможливо, а власники ресторанів готові звертатися до суду.

Ввести жорсткі заходи днями запропонував Кабінет Міністрів. Законопроект «Про права інтелектуальної власності та репутації об’єднання європейських футбольних асоціацій (UEFA)» передбачає додаткову, безпрецедентну в Україні відповідальність за порушення авторського права. Наприклад, штраф за використання логотипу «Євро-2012» можуть підвищити з нинішніх 3,4 тис. грн. до 85 тис. грн. За незаконне копіювання записів футбольних матчів і розповсюдження їх в інтернеті користувачі і власники ресурсів можуть бути позбавлені волі до шести років (зараз п’ять років). За використання словосполучення «Євро-2012», розміщення на сайті логотипу і трансляцію матчу онлайн власники ресурсу заплатять штраф, а також позбудуться домену та серверів.

Якщо законопроект буде прийнятий, постраждають і власники барів, які планували транслювати матчі в своїх закладах. Показавши гру на екрані з діагоналлю більше 3 м, вони можуть потрапити за грати на два роки. Сьогодні відповідальність за подібні дії взагалі не передбачена.

Торкнеться це нововведення і власників автомобілів. Водії можуть позбутися прав на три місяці за незаконне нанесення на автомобіль емблем чемпіонату.

Документ був розроблений на основі вимог, висунутих UEFA. «Це одна з обов’язкових умов проведення чемпіонату», – пояснив віце-прем’єр Борис Колесников.

Поки законопроект не пройшов і першого читання, однак Партія регіонів ініціативу підтримує. «Євро-2012 – це в першу чергу іміджевий проект, в який були вкладені величезні кошти. Надалі, скажімо за рахунок туризму, ми сподіваємося конвертувати цей імідж назад в гроші. Тому все має бути на висоті. Ми не маємо права вдарити в бруд обличчям. Пропоновані заходи не занадто жорсткі. Ми йдемо в Європу і зобов’язані адаптувати своє законодавство до європейського», – каже перший заступник голови фракції Михайло Чечетов.

Власники барів і ресторанів вважають, що інтелектуальну власність захищати необхідно, однак запропоновані заходи дуже суворі. «Два роки в’язниці за трансляцію футбольного матчу? Це просто смішно. За таке порушення має передбачатися штраф, але не позбавлення волі», – каже власник столичного ресторану. Інші налаштовані більш рішуче. «Взагалі не уявляю, як це буде здійснюватися. Не можна ж перевірити всі заклади міста. Невже буде ходити комісія і лінійкою міряти телевізори в ресторанах? Це чергова корумпована схема. Якщо мене хтось почне звинувачувати, я звернуся до суду», – сказав власник закладу в Чернігові Олександр Дубко.

Юристи стверджують, що заборонити рестораторам транслювати матчі в закладах цілком реально. «Сьогодні в барах і ресторанах заборонено без дозволу транслювати кліпи артистів або ставити їх пісні. У нас є спеціальні асоціації, які перевіряють заклади. Однак поки на футбольні матчі такі заходи не поширювалися, та й покарання за таке порушення законодавчо не передбачено. Але я не бачу проблеми в тому, щоб ввести обмеження на трансляцію матчів в Україні», – розповідає юрист Наталія Перевертнюк.

А от позбавити людей водійських прав буде складніше. «Це оскаржить будь-який юрист. Процедура позбавлення водійських прав передбачена Кодексом про адміністративні порушення. Там чітко прописані пункти правил дорожнього руху, при порушенні яких водій може позбутися прав. І там не написано, що їздити з логотипом «Євро-2012» не можна», – продовжує Перевертнюк.

На сьогодні в Україні вже зафіксовано близько 100 випадків порушень прав інтелектуальної власності УЄФА. Найгучніший прецедент – справа компанії Prostoprint Дениса Олейникова, якого правоохоронні органи звинуватили в незаконному друку символіки чемпіонату на футболках.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами