ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon На Україну вперше за десять років чекає фруктовий дефіцит

Аномальні морози знищили половину врожаю фруктів в південних і південно-східних областях України. Тільки в Криму вимерзло 90% садів і виноградників. На цьому втрати можуть не закінчитися – найближчим часом метеорологи прогнозують грози, які призведуть до зниження урожаю, і як результат – до різкого підвищення цін на фрукти.

Новини про критичний стан фруктових садів і виноградників на цей раз гірші, ніж чергові страшилки від торговців. «Підрахунок втрат триває, точні дані будуть відомі до кінця тижня, – розповів аступник міністра аграрної політики і продовольства Автономної республіки Крим Микола Полюшкін. – Проте, вже зараз можна говорити про сильне пошкодження виноградників в степовому Криму на 75-90% площ. Вишня, черешня, груша та слива пошкоджені на 60-80%. За персики й абрикоси недобір урожаю буде 90-95%. У більш стерпному стані яблуні – вони пошкоджені на 25-30%».

Більш точні прогнози врожаю в Міністерстві агропромислового комплексу Криму давати поки не вирішуються. Кажуть, все залежить від погоди в квітні. Однак Полюшкін не заперечує, що втрати виробників будуть величезні, а продавцям доведеться завозити ягоди і фрукти з інших регіонів України або з-за кордону. Втім, на сусідні з півостровом області надії мало. За оцінками Укргідрометцентру, в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Донецькій областях (основні постачальники) загинуло майже половина фруктових культур, причому метеорологи відзначають навіть випадки повного вимерзання садів.

Виходячи з даних державних відомств нинішнього літа українцям доведеться розщедрюватися на імпортні фрукти. Втім, експерти аграрних ринків не схильні драматизувати. «Ситуація потенційно критична тільки в сегменті персиків і абрикос, – запевняє експерт плодоовочевих ринків Українського клубу аграрного бізнесу Ігор Стрелюк. – Загибель столового винограду, який в основному йде на продаж, становить в середньому по країні 25%. Якщо взяти п’ятирічну динаміку, приблизно такі втрати по винограду ми отримуємо з року в рік. Пошкодження вишні та черешні в Криму дійсно серйозні, але центром вирощування цих ягід вважається Запорізька область. Там втрати майбутнього врожаю поки не перевищують 15-20%».

«Сливи будуть розвозити по Україні з Херсона та Одеси, а яблуками громадян забезпечить Вінниця і Чернівецька область, де в останні роки з’явилося багато молодих садів», – доповнює колегу начальник аналітичного відділу консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.

Таким чином, в першу чергу подорожчають персики і абрикоси, які доведеться імпортувати з Греції або Іспанії, як пояснюють експерти. Оскільки ці фрукти і так не дешеві, продавці навряд чи збільшать обсяги імпорту. Швидше за все, торгівля зіграє на дефіциті і різко підніме ціни в півтора-два рази вище, ніж минулого літа.

Втім, конкретних цінових прогнозів експерти поки не дають. «Дуже багато чого буде залежати від погоди, – пояснює Колесник. – Метеорологи повідомили, що в ряді регіонів навесні очікуються грози з градом та шквальними рвучкими вітрами. Якщо фруктовий цвіт буде оббиватися, втрати будуть набагато істотніші. Це відмінний інформаційний сигнал для торговців, які миттю підвищать ціни на всю фруктову продукцію».

До речі, кримчани після несприятливої зими і напередодні подальших погодних аномалій повним ходом готуються компенсувати збитки кавунами і динями. За спостереженнями Стрелюк, жителі півострова вже закупили більше ніж зазвичай насіння баштанних, щоб висаджувати їх на місці загиблих виноградників і садів. Правда, експерти попереджають: збільшення площ під цими культурами призведе до перевиробництва і тільки обвалить ціни на кавуни та дині.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами