ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon За комунальні борги відключають цілі міста

Житомирський водоканал на кілька днів залишив мешканців міста без води. Причина комунальної катастрофи – величезні борги підприємства перед енергетиками. У схожих умовах найближчим часом опиниться Бердянськ та Луганськ. А в Ужгороді та Києві за борги відключають воду навіть бюджетним організаціям. Експерти попереджають: скоро проблема торкнеться всіх міст країни. Оскільки енергокомпанії зараз переходять у приватні руки, тиск на боржників стане жорстким і безкомпромісним.

Компанія «Житомиробленерго» відключила від енергопостачання водоканал, через що підприємство знизило тиск в системах водопостачання. Зараз вода у висотках не піднімається вище третього, в кращому випадку п’ятого поверху. Від «засухи» по всьому місту страждають більше 20 тис. квартир. У водоканалі ситуацію не коментують, енергетики пояснюють проблеми величезним боргом підприємства за електрику. Житомирський водоканал заборгував 26,5 млн. грн. (40% всіх недоплат по області). Причому борг збільшується щомісяця, тільки з початку року комунальники не заплатили 2 млн грн.

Схожа ситуація склалася в Ужгороді, тільки там воду відключили бюджетним об’єктам: військкомату, гуртожитку і будівлі піхотного полку. В Ужгородському водоканалі скаржаться, що бюджет заборгував за об’єкти військових майже 200 тис. грн., через що комунальники не можуть розрахуватися за електроенергію перед «Закарпаттяобленерго». А от у Києві бюджетні та госпрозрахункові організації стали відключати від тепла: напередодні компанія «Київенерго» перекрила опалення одному з районних управлінь освіти.

Сигнали від енергетиків вже пішли по всій Україні. Компанія «Запоріжжяобленерго» попередила про можливе відключення електрики Бердянському водоканалу. Луганське енергетичне об’єднання (ЛЕО) залякав відразу кілька підприємств: через загальний борг майже в 150 млн. грн. електропостачання можуть перекрити Лисичанському, Рубіжанському, Алчевському, Кремінському водоканалам.

Експерти кажуть, що тут очевидний конфлікт інтересів енергетичного бізнесу і комунальників. Саме підприємства комунального господарства сьогодні головні боржники по оплаті за спожиту теплову та електричну енергію (43%). За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, сума боргу на початок березня перевищила 6 млрд. грн.

Поки обленерго і генеруючі підприємства знаходилися в державній власності, на цю заборгованість закривали очі. Однак зараз майже всі компанії з виробництва та розподілу енергії приватизовані. І дарувати комусь мільярди бізнес не має наміру. Особливо, якщо врахувати, що тарифи новим господарям енергокомпаній підвищувати не дозволяють. Таким чином, вибивання боргів для них стане серйозною підмогою для поповнення банківських рахунків і реалізації інвестиційних програм.

Заручником конфлікту опинилося населення. Причому незалежно від того, наскільки акуратно конкретна людина оплачувала платіжки. Така ситуація склалася через суперечності в законодавстві. «В законі про електроенергетику чітко сказано: якщо споживач не платить, подача електроенергії припиняється після відповідного попередження. Так що енергетики просто слідують правовій нормі. З іншого боку, в законі про житлокомпослуги написано, що споживач повинен отримувати воду, світло, тепло і газ безперебійно. А комунальники не можуть забезпечити цю вимогу без енергії», – пояснив Андрій Осадчий, незалежний юридичний консультант з питань ЖКГ.

Водоканали і теплокомуненерго виявляються практично в безвихідній ситуації. Вирішити проблему можна тільки в тому випадку, якщо населення погасить борги за послуги ЖКГ. За даними Держслужби статистики, загальна сума заборгованості українців за газ, опалення і воду сьогодні становить 12,7 млрд. грн. Сума достатня, щоб двічі покрити борги комунальників перед енергокомпаніями. Проте ефективних механізмів «вибивання» грошей з неплатників немає – масові відключення тільки порушують права добросовісних споживачів.

Директор Інституту міста Олександр Сергієнко вважає ситуацію протиприродною. «Борги по комуналці накопичилися за весь період незалежності країни, і треба ще перевірити коректність даних Держстату. За нашою інформацією, за останні десять років рівень оплати комунальних послуг населенням не опускався нижче 94% від нарахованих сум. Виходить, що населення платить акуратно, а борги комунальних підприємств перед енергетиками все одно ростуть», – обурюється Сергієнко.

Розв’язати конфлікт повинні місцеві влади. Саме вони, за словами Сергієнка, відповідають за виконання закону про житлокомпослуги перед населенням. Причому шукати компроміси потрібно якомога швидше, інакше без води, тепла і світла незабаром можуть залишитися всі жителі країни. До речі, підстьобнути обласні та міські адміністрації можуть самі громадяни. «Сьогодні у житомирян, до прикладу, є повне право судитися, – пояснює Осадчий. – Мешканці будинків, у яких відключили воду, можуть подавати колективні позови про порушення прав споживачів і вимагати відшкодування морального збитку. Єдина умова – наявність квитанції про оплату водопостачання».

Послуги по обслуговуванню комунальних платежів надає фірма Инфоксводоканал в Одессі. Вам більше не прийдеться перейматися питаннями, пов’язаними з комунальними послугами.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами